Martin Braithwaite

Martin Braithwaite

Martin Braithwaite to środkowy napastnik pochodzenia duńskiego. Obecnie reprezentuje barwy FC Barcelona, gdzie trafił lutym 2020 roku. Reprezentant Danii.

Czytaj dalej…

Martin Braithwaite – najważniejsze informacje

Imię i nazwiskoMartin Braithwaite
Data urodzenia5 czerwca 1991 rok
Miejsce urodzeniaEsbjerg
NarodowośćDania
Aktualny klubFC Barcelona
PozycjaNapastnik
Waga77 kg
Wzrost1,77 m

Martin Braithwaite – kariera

Martin Braithwaite rozpoczął swoją karierę w rodzimym mieście, Esbjergu. Tam przez cztery lata występował w seniorskiej drużynie, zanim trafił do jednej z najsilniejszych lig w Europie, czyli Ligue 1. W barwach Toulouse strzelał regularnie, czym zwrócił na siebie uwagę Middlesbrough. Championship jednak nie podbił. Z angielskiego zespołu był dwukrotnie wypożyczany, a drugie wypożyczenie wyszło mu na tyle, że Leganes postanowiło go wykupić za pięć milionów euro. Skromny hiszpański klub nie wiedział nawet, jakie pieniądze zarobi na duńskim napastniku, który opuścił Ogórki w niecodzienny sposób.

Barcelona dostała pozwolenie na zakup napastnika występującego w Hiszpanii w związku z długotrwałą kontuzją Ousmane’a Dembele. Z braku lepszych dostępnych opcji Katalończycy sięgnęli lutym 2020 roku po Braithwaite’a. Leganes otrzymało za niego aż 18 milionów euro, ale było to pyrrusowe zwycięstwo. Tracąc w odstępie kilku tygodni zarówno Duńczyka, jak i Youssefa En-Nesyriego, Ogórki spadły z ekstraklasy.

Widać gołym okiem, że występy w Barcelonie są dla Braithwaite’a wyjątkowym przeżyciem. Choć nieraz napastnikowi brakuje techniki wymaganej w tak wielkim klubie, swoje braki nadrabia zaangażowaniem, pracą w defensywie i wybieganiem. Trenerzy chwalą go za profesjonalne prowadzenie się i fakt, że wchodząc z ławki, daje z siebie wszystko. Z Dumą Katalonii wygrał Puchar Króla w 2021 roku.

W reprezentacji Danii zadebiutował w dniu swoich 22. urodzin, a pierwszą bramkę zdobył w sierpniu 2013 przeciwko Polakom. Dla kadry narodowej wystąpił już ponad 50 razy, grając, między innymi, na mistrzostwach świata oraz na Euro 2020, w trakcie którego Duńczycy zachwycili fanów, docierając aż do półfinału.

Martin Braithwaite – aktualności