King Power Stadium (Anglia, Leicester)

King Power Stadium powstał na początku XXI wieku w odpowiedzi na coraz to większe zainteresowanie kibiców meczami Leicester City. To obiekt, który zastąpił Filbert Street, poprzedni stadion drużyny Leicester. King Power Stadium może pomieścić więcej widzów i spełnia nowoczesne standardy, w przeciwieństwie do swojego poprzednika. To obiekt, który na co dzień gości mecze Leicester City, a także spotkania rugby.

fot. PressFocus

King Power Stadium – podstawowe informacje

KrajAnglia
MiastoLeicester
AdresFilbert Way, Leicester, LE2 7FL
Data otwarcia23.07.2002
Pojemność 32 273
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieLeicester City

Spis treści:

Nowy stadion Leicester City powstał dosłownie w rok. Budowa King Power Stadium została zainaugurowana w lipcu 2001, a dwanaście miesięcy później obiekt ten został otworzony. Koszt budowy wyniósł około 37 milionów funtów. Oczywiście King Power Stadium nie jest największym stadionem w Anglii, bo ustępuje takim obiektom jak Stamford Bridge, Old Trafford, Anfield Road i Emirates Stadium. Uznano jednak, że pojemność na poziomie 32 tysięcy osób idealnie wpisze się w realia klubu Leicester.

Oficjalnie stadion King Power Stadium został otworzony przez byłego piłkarza Leicester,  Gary’ego Linekera 23 lipca 2002 roku. Pierwszy mecz, jaki się na nim odbył, to towarzyska konfrontacja “Lisów” z Athletic Bilbao. Wówczas na otwarcie padł remis 1:1.

King Power Stadium: dom Leicester City

Przez długie lata Leicester występowało na Filbert Street, ale stadion ten był przestarzały i nie spełniał najnowszych kryteriów. Klub zdawał sobie sprawę, że dzięki większemu obiektowi mógłby gromadzić szerszą publikę na meczach Leicester. Decyzja o budowie nowego stadionu zapadła jeszcze w latach 90. Na początku stulecia się zmaterializowała i w ten sposób powstał King Power Stadium. Nazwa ta pochodzi od właściciela klubu – pierwotnie obiekt ten był tytułowany Walkers Stadium.

King Power Stadium mieści się nad River Soar. Tak naprawdę nieopodal jest Filbert Street, pierwotny stadion Leicester City. Konstrukcja King Power Stadium jest klasyczna z czterema trybunami: północną, południową, zachodnią i wschodnią.

Co ciekawe, rekord frekwencji na King Power Stadium padł na meczu rugby, a nie piłkarskim. W 2006 roku spotkanie Leicester Tigers – Bath Rugby oglądało “na żywo” 32 488 widzów.

Na King Power Stadium czterokrotnie były rozgrywane mecze międzynarodowe w piłkę nożną. Dwukrotnie grała tam reprezentacja Anglii przeciwko Serbii i Czarnogórze oraz Szwajcarii. Dwa razy w Leicester występowała też drużyna narodowa Jamajki, a raz Brazylia.

W 2018 roku koło stadionu King Power doszło do katastrofy helikoptera, w której zginął właściciel klubu Vichai Srivaddhanaprabha.

Na King Power Stadium w roli piłkarzy Leicester miało okazje występów dwóch polskich piłkarzy: Marcin Wasilewski i Bartosz Kapustka.

Najważniejsze wydarzenia na stadionie King Power Stadium (Leicester)

Przede wszystkim na King Power Stadium gra drużyna Leicester, która w sezonie 2015/16 sięgnęła po mistrzostwo Anglii. Obiekt ten jest zbyt mały, aby można było organizować na nim finały Ligi Mistrzów lub Ligi Europy.

Z ważnych wydarzeń sportowych na King Power Stadium w 2015 roku odbyło się kilka meczów Pucharu Świata w rugby.

Najważniejsze mecze

 • 7.05.2016, Leicester mistrzem Anglii, Leicester – Everton 3:1
 • 27.09.2016, debiut w Lidze Mistrzów, Leicester – FC Porto 1:0
 • 3.06.2003, towarzyski mecz, Anglia – Serbia i Czarnogóra 2:1
 • 12.10.2003, towarzyski mecz, Jamajka – Brazylia 0:1
 • 29.05.2006, towarzyski mecz, Jamajka – Ghana 1:4
 • 11.09.2018, towarzyski mecz, Anglia – Szwajcaria 1:0

Ciekawostki związane z King Power Stadium

 • Przed meczem z Evertonem w dniu wręczenia trofeum za mistrzostwo Anglii na King Power Stadium wystąpił Andrea Bocelli.
 • Hiszpański piłkarz, Tiko, to pierwszy zawodnik, który zdobył gola na King Power Stadium.
 • Szacuje się, że budowa King Power Stadium kosztowała 37 milionów funtów.
 • Pierwszy mecz w ramach Ligi Mistrzów na King Power Stadium odbył się we wrześniu 2016 roku.
 • W latach 2002 – 2011 stadion ten nosił nazwę Walkers Stadium.
 • Na King Power Stadium stosowana jest nawierzchnia w stylu Desso GrassMaster.
 • Wymiary boiska to 105 x 68 metrów.