Rafał
Gikiewicz

Rafał Gikiewicz to jeden z najlepszych bramkarzy w Polsce i Bundeslidze. Przed wyjazdem z Polski zdobył tytuł mistrzowski, Puchar oraz Superpuchar Polski. Na najwyższym stopniu rozgrywkowym w Niemczech zaliczył 126 występów. Obecnie reprezentuje tureckie MKE Ankaragucu.

Czytaj dalej…

1
IMAGO/Christian Kolbert
Imię i nazwisko Rafał Gikiewicz
Data urodzenia 1987-10-26
Miejsce urodzenia Olsztyn
Narodowość Polska
Aktualny klub MKE Ankaragucu
Pozycja bramkarz
Waga 78 kg
Wzrost 190 cm

Rafał Gikiewicz – kariera

Rafał Gikiewicz pochodzi z Olsztyna i to tu rozpoczynał swoją przygodę z piłką młodzieżową. Początkowo trenował z miejscową Warmią, a następnie dołączył w szeregi Stomilu. Ostatnią juniorską ekipą Gikiewicza było Tempo 25 Olsztyn i w sezonie 2004/2005 zadebiutował już w piłce seniorskiej. Swój pierwszy sezon w wieku 17 lat rozgrywał w czwartej lidze, najpierw dla DKS Dobre Miasto, a następnie w barwach Sokoła Ostróda. W rozgrywkach 2006/2007 został zawodnikiem trzecioligowego klubu Drwęca Nowe Miasto Lubawskie. Po tym jak zespół się wycofał z ligi, Rafał Gikiewicz trafił do Wigier Suwałki.

Transfer do Ekstraklasy

Tam zajął z klubem 3. miejsce w III lidze i dobrymi występami zwrócił na siebie uwagę najlepszych drużyn w Polsce. Najpierw odbył testy w Górniku Zabrze, a następnie sprawdzała go u siebie Legia Warszawa. W lipcu 2008 roku podpisał jednak umowę z Jagiellonią Białystok, z którą zadebiutował w Ekstraklasie w sezonie 2008/2009. Choć nie pełnił roli podstawowego bramkarza, zdołał w ciągu dwóch lat zanotować 23 występy i zachować w nich 8 czystych kont. Na tę liczbę złożyły się się m.in. występy w Pucharze Polski, który udało się Gikiewiczowi zdobyć w 2010 roku.

Krok w tył i dwa do przodu

W Jagiellonii nie miał perspektywy, aby zostać klubową “jedynką”, więc klub z Białegostoku postanowił go wypożyczyć. Pod koniec sierpnia 2010 wrócił do Stomilu Olsztyn, który występował wtedy w II lidze, a więc na trzecim szczeblu rozgrywkowym. Tam wystąpił jednak zaledwie w kilkunastu meczach, bo po sześciu miesiącach otrzymał ofertę ze Śląska Wrocław, który wtedy bił się o czołowe lokaty w Ekstraklasie. “Wojskowi” mieli wyłożyć na golkipera 100 tysięcy euro, choć nie od razu Gikiewicz miał stanąć między słupkami.

W sezonie 2011/2012 pomógł klubowi z Wrocławia zdobyć tytuł mistrza kraju, a na początku kolejnych rozgrywek zwyciężył w meczu o Superpuchar Polski. Dotarł ze Śląskiem także do finału Pucharu Polski, ale wtedy był on rozgrywany na zasadzie dwumeczu i tamtego trofeum akurat nie udało się mu wznieść. Rafał Gikiewicz miał jednak okazję do zaprezentowania swoich umiejętności w eliminacjach do europejskich pucharów i to tam przypatrywały mu się kluby zagraniczne.

Przeprowadzka do Niemiec

Sezon 2013/2014 był ostatnim dla Gikiewicza w polskiej lidze. Konflikt w Śląsku, którego był jednym z głównych bohaterów spowodował, że bramkarza zesłano do rezerw i tam dokończył swoją przygodę. Dla wrocławskiego klubu wystąpił w sumie 44 razy i w 18 przypadkach nie wpuścił ani jednego gola. Podczas pobytu w Polsce Gikiewicz zdobył łącznie trzy trofea. Pierwsze z Jagiellonią Białystok. Był to Puchar Polski (2010). Dwa lata później świętował zdobycie tytułu mistrzowskiego (2012) i Superpucharu Polski (2012). W kwietniu 2014 roku rozwiązał kontrakt ze Śląskiem i związał się umową z niemieckim Eintrachtem Brunszwik. Klub był już pewny spadku z Bundesligi, ale Gikiewicz przyjął ofertę, która gwarantowała mu regularną grę.

W ciągu dwóch sezonów w Eintrachcie rozegrał łącznie 72 mecze i zachował 25 czystych kont. Zajmował z klubem 6. i 8. miejsce, a więc w górnej połówce tabeli, ale marzyły mu się jednak występy w najwyższej klasie rozgrywkowej w Niemczech. To wtedy miał miejsce najdroższy transfer z udziałem Gikiewicza. Milion euro zapłacił za niego SC Freiburg, który dopiero co awansował do Bundesligi. Polak przegrał jednak rywalizację o miejsce w bramce i znów musiał zadowolić się rolą rezerwowego. Klub radził sobie nieźle i nie potrzebował zbyt często korzystać z usług polskiego bramkarza. W ciągu dwóch sezonów Gikiewicz zagrał tylko w 4 meczach z czego połowę w Pucharze Niemiec.

Rafał Gikiewicz ikoną Unionu

Rafał Gikiewicz chciał jednak występować regularnie i wolał grać w drugiej lidze niemieckiej niż siedzieć na ławce w pierwszej. To zaważyło na jego przenosinach do Unionu Berlin, który zmienił trenera i celował w awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Union zapłacił za Polaka 150 tysięcy euro i od razu uczynił z niego podstawowego bramkarza. W stołecznym klubie Gikiewicz zbierał bardzo pozytywne recenzje, a i zespół spisywał się powyżej oczekiwań. Na koniec sezonu 2018/2019 zajął 3. miejsce, które uprawniało go do gry w barażach o promocję do Bundesligi.

W maju 2019 roku Union z Gikiewiczem w bramce wywalczył historyczny awans, a polski golkiper stał się ikoną niemieckiego klubu. W najwyższej klasie rozgrywkowej spędził w nim jednak tylko rok, ale mocno pomógł mu w utrzymaniu i doszedł z nim do ćwierćfinału Pucharu Niemiec. Po dwóch latach nadszedł czas rozstania z Unionem, które odbyło się w dobrych relacjach, mimo że Gikiewicz odchodził do ligowego rywala. W barwach “Die Eisernen” zaliczył łącznie 75 spotkań, w których zachował 25 czystych kont. Po wygaśnięciu kontraktu w lipcu 2020 roku został nowym zawodnikiem FC Augsburg, gdzie od początku jest czołową postacią zespołu.

Trzy lata w Augsburgu i wyjazd do Turcji

W zespole Augsburga regularnie występował przez trzy sezony, gromadząc łącznie na swoim koncie 96 występów we wszystkich rozgrywkach. Z końcem sezonu 2022/23, kiedy wygasał również jego kontrakt, pożegnał się z klubem. W lipcu 2023 roku podpisał kontrakt z tureckim MKE Ankaragucu.

Rafał Gikiewicz – aktualności

Najczęściej zadawane pytania:

Jaki numer na koszulce ma Rafał Gikiewicz?

Rafał Gikiewicz rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 1.

W jakich klubach grał Rafał Gikiewicz?

Rafał Gikiewicz w trakcie swojej kariery grał w klubach Warmia Olsztyn, Stomil Olsztyn, Tempo 25 Olsztyn, DKS Dobre Miasto, Sokół Ostróda, Drwęca Nowe Miasto Lubawskie, Wigry Suwałki, Jagiellonia Białystok, Śląsk Wrocław, Eintracht Brunszwik, SC Freiburg, Union Berlin, FC Augsburg i MKE Ankaragucu.