Czy Polska wyjdzie z grupy na Euro? Scenariusze awansu Polski

Kamil Jóźwiak i Tymoteusz Puchacz
Kamil Jóźwiak i Tymoteusz Puchacz PressFocus

Reprezentacja Polski przegrywając w poniedziałkowym meczu z Słowacją znacząco skomplikowała swoją sytuację w walce o awans do fazy pucharowej Euro 2020. Przed Biało-czerwonymi jeszcze dwa pojedynki z silnymi rywalami – Hiszpanią i Szwecją. Jak wyglądają szansę Polski na awans do kolejnej rundy. Czy Polska ma szanse na wyjście z grupy?

Polska na Euro 2020 – szanse na wyjście z grupy

Podczas Euro 2020 awans do 1/16 finału wywalczą po dwie najlepsze drużyny z każdej sześciu grup, w której łącznie występują 24 zespoły. To jednak nie wszystko. W fazie pucharowej zagrają również cztery najlepsze zespoły spośród tych, które zajęły trzecie lokaty w swojej grupie.

Po poniedziałkowych spotkaniach grupy E Euro 2020 w komfortowej sytuacji jest reprezentacja Słowacji, która pokonała 2:1 reprezentację Polski i trzema punktami prowadzi w tabeli. Za jej plecami plasują się drużyny Hiszpanii oraz Szwecji, których pojedynek w Sewilli zakończył się bezbramkowym remisem. Stawkę zamyka Polska, której o awans do fazy pucharowej może być bardzo trudno. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Szanse Polski na awans

Reprezentacja Słowacji wygrywając w poniedziałkowym meczu w Petersburgu nie tylko zdobyła trzy punkty, ale również zyskała przewagę na Polską w postaci zwycięstwa w bezpośrednim meczu. A właśnie ten element jest brany pod uwagę przy ustalaniu kolejności w tabeli w przypadku, gdy dwie drużyny mają na swoim koncie taką samą liczbę punktów. Dobrą wiadomością dla Biało-czerwonych nie był również remis w drugim spotkaniu tej grupy pomiędzy Hiszpanią i Szwecją, które do kolejnych spotkań przystąpią z jednym punktem więcej od Polaków.

Biało-czerwoni, aby myśleć o wyjściu z grupy muszą pokusić się o sprawienie niespodzianek w dwóch kolejnych spotkaniach z Hiszpanią i Szwecją. Więcej będziemy wiedzieć po drugiej serii spotkań, ale Polacy mają świadomość, że muszą wygrać przynajmniej jedno z tych spotkań, licząc również na korzystne rozstrzygnięcia w innych pojedynkach.

W wariancie pesymistycznym, ale jak najbardziej realnym, drużyna Paulo Sousy przegrywając w sobotnim meczu w Sewilli straci szanse na uplasowanie się wyżej w tabeli od Hiszpanii. Kluczowy w tym wypadku będzie wynik spotkania Szwecja – Słowacja, które rozegrane zostanie dzień wcześniej. Polaków najbardziej satysfakcjonowałaby wygrana Słowacji lub remis, co sprawiłoby, że w ostatniej kolejce reprezentacja Polski walczyłaby o trzecią lokatę w bezpośrednim meczu ze Szwecją. Wygrana Szwedów przy porażce Polski z Hiszpanią oznaczałaby dla Biało-czerwonych utratę szans na awans przed ostatnią kolejką.

Należy również pamiętać, że samo zajęcie trzeciego miejsca w grupie nie gwarantuje awansu do fazy pucharowej. Ten wywalczą tylko cztery z sześciu zespołów, a decydować o tym będzie kolejno: 1) liczba zdobytych punktów, 2) bilans bramkowy, 3) liczba zdobytych bramek i 4) zwycięstwa.

Zupełnie inaczej wyglądałaby sytuacja polskiego zespołu w przypadku zwycięstwa nad Hiszpanią, choć nadal do wywalczenia awansu potrzebne byłyby punkty w ostatnim spotkaniu i korzystne rezultaty w innych meczach. Taki scenariusz wydaje się jednak mało realny.

Szanse Polski na wyjście z grupy – warianty

Poniżej przedstawiamy warianty, w których reprezentacja Polski może zająć jedno z dwóch pierwszych miejsc w grupie, bez konieczności sprawdzania małej tabeli w przypadku zakończenia przez więcej niż dwie drużyny rywalizacji z taką samą liczbą punktów.

SCENARIUSZ 1:

W przypadku zwycięstwa Polski i zwycięstwa Słowacji w drugiej kolejce, awans Polsce da:
– zwycięstwo w meczu ze Szwecją
– remis w meczu ze Szwecją oraz jednoczesne zwycięstwo lub remis Słowacji w meczu z Hiszpanią

SCENARIUSZ 2

W przypadku zwycięstwa Polski i remisu w meczu Słowacja – Szwecja w drugiej kolejce, awans Polsce da:
– zwycięstwo w meczu ze Szwecją

SCENARIUSZ 3

W przypadku zwycięstwa Polski i wygranej Szwecji w drugiej kolejce, awans Polsce da:
– zwycięstwo ze Szwecją
– remis ze Szwecją oraz jednoczesne zwycięstwo Hiszpanii w meczu ze Słowacją

SCENARIUSZ 4

W przypadku remisu Polski i wygranej Słowacji w drugiej kolejce, awans Polsce da:
– zwycięstwo ze Szwecją oraz jednoczesne zwycięstwo lub remis Słowacji w meczu z Hiszpanią

SCENARIUSZ 5

W przypadku remisu Polski i remisu w meczu Szwecja – Słowacja w drugiej kolejce, awans Polsce da:
– zwycięstwo ze Szwecją oraz jednoczesne zwycięstwo lub remis Słowacji w meczu z Hiszpanią

SCENARIUSZ 6

W przypadku remisu Polski i zwycięstwa Szwecji w drugiej kolejce, awans Polsce da:
– zwycięstwo ze Szwecją

Awans Polski na Euro 2020 może dać również zajęcie trzeciego miejsca w grupie, ale będzie to uzależnione również od wyników w pozostałych grupach.

Czytaj również: Ile drużyn wychodzi z grupy na Euro 2020?

Czy Polska wyjdzie z grupy na Euro 2020?

Awans Polski do fazy pucharowej Euro 2020

STS
3.75
TAK
Zagraj
STS
1.27
NIE
Zagraj

Kursy aktualne na 15.06.2020 godz. 16:19

Tekst zawiera treści reklamowe | +18 | Obowiązuje regulamin

Komentarze