Rewolucja w Serie A, czyli co oznaczają zmiany trenerów

Massimiliano Allegri
Massimiliano Allegri Grzegorz Wajda

Serwis SerieA.pl opublikował ranking największych zmian na ławkach w klubach ligi włoskiej wraz z uzasadnieniami oraz próbą przewidzenia, jak będzie wyglądać gra zespołów, których dotknęła rewolucja. A ta jest ogromna i może zmienić układ sił.

  • Tylko AC Milan i Atalanta Bergamo z drużyn, które poprzedni sezon Serie A ukończyły w szeroko rozumianej czołówce, zdecydowały się kontynuować swoją drogę z dotychczasowymi trenerami
  • Ruchy w pozostałych zespołach pozwalają na stworzenie rankingu najgłośniejszym zmian
  • Bazując na tym, jaki styl preferują poszczególni trenerzy, serwis SerieA.pl próbuje przewidzieć, jak zmieni się gra najlepszych włoskich klubów

Jeśli mistrz kraju rozstaje się ze swoim trenerem, sytuacja jest wyjątkowa. Biorąc pod uwagę czołowe europejskie ligi, poza Włochami w tym roku doszło do tego jedynie w Niemczech, gdzie skonfliktowany z Hasanem Salihamidziciem Hansi Flick zamienił Bayern na reprezentację Niemiec. Ale sięgając pamięcią 12 miesięcy dalej, trudno o podobny przykład. W Italii natomiast mistrz stracił swojego allenatore już trzeci rok z rzędu. Odejście Antonio Conte z Interu pociągnęło kolejne konsekwencje – z Lazio do Mediolanu przeniósł się Simone Inzaghi, a Biancocelestich po jednym sezonie na bezrobociu poprowadzi Maurizio Sarri. Tyle by wystarczyło, by o Serie A było głośno na kontynencie, ale trzęsienie ziemi było latem tak wielkie, że żadna z tych zmian nie jest tą największą. Ba, w najlepszym wypadku mieści się na najniższym stopniu podium.

W serwisie SerieA.pl znajdziecie pięć najważniejszych trenerskich roszad w Serie A ułożonych w subiektywnej kolejności. O skali tego zjawiska najlepiej świadczy fakt, że bywały sezony, w których dzisiejsze piąte miejsce wygrałoby ten ranking bezapelacyjnie.

Ranking można znaleźć tutaj.

Komentarze