UEFA szuka alternatyw. Euro 2020 w Wielkiej Brytanii?

adidas Uniforia - oficjalna piłka Euro 2020
adidas Uniforia - oficjalna piłka Euro 2020 fot. adidas

Euro 2020 w tym roku nie odbyło się ze względu na pandemię koronawirusa. Turniej, który ma wyłonić najlepszą drużynę na Starym Kontynencie, został przeniesiony na 2021 rok. Plan A Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) zakłada rozegranie go zgodnie z założeniami, czyli w 12 miastach w całej Europie. Ze względu na aktualną sytuację związaną z koronawirusem, rozpatrywane są także inne warianty. Jak informuje Daily Mail, jeden z nich zakłada rozegranie całego turnieju w Wielkiej Brytanii. Pierwsze rozmowy w tej sprawie miały już się odbyć.

Czytaj dalej…

Na początku listopada francuska gazeta Le Parisien poinformowała, że UEFA poważnie rozważa wariant rozegrania turnieju w tylko jednym kraju, a wśród kandydatów do jego organizacji wymieniana była wówczas Rosja. Europejska Unia Piłkarska (UEFA) wystosowała wówczas komunikat, w którym poinformowała, że plany organizacji Euro 2020 w całej Europie nie uległy zmianie i cały czas, we współpracy z poszczególnymi miastami-gospodarzami, trwają przygotowania w tym kierunku.

“UEFA zamierza zorganizować Euro 2020 w formacie i miejsca potwierdzonych na początku tego roku i ściśle współpracujemy ze wszystkimi miastami gospodarzami nad przygotowaniami. Biorąc pod uwagę niepewność wokół koronawirusa, nad którą nie ma kontroli ani UEFA, ani lokalne organy organizacyjne, jest obecnie zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy te mecze w czerwcu i lipcu będą miały ograniczenia dotyczące kibiców, czy nawet ich organizacji” – informowała wówczas Europejska Unia Piłkarska (UEFA).

Wszystko wskazuje na to, że plany awaryjne na wypadek, gdyby sytuacja związana z pandemią koronawirusa uniemożliwiała rozegranie turnieju według początkowego planu, również są rozważane. Według Daily Mail, poważnie brany pod uwagę jest wariant przeniesienia turnieju do Wielkiej Brytanii. Rozmowy pomiędzy przedstawicielami UEFA i Angielskiej Federacji Piłkarskiej (FA), choć żadna ze strony tego nie potwierdza, miały już się odbyć.

Według pierwotnego planu miastami-gospodarzami miały być Amsterdam, Baku, Bilbao, Bukareszt, Budapeszt, Kopenhaga, Dublin, Glasgow, Londyn, Monachium, Rzym i Sankt Petersburg.

Komentarze