Jacek Magiera

Jacek Magiera to były piłkarz, a aktualnie aktywny trener, który w swoim dorobku ma mecze w Lidze Mistrzów w roli szkoleniowca. To duży kapitał, bo w Polsce jest niewielu trenerów, którzy mogą poszczycić się prowadzeniem zespołu w fazie grupowej Champions League.

fot. PressFocus

Jacek Magiera – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoJacek Magiera
Data urodzenia1 stycznia 1977 roku
Miejsce urodzenia Częstochowa
NarodowośćPolska
Aktualny klubŚląsk Wrocław
Wzrost1,85 m

Jacek Magiera – kariera

Tak jak większość trenerów, tak i Jacek Magiera swoją przygodę z piłką nożną rozpoczynał jako zawodowy gracz. Magiera był wychowankiem Rakowa Częstochowa, z którego trafił do Legii Warszawa. To właśnie przy ulicy Łazienkowskiej Jacek Magiera, jako piłkarz, spędził najwięcej czasu w swojej karierz. Bronił on barw tego klubu w latach 1997-2006. W tym czasie rozegrał 176 spotkań, strzelając 16 goli.

Poza Legią Warszawa Jacek Magiera występował też w Widzewie Łódź i Cracovii. To właśnie w krakowskim klubie ostatecznie zawiesił buty na kołku. Niemalże z miejsca zaczął trenerską przygodę. Już w 2006 roku Jacek Magiera znalazł się w sztabie reprezentacji U-18. W tym samym czasie był też asystentem w Legii Warszawa.

Magiera, jako asystent w Legii, mógł przyglądać się z bliska pracy Jacka Zielińskiego, Stefana Białasa, Macieja Skorży i Jana Urbana. To właśnie z nimi współpracował będąc w sztabie klubu ze stadionu przy ulicy Łazienkowskiej. Po raz pierwszy samodzielny angaż Jacek Magiera otrzymał w 2016 roku od Zagłębia Sosnowiec.

Jacek Magiera – prowadzone drużyny

klubrozpoczęcie pracyzakończenie pracy
Legia II Warszawa7 stycznia 20147 czerwca 2015
Zagłębie Sosnowiec6 czerwca 201622 września 2016
Legia Warszawa24 września 201613 września 2017
reprezentacja Polski U-2019 marca 201830 czerwca 2020
reprezentacja Polski U-191 lipca 202011 marca 2021
Śląsk Wrocław22 marca 20218 marca 2022
Śląsk Wrocław21 kwietnia 2023

Zagłębie Sosnowiec

Trener Magiera nie spędził zbyt wiele czasu w Zagłębiu Sosnowiec, choć jego umowa zakładała pracę minimum przez rok. Tak naprawdę poprowadził on ten klub w kilku meczach. Po rozpoczęciu sezonu 2016/2017 już we wrześniu Jacek Magiera otrzymał ofertę pracy w Legii Warszawa. Wówczas klub ten zdecydował się zwolnić Besnika Hasiego. Legia w tamtym czasie występowała w fazie grupowej Ligi Mistrzów, co dla Magiery stanowiło kuszącą propozycje. Trener rozwiązał kontrakt z Zagłębiem Sosnowiec, żeby móc przyjąć ofertę od stołecznego klubu.

Legia Warszawa

We wrześniu 2016 roku Jacek Magiera dołączył do Legii Warszawa. W tamtym czasie czekało go pięć meczów w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Co ciekawe, pod jego wodzą Legia zremisowała u siebie 3:3 z Realem Madryt. Drużyna ta pokonała przed własną publicznością Sporting Lizbona, co pozwoliło zająć trzecie miejsce w grupie. W efekcie Legia mogła cieszyć się z gry w Lidze Europy na etapie 1/16 finału. 

Jacek Magiera szybko złapał wspólny język z zawodnikami. Drużyna odbudowała swoją pozycję w polskiej lidze, a w maju 2017 roku cieszyła się z mistrzostwa kraju. Dla Jacka Magiery był to pierwszy taki tytuł w trenerskiej karierze. Wcześniej wygrywał Ekstraklasę, ale jako piłkarz. 

Generalnie włodarze klubu wiązali z Jackiem Magierą duże plany. Wydawało się, że może on pozostać w Legii na długie lata. Sytuacja zmieniła się latem 2017 roku. Wówczas w Legii wszyscy liczyli, że zespół ten ponownie może zagrać w europejskich pucharach. Zimny prysznic przyszedł szybko, bo w 3. rundzie kwalifikacji do Ligi Mistrzów Legia odpadła z FK Astaną. Co gorsza, klub nie poradził sobie również w eliminacjach do Europa League przeciwko Sheriffowi Tyraspol. W efekcie Jacek Magiera stracił pracę przy Łazienkowskiej.

Reprezentacja Polski

Po przygodzie z Legią Warszawa Jacek Magiera otrzymał propozycję od PZPN prowadzenia drużyn młodzieżowych. W 2019 roku reprezentacje U-20 prowadził na Mistrzostwach Świata, które były rozgrywane w naszym kraju. Turniej ten nie okazał się sukcesem, bo Polacy odpadli w 1/8 finału przegrywając z Włochami 0:1. Wcześniej podopieczni Magiery ulegli Kolumbii, zremisowali z Senegalem, a także zwyciężyli Tahiti.

Następnie Jacek Magiera został selekcjonerem kadry U-19. W marcu postanowił odejść z PZPN-u, żeby wrócić do prowadzenia ligowych zespołów. Szybko potem przyjął propozycję prowadzenia Śląska Wrocław.

Śląsk Wrocław

Od marca 2021 roku Jacek Magiera pracował w Śląsku Wrocław. To drużyna występująca na poziomie Ekstraklasy. Jak na razie trener ten nie odniósł w tym klubie większych sukcesów. Wciąż w dorobku Magiery największym osiągnięciem jest mistrzostwo Polski wywalczone z Legią w 2017 roku. Z klubem pożegnał się 8 marca 2022 roku.

W kwietniu 2023 roku władze Śląska ponownie zdecydowały się sięgnąć po Magierę, którego nadal miał obowiązujący kontrakt z klubem. Tym razem szkoleniowec wystąpił w roli ratownika, mając na celu uratowanie drużyny przed spadkiem z Ekstraklasy. Ostatecznie ten cel udało mu się zrealizować.

Jacek Magiera – aktualności