Joan Laporta

Joan Laporta to hiszpański polityk i prawnik. Obecnie po raz drugi pełni rolę prezesa jednego z największych klubów na świecie – FC Barcelony.

fot. PressFocus

Joan Laporta – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoJoan Laporta Estruch
Data urodzenia29 czerwca 1962 roku
Miejsce urodzenia Barcelona
NarodowośćHiszpania
Miejsce pracyFC Barcelona
Stanowiskoprezes zarządu

Joan Laporta – pierwsza kadencja

Joan Laporta swoje pierwsze podchody do przejęcia władzy w FC Barcelonie robił już w 1998 roku. Był głównodowodzącym grupy Elefant Blau, która sprzeciwiała się wobec ówczesnego prezesa Blaugrany, Josepa Nuneza. Nie udało się jednak wówczas formalnie wyrazić wobec niego wotum nieufności.

Laporta się jednak nie poddawał. Wziął udział w wyborach w 2003 roku. Choć z początku nie był faworytem, podczas wyborów wydatnie pomogła mu wrodzona charyzma. Szybko stał się medialną gwiazdą i ostatecznie wygrał z Lluisem Bassatem.

Podczas wyborów polityk obiecywał sprowadzenie Davida Beckhama. Ten trafił do Realu Madryt, w wyniku czego na Camp Nou pojawił się jeden z rewolucjonistów – Ronaldinho. Był to początek powrotu klubu na szczyt. To za kadencji Laporty zatrudniono Franka Rijkaada, wtedy też trafili tam tacy gracze, jak Deco czy Samuel Eto’o. Ostatecznie kadencja skończyła się w jeszcze lepszym stylu, niż zaczęła. Po erze Rijkaarda doszło bowiem do zatrudnienia Pepa Guardioli. Ten wyznaczył trendy w europejskim futbolu, a jego największym osiągnięciem było wygranie w 2009 roku wszelkich możliwych trofeów – La Ligi, Ligi Mistrzów, Pucharu Króla, Superpucharu Hiszpanii, Superpucharu Europy oraz Klubowych Mistrzostw Świata. Nikomu wcześniej nie udała się ta sztuka.

Pierwsza – podwójna – kadencja Laporty zakończyła się w 2010 roku. Zastąpił go Sandro Rosell.

Laporta – pomoc w wyrzuceniu Bartomeu i próba odbudowania Barcelony na nowo

W listopadzie 2020 roku Laporta ogłosił, że ponownie powalczy o fotel prezesa Barcelony. Ponownie, zresztą, nie był faworytem, ale świetnie rozegrał kampanię wyborczą. Ostatecznie pokonał takich kandydatów, jak Victor Font i Toni Freixa. Przed Laportą stało ogromne wyzwanie. Poprzedni prezes, Josep Bartomeu, zrezygnował w październiku 2020 roku, by uniknąć wotum nieufności. Pozostawił klub w katastrofalnej sytuacji finansowej, w której lwia część przychodów przeznaczana była na nierynkowe pensje dla graczy pierwszego zespołu. Pierwsze miesiące, a nawet lata, drugiej ery Laporty, polegały na unormowaniu sytuacji finansowej.

Latem 2022 roku Laporta – wraz ze swoim sztabem – “wymyślili” tzw. dźwignie finansowe. Oznaczało to sprzedaż części praw do własnych zasobów za potężne pieniądze. To pozwoliło klubowi sprowadzić latem Roberta Lewandowskiego, Julesa Kounde czy Raphinhę. Wówczas już drużynę prowadził pierwszy zatrudniony przez Laportę trener podczas drugiej kadencji, czyli Xavi Hernandez. Wielkim celem prezesa jest powrót Blaugrany na szczyt futbolu i wiele wskazuje na to, że Xavi jest odpowiednią osobą, by wprowadzić młodych zawodników na tak wysoki poziom.

Joan Laporta – aktualności