Gareth Southgate stanął w obronie piłkarza. “To moja decyzja”

Gareth Southgate
PressFocus Na zdjęciu: Gareth Southgate

Nie gasną emocje po meczu Włochy – Anglia w finale Euro 2020. Italia została mistrzem Europy, pokonując Synów Albionu w rzutach karnych 4:2. Po 90 minutach i dogrywce był remis 1:1. W serii jedenastek po angielskiej stronie pomylili się: Marcus Rashford, Jadon Sancho i Bukayo Saka. Ten ostatni otrzymał wiele pogróżek w mediach społecznościowych. Gareth Southgate okazał jemu i pozostałej dwójce wsparcie.

• Marcus Rashford strzelił w słupek, a Jadon Sancho i Bukayo Saka nie potrafili pokonać Gianluigiego Donnarummy
  • Po meczu wylała się fala hejtu i pogróżek w stronę tych trzech piłkarzy, a najwięcej nieprzyjemnych wiadomości otrzymał piłkarz Arsenalu
  • Gareth Southgate wziął odpowiedzialność za niestrzelone rzuty karne na siebie

Włochy – Anglia: karne zdecydowały o wyniku finału

Anglia świetnie rozpoczęła finał Euro 2020 na Wembley. Już w 2. minucie wynik otworzył Luke Shaw. Po pierwszej połowie Trzy Lwy prowadziły i wyglądały pewnie. W drugiej części Włosi musieli zaatakować, udało im się zepchnąć Anglików do defensywy i w końcu Leonardo Bonucci wyrównał po zamieszaniu po rzucie rożnym. W 90. minutach, a także w dogrywce gole już nie padły, więc o tytule mistrza Europy decydowały rzuty karne. Lepiej zaczęli Anglicy, ponieważ w pierwszych dwóch seriach pewnie strzelali Harry Kane i Harry Maguire, a po włoskiej stronie szansy nie wykorzystał Andrea Belotti. Potem nastąpił jednak angielski kataklizm. Kolejnych trzech karnych nie strzelili Marcus Rashford, Jadon Sancho i Bukayo Saka, który mógł przedłużyć szanse Anglii po tym, jak Jordan Pickford zatrzymał Jorginho.

Cała trójka pojawiła się na boisku z ławki rezerwowych. Dwaj pierwsi weszli dopiero pod koniec dogrywki, specjalnie na rzuty karne. Zmiany Southgate’a okazały się jednak nietrafione. – To była moja decyzja. Podjąłem ją na podstawie tego, jak poszczególni piłkarze wykonywali rzuty karne na treningach. Nikt w tej sytuacji nie może zostać sam. Wygrywamy jako zespół i przegrywamy jako zespół – powiedział Gareth Southgate.

Nikt nie powinien oskarżać żadnego z piłkarzy. Oni zrobili znacznie więcej niż każda angielska reprezentacja w ostatnich 50 latach – tłumaczył dobitnie selekcjoner Anglików.

W podobnym tonie wypowiedział się legendarny obrońca Manchesteru United i reprezentacji Anglii Rio Ferdinand. – Nie można potępiać i wskazywać palcami żadnego z tych piłkarzy. Karne są loterią. Widziałem doświadczonych piłkarzy, którzy odwracali się i nie chcieli wykonywać jedenastek. Najlepsi zawodnicy na świecie mylili się w ważnych momentach – powiedział Ferdinand.

Bukayo Saka zaatakowany w social mediach

Rashford, Sancho i Saka byli obrażani w mediach społecznościowych przez niezadowolonych kibiców. Najwięcej komentarzy było na tle rasowym. “Nie możemy stwierdzić nic innego jak to, że ktoś, kto stoi za tak obrzydliwymi atakami, nie jest mile widziany jako kibic naszej drużyny” – napisała w oświadczeniu Angielska Federacja Piłkarska (FA).

Wsparcie dla zawodnika Arsenalu wyrazili również byli piłkarze, kibice, a także premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Wszyscy piszą o niesmaku i wstydzie, jaki pozostawiają internauci, którzy atakują i obrażają piłkarzy reprezentacji Anglii.