Marco Verratti

Marco Verratti

Marco Verratti to środkowy pomocnik Paris Saint-Germain, dysponujący fantastyczną techniką i zdolnością do dyrygowania boiskowymi wydarzeniami. Siedmiokrotny mistrz Francji z PSG, a także mistrz Europy z reprezentacją Włoch.

Czytaj dalej…

Marco Verratti – najważniejsze informacje

Imię i nazwiskoMarco Verratti
Data urodzenia5 listopada 1992 rok
Miejsce urodzeniaPescara
NarodowośćWłochy
Aktualny klubParis Saint-Germain
PozycjaŚrodkowy pomocnik
Waga60 kg
Wzrost1,65 m

Marco Verratti – kariera

Marco Verratti pochodzi z Pescary i w tamtejszym klubie kształcił się od najmłodszych lat. Jest jednym z odstępstw od typowej dla Paris Saint-Germain polityki transferowej, skupionej na wykupywaniu gwiazd gotowych do gry na najwyższym poziomie. Giganci Ligue 1 wypatrzyli pomocnika w drugoligowej Pescarze, która otrzymała za niego dwanaście milionów euro. Nie można jednak powiedzieć, że opuszczał Włochy jako anonim. Przed odejściem poprowadził swoją drużynę do mistrzostwa drugiej ligi, a sam został wybrany najlepszym zawodnikiem rozgrywek. Znalazł się również na szerokiej liście powołanych na Euro 2012, jako drugi obok Angelo Ogbonny zawodnik niegrający w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Po transferze do Paryża stał się jedną z głównych postaci powstającego projektu. Z miejsca stał się reżyserem gry Paris Saint-Germain. Verratti dysponuje fantastyczną techniką oraz inteligencją boiskową, a niezbyt okazały wzrost nie przeszkadza mu w dominowaniu nad centrum boiska. We Francji sięgnął po wszystko, co tylko możliwe: siedem mistrzostw Ligue 1, po sześć razy sięgał także po Puchar Francji oraz Puchar Ligi Francuskiej.

W reprezentacji Włoch zadebiutował już w 2012 roku, ale liczne kontuzje pozwoliły mu rozegrać jedynie ponad 40 spotkań w narodowych barwach. Na Euro 2020 również poleciał w trakcie rekonwalescencji, ale w trakcie turnieju wrócił do najwyższej dyspozycji i był jednym z architektów triumfu Squadra Azzurra. Łącznie rozegrał tam pięć spotkań, zaliczając dwie asysty i dowodząc kadrą, która zasłużenie sięgnęła po tytuł mistrza Europy.

Marco Verratti – aktualności