Marco
Verratti

Marco Verratti to środkowy pomocnik Paris Saint-Germain, dysponujący fantastyczną techniką i zdolnością do dyrygowania boiskowymi wydarzeniami. Wielokrotny mistrz Francji z PSG, a także mistrz Europy z reprezentacją Włoch.

Czytaj dalej…

6
IMAGO/Buzzi
Imię i nazwisko Marco Verratti
Data urodzenia 1992-11-05
Miejsce urodzenia Pescara
Narodowość Włochy
Aktualny klub Paris Saint-Germain
Pozycja środkowy pomocnik
Waga 60 kg
Wzrost 165 cm

Marco Verratti – kariera

Marco Verratti pochodzi z Pescary i w tamtejszym klubie kształcił się od najmłodszych lat. Jest jednym z odstępstw od typowej dla Paris Saint-Germain polityki transferowej, skupionej na wykupywaniu gwiazd gotowych do gry na najwyższym poziomie. Giganci Ligue 1 wypatrzyli pomocnika w drugoligowej Pescarze, która otrzymała za niego dwanaście milionów euro. Nie można jednak powiedzieć, że opuszczał Włochy jako anonim. Przed odejściem poprowadził swoją drużynę do mistrzostwa drugiej ligi, a sam został wybrany najlepszym zawodnikiem rozgrywek. Znalazł się również na szerokiej liście powołanych na Euro 2012, jako drugi obok Angelo Ogbonny zawodnik niegrający w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Po transferze do Paryża stał się jedną z głównych postaci powstającego projektu. Z miejsca stał się reżyserem gry Paris Saint-Germain. Verratti dysponuje fantastyczną techniką oraz inteligencją boiskową, a niezbyt okazały wzrost nie przeszkadza mu w dominowaniu nad centrum boiska. We Francji sięgnął po wszystko, co tylko możliwe: osiem mistrzostw Ligue 1, po sześć razy sięgał także po Puchar Francji oraz Puchar Ligi Francuskiej. W 2020 roku wystąpił także w przegranym finale Ligi Mistrzów. Jego PSG musiało ustąpić Bayernowi Monachium (0:1), a Włoch pojawił się na boisku z ławki rezerwowych.

W reprezentacji Włoch zadebiutował już w 2012 roku, ale liczne kontuzje pozwoliły mu rozegrać jedynie ponad 40 spotkań w narodowych barwach. Na Euro 2020 również poleciał w trakcie rekonwalescencji, ale w trakcie turnieju wrócił do najwyższej dyspozycji i był jednym z architektów triumfu Squadra Azzurra. Łącznie rozegrał tam pięć spotkań, zaliczając dwie asysty i dowodząc kadrą, która zasłużenie sięgnęła po tytuł mistrza Europy.

Marco Verratti – aktualności

Najczęściej zadawane pytania:

Jaki numer na koszulce ma Marco Verratti?

Marco Verratti rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 6.

W jakich klubach grał Marco Verratti?

Marco Verratti w trakcie swojej kariery grał w klubach Pescara Calcio i Paris Saint-Germain.