Historyczny awans Monzy. Były piłkarz Lecha bohaterem

Silvio Berlusconi
PressFocus Na zdjęciu: Silvio Berlusconi

Monza uzupełniła w niedzielę stawkę Serie A w sezonie 2022/23. Klub, którego właścicielem jest Silvio Berlusconi, po raz pierwszy w swojej historii wywalczył awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. W finale baraży pokonał po dogrywce 4:3 Pisę.

• Lecce, Cremonese i Monza to beniaminkowie Serie A w sezonie 2022/23
  • Monza awans wywalczyła po zwycięstwie w barażach
  • Klub Silvio Berlusconiego po raz pierwszy w historii zagra w Serie A

Mozna awansowała do Serie A

Bezpośredni awans do Serie A już wcześniej wywalczyły dwie najlepsze drużyny na zapleczu włoskiej ekstraklasy – Lecce i Cremonese. Drużyny z miejsc 3-8, w tym Pisa i Monza, przystąpiły do baraży, w których toczyła się walka o jedno miejsce w Serie A.

Po wygraniu półfinałowej rywalizacji, Monza i Pisa zagrały ze sobą w finale. Pierwsze spotkanie zakończyło się wygraną 2:1 Monzy, ale rewanżowy pojedynek przed własną publicznością świetnie rozpoczęła Pisa. Już po dziewięciu minutach i trafieniach Torregrossy i Hermannssona prowadziła 2:0. W 20. minucie kontaktowego gola dla gości zdobył Machin, wyrównując tym samym stan rywalizacji w dwumeczu.

Druga część meczu dostarczyła kolejnych emocji. W 79. minucie wyrównującego gola strzelił znany z polskich boisk Christian Gytkjaer, ale w ostatniej minucie trzecią bramkę dla Pisy zdobył Mastinu. Tym samym sędzia był zmuszony zarządzić dogrywkę. W niej zdecydowanie skuteczniejsi byli goście z Monzy, którzy zdobyli dwie bramki i przechylili szalę awansu na swoją stronę. Na listę strzelców wpisywali się Marrone i ponownie Gytkjaer.

Monza, której właścicielem od 2018 roku jest Silvio Berlusconi, po raz pierwszy w historii zagra w Serie A.