Poznaliśmy mistrza Europy. Włosi triumfują po raz drugi w historii

Piłkarze reprezentacji Włoch
PressFocus Na zdjęciu: Piłkarze reprezentacji Włoch

W niedzielę poznaliśmy drużynę, która przez trzy najbliższe lata będzie mogła szczycić się mianem mistrza Europy. Po raz drugi w historii mistrzostwo Europy zdobyła reprezentacja Włoch. W finałowym spotkaniu drużyna Roberto Manciniego pokonali po rzutach karnych reprezentację Anglii.

• Reprezentacja Włoch zwyciężyła w Euro 2020
  • Finałowe spotkanie mistrzostw Europy rozstrzygnęły rzuty karne
  • Dla reprezentacji Włoch to drugie mistrzostwo Europy w historii

Niedzielny finał na londyńskim Wembley musiały rozstrzygnąć rzuty karne. W podstawowym czasie gry mecz zakończył się remisem 1:1. Reprezentacja Anglii wyszła na prowadzenie po zaledwie minucie i 57 sekundach. Na listę strzelców wpisał się wówczas Luke Shaw, który popisał się ładnym uderzeniem z powietrza po zagraniu Kierana Trippiera z prawego skrzydła. W drugiej połowie reprezentacji Włoch udało się doprowadzić do wyrównania za sprawą Leonardo Bonucciego.

Wynik 1:1 utrzymał się nie tylko do końca podstawowego czasu gry, ale również do końca dogrywki. W efekcie o triumfie w turnieju musiały zadecydować rzuty karne. W tym elemencie skuteczniejsi byli Włosi, którzy wygrali 3:2.

Dla reprezentacji Włoch to drugie mistrzostwo Europy w historii. Pierwszy triumf zaliczyła w 1968 roku, kiedy grając na własnym boiskach pokonała w finale Jugosławię. Dzięki wygranej w niedzielnym finale Włosi awansowali również na trzecie miejsce w klasyfikacji wszech czasów. Ustępują jedynie Niemcom i Hiszpanom, którzy mają na swoim koncie po trzy mistrzowskie tytułu.