Alan
Czerwiński

Alan Czerwiński to polski piłkarz występujący na pozycji prawego obrońcy. Od 2020 roku zawodnik Lecha Poznań, z którym sięgnął po mistrzostwo Ekstraklasy. Jednokrotny reprezentant Polski.

Czytaj dalej…

44
IMAGO/Jakub Piasecki/Cyfrasport
Imię i nazwisko Alan Czerwiński
Data urodzenia 1993-02-02
Miejsce urodzenia Olkusz
Narodowość Polska
Aktualny klub Lech Poznań
Pozycja prawy obrońca
Waga 74 kg
Wzrost 181 cm

Alan Czerwiński – kariera

Alan Czerwiński to wychowanek Bolesławia Bukowno. Swoje pierwsze kroki w seniorskiej karierze stawiał jednak w GKS-ie Katowice. To tam występował na poziomie 1 Ligi w latach 2012-2017. W ciągu dwóch ostatnich sezonów był wybierany najlepszym zawodnikiem w swojej drużynie. Latem 2017 roku przeniósł się do Zagłębia Lubin jako wolny agent.

Tam szybko przebił się do pierwszego składu i błyszczał, ale jego rozwój zahamowały dwie poważne kontuzje. Początek kampanii 2019/2020 miał na tyle udany, że Lech Poznań zimą zdecydował się go sprowadzić. Dograł sezon w Lubinie, a następnie trafił do Kolejorza jako wolny agent. W debiutanckiej kampanii w stolicy Wielkopolski po raz pierwszy zagrał w europejskich pucharach – konkretnie rozegrał pięć meczów w fazie grupowej Ligi Europy. Patrząc ogólnie na rok w wykonaniu Kolejorza, nie mógł być z siebie zadowolony.

Kolejny sezon, 2021/2022, to już co innego. Co prawda Czerwiński pozostawał głównie rezerwowym, ale na koniec kampanii mógł dopisać sobie do CV tytuł mistrza Polski. W zespole Kolejorza pozostaje graczem istotnym, acz często rezerwowym.

W październiku 2020 roku Czerwiński rozegrał swoje pierwsze – i jak dotąd jedyne – spotkanie w reprezentacji Polski. Ma na koncie 28 minut podczas spotkania towarzyskiego z Finlandią (5:1).

Alan Czerwiński – aktualności