Stanislav Lobotka
Stanislav Lobotka fot. PressFocus

Kluczowe rozstrzygnięcia. Polacy czekają na rywala

Polscy kibice żyją aktualnie zbliżającymi się spotkaniami reprezentacji Polski – towarzyskim z Finlandią oraz Ligi Narodów z Włochami oraz Bośnią i Hercegowiną. Nieco w ich cieniu rozpocznie się ostatnia faza eliminacji do Euro 2020, która wyłoni ostatniego rywala Biało-Czerwonych podczas zaplanowanego na przyszły rok turnieju finałowego.

Czytaj dalej…

W finałach Mistrzostw Europy, które z wiadomych względów zostały przełożone na 2021 rok, po raz pierwszy w historii wystąpią 24 reprezentacje. Pewnych gry w turnieju, który odbędzie się w kilkunastu europejskich miastach jest 20 zespołów, w tym reprezentacja Polski, która awans zapewniła sobie zajmując pierwsze miejsce w swojej grupie eliminacyjnej.

Nadal nie znamy jednak czterech finalistów. Mają ich wyłonić baraże, które odbędą się w październiku i listopadzie. Rozegrane zostanę w nieco innej formule niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Dotychczas w ramach barażów odbywał się zazwyczaj dwumecz, który wyłaniał finalistę danego turnieju. W przypadku eliminacji do Euro 2020 baraże odbędą się w dwóch rundach, w ramach których rozegrane zostaną półfinały i finał. W grze o cztery wolne miejsca pozostało aż 16 zespołów.

Barażowa rywalizacja odbywać się będzie w 4 ścieżkach, w których wezmą udział po cztery reprezentacje. W czwartek w każdej ze ścieżek rozegrane zostaną półfinałowe mecze, których zwycięzcy, 12 listopada zmierza się ze sobą w decydującym o awans na Euro 2020 finałowym spotkaniu.

Ścieżka A: Islandia, Bułgaria, Węgry, Rumunia
Ścieżka B: Bośnia i Hercegowina, Słowacja, Irlandia, Irlandia Płn.
Ścieżka C: Szkocja, Norwegia, Serbia, Izrael
Ścieżka D: Gruzja, Macedonia Północna, Kosowo, Białoruś

Polska czeka na ostatniego rywala

W wyniku losowania turnieju finałowego, które odbyło się w listopadzie ubiegłego roku, reprezentacja Polski trafiła do grupy E Euro 2020 razem z zespołami Hiszpanii i Szwecji. Stawkę uzupełni jeden z zespołów, który o awans do turnieju finałowego będzie rywalizował w ścieżce B barażów – Bośnia i Hercegowina, Słowacja, Irlandia lub Irlandia Północna.

W czwartek czekają nas spotkania w Sarajewie i Bratysławie. Bośnia i Hercegowina podejmować będzie Irlandię Północną, natomiast Słowacja zmierzy się z Irlandią. Oba spotkania nie mają wyraźnych faworytów, choć bukmacherzy nieco większe szanse dają gospodarzom.

Reprezentacje Bośni i Irlandii będą chciały również wykorzystać swoje doświadczenie z wcześniejszych barażowych rywalizacji. Dla Bośniaków będzie to już trzecia próba awansu do finałów najważniejszych piłkarskich imprez poprzez baraże – dwie wcześniejsze zakończyły się niepowodzeniem. Irlandczycy o awans do turnieju finałowego w barażach powalczą już czwarty raz. Mogą pochwalić się 50-procentową skutecznością.

Zwycięzcy czwartkowych półfinałów zmierzą się ze sobą 12 listopada w Sarajewie lub Belfaście. Lepszy z tego pojedynku uzupełni stawkę grupowych rywali reprezentacji Polski na Euro 2020.

Baraże o Euro 2020 bez faworytów

Rywalizacja w pozostałych trzech ścieżkach również nie ma zdecydowanych faworytów. W większości przypadków większe szanse daje się gospodarzom, którzy będą chcieli wykorzystać atut gry u siebie, ale przyjezdne reprezentacje z pewnością nie stoją na straconej pozycji.

Do najciekawiej zapowiadających się pojedynków z pewnością można zaliczyć konfrontacje Islandii z Rumunią (ścieżka A), Norwegii z Serbią (ścieżka C) i Szkocji z Izraelem (ścieżka D)

Terminarz spotkań 1/2 finału baraży o awans na Euro 2020:

8 października (czwartek):

ścieżka A:
20:45 Islandia – Rumunia
20:45 Bułgaria – Węgry

ścieżka B:
20:45 Bośnia i Hercegowina – Irlandia Północna
20:4S Słowacja – Irlandia

ścieżka C:
20:45 Norwegia – Serbia
20:45 Szkocja – Izrael

ścieżka D:
18:00 Gruzja – Białoruś
20:45 Macedonia Północna – Kosowo

Komentarze