stadium-image
IMAGO/Godfrey Pitt Na zdjęciu: Hillsborough Stadium
Sheffield Wednesday

Sheffield Wednesday

Inne Ligi
Rok założenia: 1867
Przydomek: Sowy
Barwy: biało-niebieskie
Prezes: Dejphon Cahnsiri
Trener: Xisco Munoz
Strona: swfc.co.uk
Stadion: Hillsborough Stadium
Pojemność: 39859
Adres: Hillsborough, S6 1SW Sheffield

Następny mecz

Sheffield Wednesday

Championship |

27 kwietnia 2024

16:00

West Bromwich
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 22 kwietnia 2024 15:41.

Sukcesy

Mistrzostwo Anglii

4 razy

Zdobyte w 1903, 1904, 1929, 1930

Puchar Anglii

3 razy

Zdobyty w 1896, 1907, 1935

Puchar Ligi

1 raz

Zdobyty w 1991

Newsy

Sheffield Wedensday – terminarz i wyniki

Sheffield Wednesday – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Sheffield Wednesday w Championship

Sheffield Wednesday – transfery

Sheffield Wednesday to jeden z najstarszych klubów piłkarskich na świecie. Jeśli chodzi o Anglię, to tylko trzy drużyny powstały wcześniej. Sheffield początkowo wiele znaczyło na piłkarskiej mapie Anglii. Ekipa ta kolekcjonowała m.in. krajowe mistrzostwa. Z biegiem lat klub ten nie mógł nawiązać do swojego najlepszego okresu. Aktualnie Sheffield Wednesday grywa w Championship.

Sheffield Wednesday - początki klubu

Początkowo klub Sheffield Wednesday powstał w oparciu o sekcję krykieta. Było to w 1820 roku. 47 lat później założono drużynę piłkarską. Zawodowy klub piłkarski Sheffield Wednesday pojawił się w 1887 roku. Trzy lata później grał on w finale Pucharu Anglii, który ostatecznie padł łupem Blackburn Rovers.

Sheffield Wednesday to nie jedyny klub piłkarski z tego miasta. W Sheffield znajduje się też znany Sheffield United FC. To właśnie ta drużyna jest największym rywalem dla The Owls. Sowy - taki przydomek nosi klub. Ten właśnie ptak znajduje się w herbie Sheffield Wednesday. Barwy klubu są biało-niebiesko-czarne. Zazwyczaj tego rodzaju kolory dominują na domowym trykocie.

Od 1899 roku drużyna Sheffield Wednesday mecze domowe rozgrywa na Hillsborough Stadium. To obiekt, który gościł takie turnieje jak Mistrzostwa Świata 1960 i Euro '96.  Pojemność stadionu wynosi 39 tysięcy widzów.

Złota era

Najlepsze czasy dla Sheffield Wednesday to te przed drugą wojną światową. To wtedy Sowy święciły największe triumfy. Na początku XX wieku klub z Hillsborough dwa razy z rzędu zdobył mistrzostwo kraju. Sheffield Wednesday okazywało się najlepsze w sezonie 1902/1903 i 1903/1904. To nie jedyne tytuły, które zdobył ten klub. W kolejnych dziesięcioleciach Sheffield ponownie okazywało się najlepsze w Anglii. W latach 1928 - 1930 The Owls dwukrotnie triumfowali w rozgrywkach ekstraklasy.

Jak się później okazało mistrzostwo kraju w 1930 roku było ostatnim w historii Sheffield Wednesday. Klub ten do dziś nie był w stanie powtórzyć tego wyczynu. Co nie znaczy, że nie triumfował też w innych rozgrywkach.

Największe sukcesy

Sheffield Wednesday na swoim koncie ma nie tylko mistrzostwa Anglii, ale też krajowe puchary. To klub, który trzykrotnie zwyciężał rozgrywki FA Cup. Ostatni raz sztuka ta udała się w 1935 roku, kiedy to w finale The Owls pokonali West Bromwich Albion 4:2. W tym samym roku Sheffield Wednesday zdobyło też po Tarczę Dobroczynności (angielski Superpuchar).

Ostatni wielki triumf, z którego mogli cieszyć się fani Sheffield Wednesday to wygrana nad Manchesterem United w finale Pucharu Ligi Angielskiej. W sezonie 1990/1991 Sowy doszły do decydującego starcia na Wembley, które rozstrzygnęły na swoją korzyść wynikiem 1:0. Triumf ten pozwolił przypomnieć kibicom o czasach świetności Sheffield Wednesday.

Europejskie puchary

Pierwsza wzmianka o międzynarodowych spotkaniach z udziałem Sheffield pojawia się wraz z rozgrywkami Pucharu Miast Targowych. W 1961 roku Sheffield zadebiutowało w tych rozgrywkach, które są już historią. Wówczas The Owls grały m.in. przeciwko FC Barcelonie i AS Romie.

W sezonie 1992/1993 Sheffield Wednesday wystąpiło w Pucharze UEFA. Drużyna ta zdołała awansować tylko do 2. rundy, w której przegrała z Kaiserslautern. Wcześniej Sowy zwyciężyły przeciwko Spora Luksemburg.

Co ciekawe, losy Sheffield krzyżują się też z jednym z polskich klubów. W 1995 roku Sheffield Wednesday wzięło udział w Pucharze Intetoto, w którym rywalizowało z Górnikiem Zabrze. Angielski zespół zakończył udział na drugim miejscu w  grupie.

Derby Sheffield

Mecze derbowe pomiędzy Sheffield Wednesday a Sheffield United określane są w Anglii jako The Steel City Derby. To konfrontacja pomiędzy największymi klubami piłkarskimi w tym mieście. Uważa się, że to jedne z najważniejszych meczów derbowych w Anglii.

Pierwsza oficjalna konfrontacja pomiędzy zwaśnionymi ekipami została rozegrana w 1890 roku. Do tej pory odbyło się 131 konfrontacji The Steel City Derby. Lepszy bilans notuje Sheffield United, które triumfowało 46 razy przy 42 zwycięstwach Wednesday.