Selekcjoner Holandii podjął decyzję o swojej przyszłości

Frank de Boer
Frank de Boer Grzegorz Wajda

Frank de Boer poinformował holenderski związek piłki nożnej, że nie będzie już selekcjonerem tej reprezentacji. Decyzja ta jest efektem odpadnięcia Oranje już w 1/8 finału Euro 2020.

  • Holenderska federacja piłkarska musi znaleźć nowego selekcjonera
  • Z dalszego prowadzenia Oranje zrezygnował bowiem Frank de Boer
  • Umowa 51-letniego szkoleniowca została rozwiązana za porozumieniem stron

Holandia bez selekcjonera

23 września 2020 roku Frank de Boer został ogłoszony selekcjonerem reprezentacji Holandii. Zastąpił on na tym stanowisku Dwighta Lodewegesa, pełniącego funkcję tymczasowego opiekuna Oranje po odejściu Ronalda Koemana do Barcelony. 51-letni szkoleniowiec to 112-krotny reprezentant kraju oraz trener między innymi Interu Mediolan. Oczekiwania były zatem spore.

Frank de Boer jako selekcjoner zadebiutował 7 października 2020 roku w przegranej 0:1 towarzyskiej konfrontacji z Meksykiem. Poprowadził Holandię między innymi do wygranej 2:1 z Polską. Za jego kadencji Oranje rozegrali 15 spotkań. Bilans jest następujący: osiem zwycięstw, cztery remisy i trzy porażki.

Holandia przeszła przez fazę grupową Euro 2020 jak przez burzę. Zdobyła komplet dziewięciu punktów, ale zatrzymała się na 1/8 finału. Na tym etapie ze zwycięstwa 2:0 cieszyli się Czesi. Pojedynek ten zadecydował o tym, że Frank de Boer nie będzie już selekcjonerem Oranje. Jego umowa została rozwiązana za porozumieniem stron.

W oczekiwaniu na ocenę zdecydowałem się nie kontynuować pracy jako trener reprezentacji. Cel nie został osiągnięty, to jasne. Kiedy zaproponowano mi zostanie trenerem reprezentacji w 2020 roku, myślałem, że to zaszczyt i wyzwanie, ale zdawałem sobie również sprawę z presji, która pojawi się natychmiast po moim powołaniu. Ta presja dopiero teraz rośnie i nie jest to dla mnie zdrowa sytuacja, ani dla selekcji w okresie poprzedzającym kwalifikacje do Mistrzostw Świata.. Dziękuję wszystkim, oczywiście kibicom i zawodnikom. Gratulacje również dla kierownictwa, które stworzyło prawdziwy sportowy klimat – stwierdził 51-letni szkoleniowiec.

Czytaj także: Twórczy chaos czy brak klarownego pomysłu – na co stać Hiszpanię na Euro?

Komentarze