Wojciech Łobodziński

Tak naprawdę Wojciech Łobodziński w naszym kraju wciąż jest bardziej kojarzony z kariery piłkarskiej niż działalności trenerskiej. To były reprezentant Polski, który brał udział w EURO 2008. Po zakończeniu kariery Łobodziński postanowił spróbować swoich sił w zawodzie trenera. W 2022 roku wywalczył z Miedzią Legnica awans do Ekstraklasy. Aktualnie jest trenerem Arki Gdynia.

Wojciech Łobodziński
PressFocus

Wojciech Łobodziński – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoWojciech Łobodziński
Data urodzenia20 października 1982 roku
Miejsce urodzenia Bydgoszcz
NarodowośćPolska
Aktualny klubArka Gdynia
Wzrost1,88 m

Wojciech Łobodziński – kariera

Wojciech Łobodziński to wychowanek Zawiszy Bydgoszcz. To piłkarz, który całą karierę spędził w naszym kraju. Łobodziński zwyciężał mistrzostwo Polski w barwach Zagłębia Lubin, a także Wisły Kraków. W tym czasie mógł podpatrywać pracę szkoleniową uznanych trenerów takich jak Czesław Michniewicz, Maciej Skorża czy Leo Beenhakker.

To zawodnik występujący na pozycji prawego pomocnika. Wojciech Łobodziński przeszedł wiele szczebli reprezentacji młodzieżowych aż do seniorskiej kadry. W dorosłej reprezentacji grał w latach 2006-2009. W tym czasie rozegrał 23 mecze z orłem na piersi, strzelając dwa gole. Wojciech Łobodziński znalazł się w kadrze na Euro 2008. Na turnieju w Austrii i Szwajcarii rozegrał trzy spotkania przeciwko reprezentacji Niemiec, Austrii i Chorwacji.

Jego kariera piłkarska jest znacznie bogatsza niż trenerska. Wszystko dlatego, że Łobodziński stosunkowo długo kontynuował grę w piłkę nożną. Tak naprawdę piłkarskie buty na kołku zawiesił dopiero w 2020 roku. Już wtedy, gdy był aktywnym piłkarzem, dołączył do sztabu szkoleniowego Miedzi Legnica. To właśnie w tym klubie zakończył karierę piłkarską, a jednocześnie rozpoczął działalność trenerską.

Jako piłkarz Wojciech Łobodziński cztery razy wygrywał mistrzostwo Polski – raz sztuki tej dokonał z Zagłębiem Lubin, a trzykrotnie z Wisłą Kraków. Co więcej, jako junior w barwach reprezentacji Polski w 2001 roku został mistrzem Europy U-18, a dwa lata wcześniej zdobył wicemistrzostwo do lat 16.

Wojciech Łobodziński – prowadzone drużyny

klubrozpoczęcie pracyzakończenie pracy
Miedź Legnica II6 kwietnia 202130 czerwca 2021
Miedź Legnica1 lipca 202112 października 2022
Wieczysta Kraków21 marca 202330 czerwca 2023
Arka Gdynia1 lipca 2023

Miedź Legnica

Łobodziński z Miedzią Legnica związany jest od 2012 roku. To właśnie wtedy zamienił ŁKS na klub z Dolnego Śląska. Oczywiście w tamtym czasie Wojciech Łobodziński był aktywnym graczem, który miał przed sobą jeszcze kilka lat kariery. Jak się później okazało były pomocnik reprezentacji Polski spędził w Legnicy całą dekadę. W tym czasie rozegrał dla Miedzi 184 mecze, strzelając 34 bramki. 

Wojciech Łobodziński na tyle związał się z Miedzią, że postanowił tam kontynuować współpracę w innej roli. Początkowo jako asystent w drugiej drużynie, a następnie jako członek sztabu w pierwszym zespole.

W międzyczasie Wojciech Łobodziński pracował nad uzyskaniem licencji UEFA Pro, która pozwala na prowadzenie drużyn występujących w 1. lidze. W 2021 roku były zawodnik m.in. Wisły Kraków przyjął ofertę poprowadzenia Miedzi Legnica. Drużyna ta zainaugurowała sezon na zapleczu Ekstraklasy. Łobodziński podjął się misji wprowadzenia Miedzi do najwyższych rozgrywek w Polsce. Poniekąd ma w tym doświadczenie, bo w sezonie 2017/2018 był on kapitanem Miedzi Legnica, która wówczas wywalczyła mistrzostwo 1. ligi. To pozwoliło na historyczny awans do Ekstraklasy. Czy Łobodziński powtórzy ten wyczyn w roli trenera?

W Legnicy Łobodziński traktowany jest jak legenda, a włodarze klubu przyznawali, że od dłuższego czasu szykował się on do przejęcia pierwszego zespołu. Po tym, jak zakończył piłkarską karierę Wojciech Łobodziński nie tylko koncentrował się na seniorskiej drużynie, ale też przyglądał się występom zawodników w Centralnej Lidze Juniorów. To ma pozwolić na to, żeby skutecznie wprowadzał do zespołu młodych wychowanków.

Wojciech Łobodziński zrealizował postawione przed nim cele. W 2022 roku świetnym stylu, z 15-punktową przewagą w ligowej tabeli, Miedź wywalczyła awans do Ekstraklasy. W najwyższej klasie rozgrywkowej nie radziła sobie jednak najlepiej. 12 października 2022 roku władze klubu podjęły decyzję o rozstaniu z Łobodzińskim.

Wieczysta Kraków

W marcu 2023 roku Łobodziński został szkoleniowiec grającej w trzeciej lidze, ale mającej zdecydowanie większe aspiracje Wieczystej Kraków. Władze klubu postawiły przed nim cel w postaci wywalczenia awansu do drugiej ligi. Słaba postawa drużyny w końcówce sezonu nie pozwoliła jednak na jego realizację. Z końcem sezonu Łobodziński pożegnał się z posadą.

Arka Gdynia

Szkoleniowiec nie pozostawał długo bezrobotny, bowiem w czerwcu 2023 roku rozpoczął pracę w pierwszoligowej Arce Gdynia.

Wojciech Łobodziński – aktualności