Ivan Djurdjević

Ivan Djurdevic to trener, który przez wiele lat związany jest z polskim futbolem. Przede wszystkim Djurdevic kojarzony jest z występów dla Lecha Poznań. Tam pełnił funkcję kapitana zespołu. Po zakończeniu piłkarskiej kariery Ivan Djurdevic został szkoleniowcem. Aktualnie pozostaje bez klubu.

fot. PressFocus

Ivan Djurdjević – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoIvan Djurdjević
Data urodzenia5 lutego 1977 roku
Miejsce urodzenia Belgrad
NarodowośćSerbia
Aktualny klubbrak klubu
Wzrost1,83 m

Ivan Djurdevic – początki kariery

Ivan Djurdevic to zawodnik pochodzenia jugosłowiańskiego. Ba, w młodzieżowej kadrze U-21 rozegrał on pięć spotkań. Djurdevic piłkarskich szlifów uczył się m.in. w Crvena Zvezda. Przed tym jak dołączył do Lecha Poznań występował w FK Rad, Vitoria SC i CF Os Belenenses. W 2007 roku trafił do zespołu “Kolejorza”. W barwach tego klubu grał m.in. w Lidze Europy UEFA.

Djurdevic występował na pozycji bocznego obrońcy. Był to na tyle ważny zawodnik, że pełnił funkcje kapitana Lecha Poznań. Generalnie dla tego klubu wystąpił w 105 meczach, strzelając 4 bramki. To właśnie w Lechu zakończył piłkarską karierę, a następnie zajął się trenowaniem drużyn młodzieżowych.

W czasach gry na boiskach Ekstraklasy Ivan Djurdevic dał się poznać jako charakterny zawodnik. Zwykle słynął z twardej gry i poświęcenia. Tym zyskał sympatię kibiców, którzy cenili jego postawę na boisku.

Ivan Djurdjević – prowadzone drużyny

klubrozpoczęcie pracyzakończenie pracy
Lech Poznań U-191 lipca 201430 czerwca 2015
Lech II Poznań1 lipca 201520 maja 2018
Lech Poznań21 maja 20184 listopada 2018
Chrobry Głogów1 lipca 201930 czerwca 2022
Śląsk Wrocław1 lipca 202221 kwietnia 2023

Lech Poznań

Od razu po zakończeniu kariery piłkarskiej Ivan Djurdevic podjął decyzje o zostaniu trenerem. Lech Poznań włączył w swoje struktury, bo Djurdevic w latach 2013-2014 był asystentem trenera ekipy U-19. Następnie Serb przejął samodzielnie rolę szkoleniowca młodzieżowej drużyny “Kolejorza”. Generalnie zamysłem klubu była naturalna ewolucja trenerska Djurdevica, by ostatecznie objął on funkcję trenera pierwszego zespołu.

Ivan Djurdevic po pracy z Lechem Poznań U-19 objął stery w drugiej drużynie. Było to bezpośrednie zaplecze dla pierwszego zespołu Lecha Poznań. W latach 2015-2018 Djurdevic prowadził “Kolejorza” w niższych ligach. Następnie otrzymał szansę pracy z pierwszym zespołem.

Po zakończeniu sezonu 2017/2018 Lecha Poznań opuścił Nenad Bjelica. Jego miejsce zajął Ivan Djurdevic, który od kilku lat był szykowany do tej roli. Serb rozpoczął rozgrywki 2018/2019, ale jego metody szkoleniowe nie miały dobrego wpływu na zespół. Lech pomimo wysokich aspiracji nie znajdował się w ligowej czołówce. Przed sezonem zakładano walkę o mistrzostwo kraju, a tymczasem “Kolejorz” zawodził w rozgrywkach. Na początku listopada przelała się czara goryczy. Lech przegrał z Lechią Gdańsk, a włodarze poznańskiego klubu zdecydowali się na zwolnienie Djurdevica.

W roli trenerach Lecha Poznań Ivan Djurdevic prowadził drużynę w 22 meczach. W tym czasie jego podopieczni odnieśli 9 zwycięstw, 3 remisy i 10 porażek.

Chrobry Głogów

Ivan Djurdevic nie zanotował udanego początku z najwyższą klasą rozgrywkową, dlatego otrzymał kolejny angaż nie od klubu Ekstraklasy, a zespołu występującego w 1. lidze. W 2019 roku Serb objął Chrobry Głogów. 

W roli trenera Chrobrego Głogów Ivan Djurdevic był bliski powrotu do Ekstraklasy. W sezonie 2021/2022 jego podopieczni awansowali do fazy play-off gry o przepustkę do najwyższej ligi w Polsce. W rundzie zasadniczej Chrobry Głogów zajął szóste miejsce, a następnie w półfinale play-off wyeliminował Arkę Gdynia. W decydującym spotkaniu o awans podopieczni Djurdevica ulegli Koronie Kielce 2:3. Mimo wszystko wykonana praca przez serbskiego trenera została dostrzeżona w innymi klubie Ekstraklasy.

Śląsk Wrocław

Przed sezonem 2022/2023 nowym szkoleniowcem Śląska Wrocław został Ivan Djurdevic. Tym samym Serb otrzymał kolejną okazję do prowadzenia klubu na szczeblu Ekstraklasy. Na stanowisku tym wytrwał niespełna rok, bowiem został pożegnany w kwietniu 2023 roku.

Ivan Djurdjević – aktualności