Marcel Sabitzer – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoMarcel Sabitzer
Data urodzenia17 marca 1994 roku
Miejsce urodzeniaWels
NarodowośćAustria
Aktualny klubManchester United
PozycjaŚrodkowy pomocnik
Waga76 kg
Wzrost1,77 m

Marcel Sabitzer – kariera

Marcel Sabitzer w wieku dziecięcym często zmieniał kluby. Zapuścił korzenie na dłużej dopiero w Admirze Wiedeń, gdzie występował na różnych szczeblach wiekowych przez cztery lata. W 2013 roku na pomocnika uwagę zwrócił Rapid Wiedeń. Sabitzer wówczas miał już w CV pełny sezon w tamtejszej Bundeslidze. Po półtora roku nadszedł czas na kolejny krok do przodu. Teoretycznie Sabitzera wykupił RB Lipsk, ale został natychmiast wypożyczony do RB Salzburg. Pomocnik pozostał zatem w ojczyźnie, ale tym razem występował u ligowego giganta. Z Salzburgiem sięgnął po mistrzostwo i Puchar Austrii w sezonie 2014/2015.

W Lipsku zrozumieli, że szkoda marnować potencjał gracza tego pokroju w słabszych rozgrywkach i sprowadzono go do Niemiec. W swym pierwszym sezonie pomógł Bykom w awansie z drugiej do pierwszej Bundesligi, a później był reżyserem jednej z najbardziej interesujących drużyn Europy. Pięć lat w niemieckiej ekstraklasie w barwach Byków był dla Sabitzera niezwykle owocny. Pokazał się w Europie i udowodnił, że jest typowym pomocnikiem walczącym w obu polach karnych. Zawsze strzelał sporo bramek i nie zmieniło się to w Lipsku – ostatecznie opuścił to miasto z dorobkiem 52 goli i 42 asyst w 229 występach.

Latem 2021 roku zgłosił się bowiem po niego Bayern Monachium. Takich propozycji się nie odrzuca, zwłaszcza, że kontrakt pomocnika z RB Lipsk niebawem miał wygasnąć. Dlatego też Bawarczycy zapłacili za Austriaka jedynie 15 milionów euro, mimo że jego wartość rynkowa była niemal trzykrotnie wyższa. W zespole Die Roten panuje większa konkurencja, dlatego też nie grał tam tak regularnie, jak wcześniej, gdy był dla trenerów jednym z pierwszych nazwisk wyjściowego składu. W sezonie 2022/2023 został wypożyczony do Manchesteru United.

Sabitzer zadebiutował w reprezentacji Austrii w wieku 18 lat. Od tamtej pory rozegrał grubo ponad 60 spotkań w narodowych barwach i wziął udział w Euro 2016.

Marcel Sabitzer – aktualności