Wolverhampton Wanderers

Wolverhampton Wanderers

Premier League

Wolverhampton Wanderers to angielski klub piłkarski występujący w Premier League. Prezentujemy podstawowe informacje na temat Wolves, statystyki, aktualny skład oraz najnowsze newsy.

Wolverhampton Wanderers – podstawowe informacje

Rok założenia: 1877

Przydomek: Wilki

Barwy: żółto-czarne

Adres:
Waterloo Road Wolverhampton WV1 4QR

Fax:
01902 687006

Telefon:
0871 222 2220

Strona: :
wolves.co.uk

Prezes:
Jeff Shi

Menedżer:
Bruno Lage

Pojemność:
32,050

Sukcesy Wolverhampton Wanderers

Mistrzostwo Anglii:
3 tytuły

Zdobyte w 1954, 1958, 1959

Puchar Anglii:
4 tytuły

Zdobyte w 1893, 1908, 1949, 1960

Puchar Ligi:
2 tytuły

Zdobyte w 1974, 1980

Tarcza Wspólnoty:
4 tytuły

Zdobyte w 1949, 1954, 1959, 1960

Wolverhampton Wanderers – wyniki i terminarz

Wolverhampton Wanderers – skład i statystki piłkarzy

Najlepsi strzelcy klubu w Premier League

Wolverhampton Wanderers – aktualności klubowe

Wolverhampton Wanderers – historia klubu

Wolverhampton Wanderers to zespół zlokalizowany w środkowo-zachodniej części Anglii, w hrabstwie West Midlands. Klub posiada długą historię i jest jednym z dwunastu założycieli rozgrywek piłkarskich w Wielkiej Brytanii. Drużyna kojarzona jest za sprawą dwóch przydomków – The Wolves (Wilki) oraz The Wanderers (Wędrowcy). Podstawowe stroje Wolverhampton to obecnie złote, wpadające w pomarańcz koszulki i czarne spodenki. W swojej historii popularne Wilki zdobyły trzy tytuły mistrza Anglii oraz cztery Puchary kraju. Najlepszym osiągnięciem Wolverhampton Wanderers w europejskich zmaganiach jest gra w finale Pucharu UEFA w 1972 roku.

Dzisiejsze Wolverhampton Wanderers powstało w 1877 roku pod szyldem St. Luke’s. Zespół utworzony został z inicjatywy Johna Bayntona i Johna Brodiego, po tym, jak dyrektor szkoły św. Łukasza z przedmieść Wolverhampton wręczył dzieciom piłkę. Po dwóch latach funkcjonowania ekipa St. Luke’s połączyła się z drużyną krykieta oraz innym lokalnym klubem – The Wanderers i odtąd funkcjonuje pod nazwą Wolverhampton Wanderers. W sezonie 1888/89 klub przystąpił do premierowych rozgrywek piłkarskich w Anglii i zajął w nich wysokie trzecie miejsce oraz doszedł do finału Pucharu kraju, w którym uległ Preston North End 0:3.

Nowy podział i premierowe trofea

Od kampanii 1892/1893 kluby rywalizowały w Anglii wedle nowego podziału. Wolverhampton od samego początku występował w najwyższej klasie rozgrywkowej – First Divison. Już w premierowym sezonie Wilki sięgnęły po pierwsze w historii trofeum, uzyskując Puchar Anglii. Wolverhampton w decydującym starciu ograł Everton 1:0. W sezonie 1897/98 Wędrowcy zakończyli ligowe zmagania na trzeciej pozycji. Przed wybuchem pierwszej wojny klub występował już na zapleczu elity, ale w międzyczasie sięgnął po drugie zwycięstwo w Pucharze Anglii.

Lata poza elitą i złote czasy

Aż do kampanii 1932/33 Wolverhampton Wanderers rywalizował na drugim poziomie rozgrywek w kraju, a w kampanii 1923/24 nawet na trzecim szczeblu. Po powrocie do elity nic nie wskazywało na tak świetne czasy dla Wilków, które nastały w latach 50 XX w. Jeszcze przed wojną Wolverhampton dwa razy z rzędu został wicemistrzem Anglii, a tuż po jej zakończeniu uplasował się na trzeciej pozycji, w kampanii 1948/49 wywalczył swój trzeci Puchar kraju, by rok później po raz kolejny zostać wicemistrzem.

W okresie od 1952 do 1961 roku Wędrownicy nie zajęli w elicie angielskiej niższego miejsca niż szóste, kilkukrotnie kończąc zmagania w czołowej trójce. Najważniejszy okazał się sezon 1953/54, kiedy to Wolverhampton Wanderers triumfował po raz pierwszy w ekstraklasie. Wilki wyprzedziły wtedy West Bromwich Albion i Huddersfield Town. Kolejne dwa i zarazem ostatnie tytuły mistrzowskie Wolverhampton wywalczył w kampaniach 1957/58 i 1958/59. 

W latach 50. XX w. Wilki zadebiutowały na arenie międzynarodowej, a w sezonie 1960/61 doszły do półfinału Pucharu Zdobywców Pucharów. Jedenaście lat później Wolverhampton Wanderers zaliczył swój pierwszy finał w Europie, grając w rozgrywkach Pucharu UEFA. Wówczas inna angielska drużyna – Tottenham, okazała się lepsza od Wilków, triumfując w dwumeczu 3:2.

Ostatnie sukcesy, lata kryzysu i występy w Premier League

W kampaniach 1973/74 i 1979/80 Wolverhampton Wanderers wywalczył Puchar Ligi Angielskiej. Były to ostatnie sukcesy Wilków w ich dotychczasowej historii. Od 1984 aż do 2003 roku Wolverhampton grał na niższych szczeblach rozgrywkowych, a przez chwilę nawet na czwartym poziomie. Wolverhampton ogłosił nawet upadłość, ale ostatecznie sir Jack Hayward wykupił klub i Wilki zaczęły się mozolnie odradzać.

W kampanii 2003/2004 Wolverhampton zadebiutował w Premier League, ale już po roku z niej spadł. Po pięciu sezonach na zapleczu Wilki ponownie zagrały w elicie, ale udało im się w niej utrzymać tylko przez trzy sezony, by potem zanotować dwa spadki z rzędu i grać w trzeciej lidze. Kiedy klub występował na zapleczu ekstraklasy, to występowali w nim Polacy – Tomasz Kuszczak i Michał Żyro. W 2018 roku Wolverhampton ponownie awansował do Premier League i zajął wysokie siódme miejsce. W kampanii 2019/2020 klub po blisko 40 latach ponownie zagrał na arenie międzynarodowej i doszedł do ćwierćfinału Ligi Europy

Wolverhampton – właściciele

Wilki są w 100 procentach własnością Fosun International, chińskiego konglomeratu kierowanego przez jego prezesa i współzałożyciela Guo Guangchanga. Jak czytamy na stronie internetowej klubu: “Głównymi ostatecznymi akcjonariuszami są prezes Fosun Group, Guo Guangchang, dyrektor generalny Fosun Group Wang Qunbin i Liang Xinjun, którzy pośrednio posiadają większość udziałów w klubie”.

Członek zarząduRola
Jeff ShiPrezes
Scott SellarsDyrektor techniczny
John GoughDyrektor
John BowaterDyrektor