Alex
Oxlade-Chamberlain

Alex Oxlade-Chamberlain – angielski piłkarz grający na pozycji pomocnika. Obecnie występuje w Besiktasie Stambuł.

Czytaj dalej…

15
IMAGO/VI ANP Sport/Gerrit van Keulen
Imię i nazwisko Alex Oxlade-Chamberlain
Data urodzenia 1993-08-15
Miejsce urodzenia Portsmouth
Narodowość Anglia
Aktualny klub Besiktas Stambuł
Pozycja środkowy pomocnik
Waga 70 kg
Wzrost 175 cm

Alex Oxlade-Chamberlain – kariera

Alex Oxlade-Chamberlain przyszedł na świat 15 sierpnia 1993 roku w Portsmouth. Piłkarską karierę rozpoczął jednak w szkółce Southampton. W zespole Świętych miał okazję występować jedynie w rozgrywkach League One, w których debiutował mając zaledwie 16 lat i 6 miesięcy.

W sierpniu 2011 roku sięgnęli po niego przedstawiciele londyńskiego Arsenalu, którzy zdecydowali się wyłożyć za niego prawie 14 milionów euro. W klubie z północnego Londynu występował przez sześć lat. W tym czasie Oxlade-Chamberlain w jego barwach 198 spotkań we wszystkich rozgrywkach, zdobywając 20 bramek. Z Arsenalem trzykrotnie zdobywał Puchar Anglii (2014, 2015, 2017) oraz trzykrotnie Superpuchar Anglii (2015, 2016, 2018).

Tuż przed zamknięciem letniego okna transferowego w 2017 roku przeniósł się za 38 milionów euro do Liverpoolu, którego barw broni do dzisiaj. Z zespołem The Reds Oxlade-Chamberlain sięgnął w 2020 roku po upragnione mistrzostwo Anglii, a rok wcześniej triumfował w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Anglik występował na Anfield Road przez sześć lat. Choć jego dorobek medalowy znacznie się zwiększył, nie był to dla niego idealny okres pod względem indywidualnym. Liczne kontuzje i konkurencja w składzie sprawiła, że wystąpił w czerwonej koszulce zaledwie prawie 150 razy.

Latem 2023 roku zdecydował się na przenosiny do Turcji, gdzie podpisał kontrakt z Besiktasem.

Oxlade-Chamberlain jest także reprezentantem Anglii. Z drużyną narodową występował już w finałach Euro 2012 i mistrzostwach świata w 2014 roku.

Alex Oxlade-Chamberlain – aktualności

Najczęściej zadawane pytania:

Jaki numer na koszulce ma Alex Oxlade-Chamberlain?

Alex Oxlade-Chamberlain rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 15.

W jakich klubach grał Alex Oxlade-Chamberlain?

Alex Oxlade-Chamberlain w trakcie swojej kariery grał w klubach Southampton, Arsenal, Liverpool.