Gianluigi Buffon

Gianluigi Buffon

Gianluigi Buffon włoski bramkarz. Jest legendą Juventusu, ale także jednym z najlepszych zawodników w historii na swojej pozycji. Mistrz Świata z 2006 roku.

Czytaj dalej…

Gianluigi Buffon – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoGianluigi Buffon
Data urodzenia28 stycznia 1978 rok
Miejsce urodzenia Carrara
NarodowośćWłochy
Aktualny klubParma Calcio
PozycjaBramkarz
Waga92 kg
Wzrost1,92 m

Gianluigi Buffon – kariera

Buffon od blisko dwóch dekad jest wzorem do naśladowania dla bramkarzy. Jego największym sukcesem jest zdobycie Mistrzostwa Świata (2006). Zajął wówczas drugie miejsce w plebiscycie Złotej Piłki.

Seniorską karierę Buffon rozpoczął w Parmie, z którą wygrał Puchar UEFA. Gdy Juventus podpisywał z nim kontrakt, uczynił go wówczas najdroższym bramkarzem na świecie. Włoch odwdzięczył się świetną formą. Pomógł drużynie zdobyć między innymi dziesięć mistrzostw Włoch.

Latem 2018 roku Buffon rozpoczął roczny pobyt w Paris Saint-Germain, aby wygrać trofeum, którego mu brakowało. Włoch nie zdobył jednak Ligi Mistrzów i wrócił do Juventusu. Dzięki temu jest zawodnikiem z największą liczbą występów w Serie A.

W reprezentacji Włoch Buffon rozegrał blisko 180 spotkań. Z kadrą brał udział na pięciu Mundialach i czterech Mistrzostwach Europy. Był bliski triumfu na Euro 2012, ale lepsza okazała się wówczas Hiszpania.

Gianluigi Buffon – aktualności