Molineux Stadium (Anglia, Wolverhampton)

Molineux Stadium to stadion umiejscowiony w Wolverhampton, mieście satelickim Birmingham. Swoje spotkania rozgrywa tu drużyna Premier League, Wolverhampton Wanderers.

fot. PressFocus

Molineaux Stadium – podstawowe informacje

KrajAnglia
MiastoWolverhampton
AdresWaterloo Road, Wolverhampton WV1 4QR
Data otwarcia07.09.1889
Pojemność 32 050
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieWolverhampton Wanderers

Spis treści:

Molineux Stadium – dom Wolverhampton

Początki stadionu Molineux datowane są na 1889 rok. Był to jednak wówczas jedynie ubogo zagospodarowany kawałek placu do gry bez większych trybun czy oświetlenia. Prace, które sprawiły, że obiekt zaczął przypominać stadion przeprowadzono w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. Wiązało się to ze wzrostem popularności piłki nożnej w Wielkiej Brytanii. Wokół murawy pojawiły się trybuny, a każda z nich zyskała swoją nazwę i przeznaczenie. Najpopularniejszą wśród kibiców była Trybuna Północna. Na Trybunie Waterloo mieściło się biuro zarządu oraz szatnie, a Trybuna Street była przeznaczona dla zamożniejszych kibiców. Ostatnią z trybun była Południowa.

Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych Molineux przechodziło kolejne renowacje. Wiązało się to z raportem Taylora oraz tragicznym wypadkiem na stadionie w Bradford City. W związku z tymi pracami zamknięto niszczejące trybuny: Północną oraz Waterloo.

Stadion Wolverhampton odzyskał piękno i renomę dopiero z przybyciem do klubu biznesmena sir Jacka Haywarda w 1990 roku. Zburzono i postawiono od nowa najbardziej zniszczone trybuny, a pozostałe gruntownie wyremontowano. Każda z trybun zyskała też nazwę, która honorowała czterech najbardziej zasłużonych dla klubu graczy: Jacka Harrisa, Stana Cullisa, Billy’ego Wrighta oraz Steve’a Bulla. W 2003 roku przed wejściem na trybuny Cullisa i Wrighta postawiono odlane z brązu pomniki legendarnych zawodników. Koszt modernizacji Molineux wyniósł 20 milionów funtów. Obecnie pojemność obiektu wynosi 32 050 miejsc.

Od 2018 roku arena ta jest nieprzerwanie gospodarzem spotkań Premier League.

Najważniejsze wydarzenia na Molineux Stadium (Wolverhampton):

  • 07.03.1891: pierwszy mecz reprezentacji Anglii na Molineux, Anglia – Irlandia 6:1
  • 15.04.1938: najwyższe ligowe zwycięstwo, Wolverhampton – Leicester City 10:1
  • 11.02.1939: rekordowa frekwencja, Wolverhampton – Liverpool 4:1
  • 03.05.1972: pierwsza runda finału Pucharu UEFA, Wolverhampton – Tottenham 1:2
  • 11.08.2018: pierwszy mecz po powrocie do Premier League, Wolverhampton – Everton 2:2