Hakim
Ziyech

Hakim Ziyech to marokański piłkarz występujący na pozycji skrzydłowego. Od 2023 roku zawodnik Galatasaray Stambuł. Wcześniej występował w Chelsea, z którą wygrał, m.in., Ligę Mistrzów. Etatowy reprezentant Maroka.

Czytaj dalej…

22
IMAGO/Pro Sports Images/Toyin Oshodi
Imię i nazwisko Hakim Ziyech
Data urodzenia 1993-03-19
Miejsce urodzenia Dronten
Narodowość Maroko
Aktualny klub Galatasaray Stambuł
Pozycja prawoskrzydłowy
Waga 65 kg
Wzrost 181 cm

Hakim Ziyech – kariera

Hakim Ziyech urodził się w Holandii i to tam rozpoczął swoją karierę. Najpierw trafił do akademii w rodzinnej miejscowości, Dronten. Szybko przeniósł się jednak do szkółki Heerenveen. Burzliwa młodość – problemy z alkoholem i narkotykami – nie przeszkodziła mu w udanej karierze. W 2012 roku awansował do pierwszej drużyny Heerenveen i od razu pokazał to, czym się wyróżniał w sekcjach młodzieżowych: szybkością, wizją i fantastycznym dryblingiem. Już po dwóch latach zwrócił uwagę FC Twente, które zapłaciło za niego 3,5 miliona euro. To tam rozbłysnął w skali Eredivisie. Kampanię 2015/2016 zakończył z “double-double”, a konkretnie – 17 bramkami i 10 asystami. Dla Ajaxu sprawa była jasna – piłkarza trzeba jak najszybciej zakontraktować. To się udało; Twente otrzymało za Marokańczyka 11 milionów euro.

Już jego pierwsze sezony w Amsterdamie były dobre, ale w latach 2018-2020 dał się poznać całej Europie – tak jak i cała jego drużyna. To wtedy Ajax zaimponował, awansując aż do półfinału Ligi Mistrzów. W składzie gwiazdami byli Matthijs de Ligt, Frenkie de Jong i właśnie Ziyech. Tak udany sezon 2019/2020 Joden zakończyli z przytupem – krajowym dubletem. Marokańczyk został jeszcze w Amsterdamie przez rok, po czym za 40 milionów euro przeniósł się do Chelsea.

Tam nigdy nie wywalczył sobie miejsca w wyjściowym składzie. Właściwie już kilka miesięcy po transferze pojawiły się pierwsze doniesienia o chęci odejścia. Ziyech może nie grał dla The Blues regularnie, ale zdecydowanie polepszył w Londynie swoje CV. Z Chelsea wygrał bowiem Ligę Mistrzów, Superpuchar UEFA i Klubowe Mistrzostwa Świata.

Z londyńskiego klubu odszedł w sierpniu 2023 roku. Został wówczas wypożyczony do tureckiego Galatasaray Stambuł.

Ziyech grał dla młodzieżówek holenderskich, ale we wrześniu 2015 roku poinformował o przyjęciu oferty z kadry Maroka. Wówczas Oranje widzieli go już w seniorskiej kadrze. Skrzydłowy jest gwiazdą Lwów Atlasu, z którymi wziął udział w dwóch edycjach Pucharu Narodów Afryki i dwóch mundialach. Zwłaszcza turniej w Katarze na zawsze zapadnie w pamięci Ziyecha. To wtedy Maroko zakończyło swoją przygodę dopiero na przegranym z Chorwatami meczu o trzecie miejsce na globie.

Hakim Ziyech – aktualności

Najczęściej zadawane pytania:

Jaki numer na koszulce ma Hakim Ziyech?

Hakim Ziyech rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 22.

W jakich klubach grał Hakim Ziyech?

Hakim Ziyech w trakcie swojej kariery grał w klubach: ASV Dronten, SC Heerenveen, Twente Enschede, Ajax Amstedam, Chelsea FC i Galatasaray.