stadium-image
IMAGO/MI News Na zdjęciu: KC Stadium
Hull City

Hull City

Championship
Rok założenia: 1904
Przydomek: Tygrysy
Barwy: pomarańczowo-czarne
Prezes: Acun Ilicali
Trener: Liam Rosenior
Stadion: MKM Stadium
Pojemność: 25586
Adres: The Circle, Walton Street, Hull, East Yorkshire, HU3 6HU

Następny mecz

Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 5 marca 2024 12:34.

Newsy

Hull City – terminarz i wyniki

Hull City – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Hull City w Championship

Hull City – transfery

Hull City Association Football Club jest drużyną ze wschodniej części Anglii i ma siedzibę w mieście Kingston upon Hull, które zlokalizowane jest w hrabstwie East Riding of Yorkshire. Klub Hull został utworzony w czerwcu 1904 roku.

Hull City  – historia klubu

Przez zdecydowaną większą część swojej historii zespół występuje w czarno-pomarańczowych koszulkach oraz czarnych spodenkach. Od barw klubowych wywodzi się przydomek Hull City, który brzmi The Tigers (Tygrysy). Najwięcej sezonów Hull City spędziło na drugim oraz trzecim poziomie zmagań w Anglii. Dopiero w XXI wieku ekipa ze wschodniego wybrzeża Wysp Brytyjskich zadebiutowała w elicie. Najważniejsze osiągnięcie klubu to gra w finale Pucharu Anglii w sezonie 2013/14. Piłkarzem klubu Hull City był Kamil Grosicki.

Pierwsze lata na zapleczu

W pierwszym sezonie po powstaniu Hull City rozgrywało jedynie towarzyskie spotkania, a następnie bez powodzenia zadebiutowało w Pucharze Anglii, odpadając bardzo szybko z rywalizacji. W rozgrywkach ligowych w Anglii Tygrysy wystąpiły po raz pierwszy w kampanii 1905/06 na drugim poziomie zmagań. Wówczas klub zajął piątą pozycję. Bardzo blisko awansu do elity Hull było po sezonie 1909/10, kiedy to uplasowało się na trzecim miejscu.  Do 1930 roku Tygrysy rywalizowały nieprzerwanie na drugim szczeblu w Anglii, a w tym roku doszły do półfinału Pucharu Anglii, w którym okazały się gorsze od Arsenal. Było to najważniejsze osiągnięcie zespołu w XX wieku. 

Walka w niższych ligach 

Do sezonu 1980/81 Hull City toczyło bój na drugim oraz trzecim poziomie zmagań w Anglii. Najlepszym miejscem Tygrysów od 1910 roku było zajęcie piątej lokaty na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej w kampanii 1970/71. Wówczas aż 26 bramek w sezonie zdobył dla Hull Chis Chilton, który ze 193 golami jest najskuteczniejszym graczem w historii tego klubu.

Lata 1981-1983 to najgorszy okres w czasie dotychczasowych losów Hull City. Wówczas klub spędził dwa sezony na czwartym poziomie rozgrywkowym w kraju. Następnie po dwóch sezonach w trzeciej lidze Tygrysy ponownie awansowały na zaplecze ekstraklasy w kampanii 1984/85, gdzie spędziły sześć kolejnych sezonów. Końcówka XX wieku i początek nowego stulecia okazały się dla Hull czasem spędzonym na trzecim szczeblu zmagań.

Historyczne wyniki i pierwszy Polak

W sezonie 2007/08 po czterech sezonach gry na zapleczu elity Hull City wywalczyło historyczny awans do najwyższej klasy rozgrywkowej w Anglii. Tygrysy zajęły na zapleczu elity trzecią pozycję i przystąpiło do baraży, w których w finale pokonało Bristol City 1:0. W debiutanckim sezonie w Premier League ekipa ze wschodniej części kraju ledwo obroniła się przed spadkiem, zajmując 17. miejsce. Rok później Tygrysy nie zdołały się utrzymać w elicie i trzy kolejne sezony spędziły w zmaganiach Championship.

W kampanii 2012/13 Hull uzyskało bezpośredni awans do Premier League, po zajęciu drugiej lokaty w lidze. Kolejny sezon okazał się najlepszy w historii tego klubu. Wówczas Tygrysy zajęły szesnaste miejsce w elicie, ale doszły do finału Pucharu Anglii, w którym uległy Arsenalowi Londyn  2:3 po dogrywce. W kampanii 2013/2014 Hull zadebiutowało na arenie międzynarodowej, ale odpadło w eliminacjach do Ligi Europy. 

Po raz ostatni Tygrysy grały w elicie w sezonie 2016/17. Wówczas klub doszedł także do półfinału Pucharu Ligi Angielskiej, w którym po dogrywce musiał uznać wyższość Manchesteru United. Pod koniec stycznia 2017 roku piłkarzem Hull City został Kamil Grosicki. Pierwszy Polak w tym klubie występował w barwach Tygrysów do stycznia 2020 roku. Pomocnik rozegrał w barwach Hull 119 meczów w spotkaniach ligowych i strzelił 19 goli.