Liga włoska – tabela

Powyższa tabela przedstawia stan rywalizacji w rozgrywkach włoskiej ekstraklasy – Serie A, których stawką jest mistrzostwo Włoch. Kolorem ciemnozielonym oznaczone zostały miejsca premiowane udziałem w Lidze Mistrzów w przyszłym sezonie, natomiast kolorem jasnozielonym miejsce dające prawdo do występów w Lidze Europy, a szarym w eliminacjach Ligi Konferencji Europy. Kolor czerwony oznacza spadek do niższej klasy rozgrywkowej – Serie B.

Sprawdź także aktualny terminarz Serie A, oraz sprawdź tabelę strzelców Serie A.

Serie A – kolejność w tabeli, zasady

W Serie A rywalizuje ze sobą 20 klubów, które grają systemem każdy z każdym, mecz i rewanż. Sezon składa się z 38 kolejek. Drużyna, która po rozegraniu pełnego sezonu zajmuje 1. miejsce w tabeli, zostaje mistrzem Włoch. Potocznie mówi się, że zdobywa Scudetto. Zespoły z trzech ostatnich miejsc spadają do Serie B. Punktacja w Serie A jest dokładnie taka sama jak w każdej lidze piłkarskiej, czyli za zwycięstwo drużyna otrzymuje trzy punkty, za remis jeden, a za porażkę nie otrzymuje punktów.

Na koniec sezonu, jeśli dwie lub więcej drużyn mają taką samą liczbę punktów na koncie, o kolejności w tabeli decydują mecze bezpośrednie między nimi. Jeśli nadal jest remis, wówczas pod uwagę bierze się różnicę bramek w tych spotkaniach. W przypadku dalszego braku rozstrzygnięcia decyduje różnica bramek we wszystkich meczach, a potem liczba goli strzelonych.

Serie A – tabela 2022/2023

Poprzedni sezon zakończył się triumfem SSC Napoli. Na podium ligi włoskiej znalazły się także Lazio Rzym i Inter Mediolan, a stawkę włoskich zespołów w fazie grupowej Ligi Mistrzów uzupełnił AC Milan. Z Serie A pożegnały się: Spezia Calcio, Cremonese i Sampdoria. Dla Napoli był to dopiero trzeci tytuł w historii. Poprzednie dwa klub z Neapolu wywalczył ponad 30 lat temu.

Ostatnie artykuły – Serie A