Cezary Kulesza

Cezary Kulesza to były polski piłkarz, przedsiębiorca, agent muzyczny i działacz sportowy. Od sierpnia 2021 roku pełni funkcję prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej.

fot. PressFocus

Cezary Kulesza – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoCezary Kulesza
Data urodzenia22 czerwca 1962 roku
Miejsce urodzenia Wysokie Mazowieckie
NarodowośćPolska
Miejsce pracyPolski Związek Piłki Nożnej
Stanowiskoprezes zarządu

Cezary Kulesza – początki

Cezary Kulesza jako piłkarz grywał jako ofensywny pomocnik lub napastnik. Choć rozpoczynał karierę w takich klubach, jak Gwardia Białystok czy Olimpia Zambrów, udało mu się też rozegrać 14 spotkań w barwach pierwszoligowej Jagiellonii Białystok. Wystąpił nawet w przegranym finale Pucharu Polski w sezonie 1988/1989. Później trafił na rok do trzeciej ligi belgijskiej (RFC Aubel), po czym wrócił do kraju. Karierę piłkarską zakończył w 1996 roku jako zawodnik Supraślanki Supraśl.

Okazało się, że jako biznesmen Kulesza radzi sobie lepiej, niż na boisku. Już w 1994 roku założył wytwórnię fonograficzną Green Star, która zrzeszała w głównej mierze gwiazdy disco-polo. Wytwórnia może pochwalić się ośmioma diamentowymi płytami, co nie może dziwić, skoro w jej szeregach znajdują się tacy giganci tego gatunku muzycznego, jak Akcent, Boys czy Milano.

Ponadto obecny prezes PZPN-u zaangażowany jest w branżę nieruchomości oraz hotelarstwo.

Cezary Kulesza – działacz i prezes

Od 2008 roku pełnił w Jagiellonii Białystok funkcję doradcy ds. sportowych i prokurenta. Szybko trafił do zarządu. Po dwóch latach został już prezesem Dumy Podlasia, a ta zanotowała pod jego rządami największe sukcesy: dwa wicemistrzostwa i brązowy medal Ekstraklasy, Puchar Polski, a także srebrne medale tego turnieju, Superpuchar Polski i pięć uczestnictw w rozgrywkach spod egidy UEFA.

Od 2012 roku aktywnie działa w PZPN jako członek zarządu. W latach 2016-2021 pełnił funkcję wiceprezesa do spraw piłkarstwa profesjonalnego. Nic dziwnego, że gdy kończyła się kadencja Zbigniewa Bońka, wystartował w wyborach na prezesa. Te wygrał w sierpniu 2021 roku, zostawiając w pokonanym polu Marka Koźmińskiego.

Za jego kadencji Czesław Michniewicz zastąpił Paulo Sousę, który opuścił reprezentację Polski w kontrowersyjnych okolicznościach. Choć Michniewicz zrealizował swój cel, jakim był awans na same Mistrzostwa Świata w Katarze, a także wyszedł z grupy już na samym turnieju, nie przedłużono z nim kontraktu. Po długich negocjacjach, w styczniu 2023 roku Kulesza powitał w roli nowego selekcjonera Fernando Santosa, który jeszcze kilka tygodni wcześniej prowadził naszpikowaną gwiazdami kadrę Portugalii.

Cezary Kulesza – aktualności