Brytyjska policja dokonała pierwszych zatrzymań ws. rasistowskich zachowań po finale Euro 2020

Bukayo Saka
Pressfocus Na zdjęciu: Bukayo Saka

Niespełna miesiąc temu doszło do przykrych wydarzeń związanych z zachowaniem brytyjskich kibiców tuż po finale Euro 2020. Wówczas angielscy piłkarze, którzy nie trafili rzutów karnych, padli ofiarą rasizmu w mediach społecznościowych. W środę późnym wieczorem w mediach pojawiły się informacje o pierwszych zatrzymanych w tej sprawie.

  • Jadon Sancho, Marcus Rashford oraz Bukayo Saka nie strzelili jedenastek w finale mistrzostw Europy
  • Zaraz po meczu każdy z tej trójki otrzymał rasistowskie wiadomości oraz złowrogie komentarze pod zdjęciami na portalach społecznościowych
  • Brytyjska policja zatrzymała 11 osób, które nękały czarnoskórych piłkarzy po przegranym meczu z Włochami

Finał Euro 2020 wzbudził wiele emocji

Kilka godzin przed startem finału mistrzostw Europy na stadion wdarła się spora grupa nieuprzywilejowanych Brytyjczyków. Wówczas wejść na Wembley pilnowali okoliczni stewardzi. Jak się okazało nie dali oni rady z napierającym tłumem, który bez biletów przeforsował bramki i wdarł się na trybuny.

Później prawdopodobnie ta sama grupa ludzi zaczepiała włoskich kibiców. Co więcej, mogliśmy zauważyć też skandaliczne obrazki, na których było widać jak przyjezdni są bici bez powodów.

Natomiast już samą boiskową rywalizację Włochów z Anglikami oglądało się znakomicie. Mecz prowadzony był dobrym tempie, ale do wyłonienia zwycięzcy potrzebowaliśmy rzutów karnych. W nich lepsi okazali się Azzurri.

Trzech podopiecznych Garetha Sauthgate’a zawiodło w konkursie jedenastek. Wśród pechowców znaleźli się Jadon Sancho, Marcus Rashford oraz Bukayo Saka. Jeszcze przed odbiorem nagród na całą trójkę wylała się ogromna fala hejtu w Internecie. Gdyby tego było mało, pod postami piłkarzy w mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się rasistowskie hasła oraz obelgi skierowane w ich kierunku.

Całe wydarzenie dość mocno odbiło się echem w światowym futbolu i wspomnieni wyżej czarnoskórzy zawodnicy w błyskawicznym tempie otrzymali ogromne wsparcie niemal z całego świata.

Policja wciąż prowadzi dochodzenie, ale zatrzymała już pierwszą grupę osób

Angielska policja wzięła sprawy w swoje ręce i wciąż prowadzi kilka śledztw po finale Euro 2020 na Wembley w Londynie. Z informacji przekazanych przez Daily Mail wynika, że stworzono już ponad 600 raportów w tej sprawie. Co ciekawe, znaleziono 207 kont w mediach społecznościowych, z których wysyłano obraźliwe słowa.

Na ten moment zidentyfikowano zaledwie 34 konta brytyjskich użytkowników. Z czego 11 osób zostało zatrzymanych i zostały im postawione już pierwsze zarzuty. Całą sytuację uważnie monitoruje również premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson.

Są ludzie, którzy wierzą, że mogą ukryć się za profilem w mediach społecznościowych i ujść na sucho od publikowania tak odrażających komentarzy. Policja zrobi wszystko, aby taka sytuacja już więcej się nie powtórzyła – wyznał Johnson.

Przeczytaj również: Harry Kane traci w oczach fanów Spurs

Komentarze