Euro 2020: Polacy mogą zagrać w innym miejscu. Czas decyzji

Aviva Stadium
Aviva Stadium PressFocus

Coraz bardziej prawdopodobne jest, że dwa mecze reprezentacji Polski podczas Euro 2020 zostaną przeniesione do innego miasta. Biało-Czerwoni dwa z trzech spotkań fazy grupowej mieli rozegrać w Dublinie, ale wiele wskazuje na to, że tak się nie stanie. Irlandzka Federacja Piłkarska w oficjalnym komunikacie poinformowała, że na tym etapie nie będzie w stanie spełnić wymogów Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) dotyczącej minimalnej ilości widzów na stadionie.

Dublin nie spełni warunków. Czeka na decyzję UEFA

Europejska Unia Piłkarska (UEFA) zdecydowała się na pozostanie przy organizacji turnieju finałowego Mistrzostw Europy w 12 krajach, ale postawiła miastom-organizatorom również pewne warunki. Jeden z nich dotyczył umożliwienia rozgrywania spotkań z określoną liczbą kibiców. Spełnienia tego warunku Dublin na chwilę obecną nie jest w stanie zapewnić.

“Irlandzki Związek Piłki Nożnej za radą i wskazówkami rządu, powiadomił dziś UEFA, że ze względu na pandemię COVID-19 nie jest w stanie na tym etapie zapewnić minimalnej liczby widzów na meczach Euro 2020, które mają się odbyć w Dublinie w czerwcu. Poinformowaliśmy UEFA, że sprawa to zostanie poddana przeglądowi i zespół Dublin LOS, w tym rząd, będzie nadal na bieżąco omawiał wszystkie kwestie z UEFA” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

– Złożyliśmy dziś dokument do UEFA i teraz czekamy na ich odpowiedź, po tym jak otrzymają i rozpatrzą dokumentu od wszystkich 12 miast gospodarzy – powiedział dyrektor generalny FAI Jonathan Hill.

Euro 2020. Gdzie zagra reprezentacja Polski?

Aviva Stadium w Dublinie miał gościć cztery spotkania Euro 2020, w tym trzy mecze fazy grupowej oraz jedno spotkanie 1/8 finału. Dwa mecze na tym obiekcie miała rozegrać reprezentacja Polski – ze Słowacją (14 czerwca) oraz Szwecją (23 czerwca). Wszystko jednak wskazuje na to, że mecze te zostaną przeniesione do innej lokalizacji.

W środę brytyjskie media informowały, że mecze mogą zostać przeniesione na Millennium Stadium w Cardiff. Wcześniej spekulowano, że prawo organizacji spotkań Euro 2020 może otrzymać Manchester, a mecze rozgrywane byłyby na Etihad Stadium.

W fazie grupowej Biało-Czerwoni zmierzą się również z reprezentacją Hiszpanii. Zaplanowane na 19 czerwca spotkanie zgodnie z planem rozegrane zostanie na San Mames w Bilbao. Władze miasta z Kraju Basków poinformowały już UEFA, że będą w stanie przyjąć kibiców w liczbie odpowiadającej 25% pojemności stadionu.

Komentarze