Wolverhampton Wanderers to angielski klub piłkarski występujący w Premier League. Prezentujemy podstawowe informacje na temat Wolves, statystyki, aktualny skład oraz najnowsze newsy.
Wolverhampton Wanderers – podstawowe informacje
Rok założenia: 1877
Przydomek: Wilki
Barwy: żółto-czarne
Adres:
Waterloo Road Wolverhampton WV1 4QR
Fax:
01902 687006
Telefon:
0871 222 2220
Strona: :
wolves.co.uk
Sukcesy Wolverhampton Wanderers
Mistrzostwo Anglii:
3 tytuły
Zdobyte w 1954, 1958, 1959
Puchar Anglii:
4 tytuły
Zdobyte w 1893, 1908, 1949, 1960
Puchar Ligi:
2 tytuły
Zdobyte w 1974, 1980
Tarcza Wspólnoty:
4 tytuły
Zdobyte w 1949, 1954, 1959, 1960
Wolverhampton Wanderers – wyniki i terminarz
Wolverhampton Wanderers – skład i statystki piłkarzy
Najlepsi strzelcy klubu w Premier League
Wolverhampton Wanderers – aktualności klubowe
Dwóch napastników opuściło Barcelonę. Jeden trafi do nowego klubu
Leeds zainteresowane pozyskaniem Traore
Manchester United ma alternatywę na wypadek braku transferu de Jonga
Zanim ruszy sezon. Plany transferowe klubów Premier League, cz. II
Ofensywa MU po lidera Wolverhampton
Koszulka Arboledy dla Spurs, United na -2, “dobrze, że spadli” – za nami sezon Premier League
FC Barcelona postawiła krzyżyk na skrzydłowym Wolves
Szalona walka o tytuł! Gundogan dał MC mistrzostwo, Liverpool wygrał dopiero w końcówce
Premier League: Gerrard ma sposób na tytuł dla Liverpoolu?
Liverpool – Wolverhampton: gdzie oglądać mecz? Transmisja w TV oraz stream (22.05.2022)
Liverpool – Wolves: typy, kursy, zapowiedź (22.05.2022)
Wolves – Norwich: typy, kursy, zapowiedź (15.05.2022)
De Bruyne show! City znów odskakuje od Liverpoolu
Wolverhampton – Man City: gdzie oglądać mecz? Transmisja w TV oraz stream (11.05.2022)
Wolverhampton – Manchester City: typy, kursy, zapowiedź (11.05.2022)
Wolverhampton Wanderers – historia klubu
Wolverhampton Wanderers to zespół zlokalizowany w środkowo-zachodniej części Anglii, w hrabstwie West Midlands. Klub posiada długą historię i jest jednym z dwunastu założycieli rozgrywek piłkarskich w Wielkiej Brytanii. Drużyna kojarzona jest za sprawą dwóch przydomków – The Wolves (Wilki) oraz The Wanderers (Wędrowcy). Podstawowe stroje Wolverhampton to obecnie złote, wpadające w pomarańcz koszulki i czarne spodenki. W swojej historii popularne Wilki zdobyły trzy tytuły mistrza Anglii oraz cztery Puchary kraju. Najlepszym osiągnięciem Wolverhampton Wanderers w europejskich zmaganiach jest gra w finale Pucharu UEFA w 1972 roku.
Dzisiejsze Wolverhampton Wanderers powstało w 1877 roku pod szyldem St. Luke’s. Zespół utworzony został z inicjatywy Johna Bayntona i Johna Brodiego, po tym, jak dyrektor szkoły św. Łukasza z przedmieść Wolverhampton wręczył dzieciom piłkę. Po dwóch latach funkcjonowania ekipa St. Luke’s połączyła się z drużyną krykieta oraz innym lokalnym klubem – The Wanderers i odtąd funkcjonuje pod nazwą Wolverhampton Wanderers. W sezonie 1888/89 klub przystąpił do premierowych rozgrywek piłkarskich w Anglii i zajął w nich wysokie trzecie miejsce oraz doszedł do finału Pucharu kraju, w którym uległ Preston North End 0:3.
Nowy podział i premierowe trofea
Od kampanii 1892/1893 kluby rywalizowały w Anglii wedle nowego podziału. Wolverhampton od samego początku występował w najwyższej klasie rozgrywkowej – First Divison. Już w premierowym sezonie Wilki sięgnęły po pierwsze w historii trofeum, uzyskując Puchar Anglii. Wolverhampton w decydującym starciu ograł Everton 1:0. W sezonie 1897/98 Wędrowcy zakończyli ligowe zmagania na trzeciej pozycji. Przed wybuchem pierwszej wojny klub występował już na zapleczu elity, ale w międzyczasie sięgnął po drugie zwycięstwo w Pucharze Anglii.
Lata poza elitą i złote czasy
Aż do kampanii 1932/33 Wolverhampton Wanderers rywalizował na drugim poziomie rozgrywek w kraju, a w kampanii 1923/24 nawet na trzecim szczeblu. Po powrocie do elity nic nie wskazywało na tak świetne czasy dla Wilków, które nastały w latach 50 XX w. Jeszcze przed wojną Wolverhampton dwa razy z rzędu został wicemistrzem Anglii, a tuż po jej zakończeniu uplasował się na trzeciej pozycji, w kampanii 1948/49 wywalczył swój trzeci Puchar kraju, by rok później po raz kolejny zostać wicemistrzem.
W okresie od 1952 do 1961 roku Wędrownicy nie zajęli w elicie angielskiej niższego miejsca niż szóste, kilkukrotnie kończąc zmagania w czołowej trójce. Najważniejszy okazał się sezon 1953/54, kiedy to Wolverhampton Wanderers triumfował po raz pierwszy w ekstraklasie. Wilki wyprzedziły wtedy West Bromwich Albion i Huddersfield Town. Kolejne dwa i zarazem ostatnie tytuły mistrzowskie Wolverhampton wywalczył w kampaniach 1957/58 i 1958/59.
W latach 50. XX w. Wilki zadebiutowały na arenie międzynarodowej, a w sezonie 1960/61 doszły do półfinału Pucharu Zdobywców Pucharów. Jedenaście lat później Wolverhampton Wanderers zaliczył swój pierwszy finał w Europie, grając w rozgrywkach Pucharu UEFA. Wówczas inna angielska drużyna – Tottenham, okazała się lepsza od Wilków, triumfując w dwumeczu 3:2.
Ostatnie sukcesy, lata kryzysu i występy w Premier League
W kampaniach 1973/74 i 1979/80 Wolverhampton Wanderers wywalczył Puchar Ligi Angielskiej. Były to ostatnie sukcesy Wilków w ich dotychczasowej historii. Od 1984 aż do 2003 roku Wolverhampton grał na niższych szczeblach rozgrywkowych, a przez chwilę nawet na czwartym poziomie. Wolverhampton ogłosił nawet upadłość, ale ostatecznie sir Jack Hayward wykupił klub i Wilki zaczęły się mozolnie odradzać.
W kampanii 2003/2004 Wolverhampton zadebiutował w Premier League, ale już po roku z niej spadł. Po pięciu sezonach na zapleczu Wilki ponownie zagrały w elicie, ale udało im się w niej utrzymać tylko przez trzy sezony, by potem zanotować dwa spadki z rzędu i grać w trzeciej lidze. Kiedy klub występował na zapleczu ekstraklasy, to występowali w nim Polacy – Tomasz Kuszczak i Michał Żyro. W 2018 roku Wolverhampton ponownie awansował do Premier League i zajął wysokie siódme miejsce. W kampanii 2019/2020 klub po blisko 40 latach ponownie zagrał na arenie międzynarodowej i doszedł do ćwierćfinału Ligi Europy.
Wolverhampton – właściciele
Wilki są w 100 procentach własnością Fosun International, chińskiego konglomeratu kierowanego przez jego prezesa i współzałożyciela Guo Guangchanga. Jak czytamy na stronie internetowej klubu: “Głównymi ostatecznymi akcjonariuszami są prezes Fosun Group, Guo Guangchang, dyrektor generalny Fosun Group Wang Qunbin i Liang Xinjun, którzy pośrednio posiadają większość udziałów w klubie”.
Członek zarządu | Rola |
Jeff Shi | Prezes |
Scott Sellars | Dyrektor techniczny |
John Gough | Dyrektor |
John Bowater | Dyrektor |