stadium-image
IMAGO/Michał Stańczyk/Cyfrasport
Stal Mielec

Stal Mielec

Ekstraklasa
Rok założenia: 1939
Przydomek: Biało-Niebiescy
Barwy: biało-niebieskie
Prezes: Jacek Klimek
Trener: Kamil Kiereś
Stadion: MOSiR
Pojemność: 6864
Adres: ul. Solskiego 1, 39-300 Mielec

Następny mecz

Stal Mielec

Ekstraklasa |

28 lutego 2024

18:30

ŁKS Łódź
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 26 lutego 2024 09:29.

Stal Mielec - piłkarze

Sukcesy

Mistrzostwo Polski

2 razy

Zdobyte w 1973, 1976

Wicemistrzostwo Polski

1 raz

Zdobyte w 1975

Finał Pucharu Polski

1 razy

Osiągnięty w 1976

1/4 finału Pucharu UEFA

1 razy

Osiągnięty w 1976

Newsy

Stal Mielec – terminarz i wyniki

Stal Mielec – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Stali Mielec w Ekstraklasie

Stal Mielec – transfery

Stal Mielec - historia klubu

Stal Mielec powstała w 1939 roku. Klub ten znajdował się w orbicie wpływów Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu. Początkowo w Stali grali zawodnicy z okolicznych klubów, a także pracownicy PZL Mielec.

Po wojnie sekcja piłkarska Stali Mielec została wznowiona, a klub zaczął swój pochód w kierunku 1. ligi. W latach 50. Zakłady Lotnicze w Mielcu mogły sobie pozwolić na oferowanie wysokich pensji i dobrych warunków bytowych. To pozwalało sprowadzać do Mielca coraz to lepszych zawodników. Klub szybko awansował do A-klasy, a kolejnym celem stała się kwalifikacja do II ligi.

W 1955 roku Stal Mielec awansowała do 2. ligi, czyli zaplecza ekstraklasowych rozgrywek. Aspiracje włodarzy sięgały tego, żeby Stal Mielec trafiła w końcu do grona pierwszoligowych klubów. Sztuka ta udała się w 1960 roku, a debiutanckim rywalem na najwyższym szczeblu rozgrywkowym był ŁKS Łódź.

Stal Mielec na przestrzeni historii była dwukrotnym mistrzem Polski w sezonach: 1972/73 i 1975/76. Raz "Biało-niebiescy" grali w finale Pucharu Polski, ale przegrali ze Śląskiem Wrocław. Kiedy Stal pierwszy raz została mistrzem Polski zanotowała bilans: 13 zwycięstw, 10 remisów i 3 porażki. W 1976 roku klub odniósł 13 zwycięstw, 12 remisów i 5 porażek.

Stadion Stali Mielec znajduje się przy ulicy Solskiego 1. Po modernizacji mieści 6864 widzów.

Grzegorz Lato i czasy świetności

W 1971 roku Grzegorz Lato został pierwszym zawodnikiem w historii Stali Mielec, który wystąpił w reprezentacji Polski. Jak się później okazało zaczęła się wielka era Stali, jak i polskiej kadry narodowej. To właśnie w czasach gry Grzegorza Lato w barwach Stali Mielec klub ten dwa razy zdobył tytuł mistrza Polski. Co więcej, w tym czasie Mielczanie zdobywali również raz srebrny medal i trzykrotnie brązowy medal w Ekstraklasie.

W latach 70. Stal Mielec należała do grona najlepszych polskich zespołów. W ekipie z Mielca poza Grzegorzem Latą występowali również Jan Domarski, Andrzej Szarmach czy Henryk Kasperczak.

Grzegorz Lato łącznie rozegrał w Stali Mielec 295 spotkań strzelając 112 bramek. To zawodnik, który jako piłkarz Stali był na dwóch turniejach Mistrzostw Świata, w których to łącznie zdobył aż 10 goli (razem z trzecim mundialem w 1982 roku).

W 1976 roku Stal Mielec grała w ćwierćfinale Pucharu UEFA, z którego odpadła po porażce z niemieckim Hamburgerem SV. W tym samym roku w 1. rundzie Pucharu Europy Stal Mielec grała również z Realem Madryt. Wówczas podopieczni Edmunda Zientary ulegli u siebie 1:2 i 0:1 na wyjeździe.

Upadek

Kolejne lata po czasach świetności Stali Mielec były słodko-gorzkie. Oczywiście klub już nigdy nie nawiązał do sukcesów z przeszłości, ale wciąż balansował na poziomie 1. i 2. ligi.

Do połowy lat 90. Stal Mielec była stałym bywalcem w polskiej Ekstraklasie. Mielczanie byli trenowani m.in. przez Grzegorza Latę czy Franciszka Smudę. 

Dramat klubu rozegrał się w 1997 roku. Wówczas ponownie szkoleniowcem Stali był Grzegorz Lato. Problemem nie okazała się jednak forma sportowa, a sytuacja finansowa klubu. Aby ją ratować rozpoczęła się sprzedaż najlepszych zawodników. Co więcej, piłkarze w ramach strajku nie wyszli na boisko w spotkaniu z Cracovią. Okazało się, że klub nie płaci im pensji. Jeszcze przed końcem sezonu 1996/97 klub został rozwiązany, a to skutkowało wycofaniem się z ligi.

Stal Mielec musiała rozpocząć rozgrywki od V ligi piłkarskiej.

Po dawny blask

Stal Mielec przez długie lata znajdowała się w niższych ligach. W klubie notorycznie brakowało środków finansowych. Krok po kroku Stal jednak się odradzała, a symbolicznym była modernizacja stadionu. Wraz z tym ponownie nastąpiła moda na Stal Mielec. W 2016 roku Stal awansowała do 1. ligi, co już zwiastowało przełom w funkcjonowaniu klubu. Dość powiedzieć, że na tak wysokim szczeblu rozgrywkowym Stali nie było od 19 lat!

Po czterech sezonach spędzonych na zapleczu Ekstraklasy, Stali Mielec w końcu udało się osiągnąć zamierzony cel. Podopieczni Dariusza Marca wrócili do polskiej elity, w której nie było ich od 1997 roku, kiedy to klub ogłosił upadłość. W tym czasie zespół był prowadzony również przez Zbigniewa Smółkę i Artura Skowronka.

Aktualnie Stal Mielec rywalizuje w Ekstraklasie. Obecnie szkoleniowcem drużyny jest Kamil Kiereś, który objął to stanowisko w marcu 2023 roku. W międzyczasie drużynę prowadzili Dariusz Skrzypczak, Leszek Ojrzyński, Włodzimierz Gąsior i Adam Majewski.