Gianluigi
Buffon

Gianluigi Buffon to były włoski bramkarz. Jest legendą Juventusu, ale także jednym z najlepszych zawodników w historii na swojej pozycji. Mistrz Świata z 2006 roku.

Czytaj dalej…

IMAGO/Gribaudi/ImagePhoto
Imię i nazwisko Gianluigi Buffon
Data urodzenia 1978-01-28
Miejsce urodzenia Carrara
Narodowość Włochy
Aktualny klub brak klubu (koniec kariery)
Pozycja bramkarz
Waga 92 kg
Wzrost 192 cm

Gianluigi Buffon – kariera

Buffon od blisko dwóch dekad jest wzorem do naśladowania dla bramkarzy. Jego największym sukcesem jest zdobycie Mistrzostwa Świata (2006). Zajął wówczas drugie miejsce w plebiscycie Złotej Piłki. Jest wielokrotnym mistrzem Włoch z Juventusem i raz świętował mistrzostwo Francji w barwach Paris Saint Germain. W europejskich rozgrywkach triumfował tylko raz i to w XX. wieku, gdy jeszcze był bramkarzem AC Parmy. Wygrał wtedy Puchar UEFA.

Jako dziecko rozpoczynał swoją przygodę z piłką w lokalnych drużynach. Najpierw w Caneletto, a następnie Perticata i Bonascola. W wieku 13 lat dołączył do Parmy i to tam na stałe uczyniono z niego bramkarza. Dzięki swoim warunkom fizycznym szybko przystosował się do tej roli i jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności zadebiutował w pierwszym zespole. Był powoływany do młodzieżowych reprezentacji Włoch i w 1996 roku został podstawowym golkiperem w klubie.

W Parmie, z którą Gianluigi Buffon wygrał Puchar UEFA i Puchar Włoch, spędził łącznie sześć lat. W tym czasie zdążył zadebiutować w dorosłej kadrze i pojechać na mistrzostwa świata. W 2001 wykupił go Juventus. Gdy nowy klub podpisywał z nim kontrakt, uczynił go wówczas najdroższym bramkarzem na świecie, ponieważ wydał na Buffona ponad 52 miliony euro. Włoch odwdzięczył się świetną formą. Pomógł drużynie zdobyć między innymi dziesięć mistrzostw Włoch i odbudować zespół po degradacji do niższej klasy rozgrywkowej.

Buffon w Paris Saint-Germain

Latem 2018 roku Buffon rozpoczął roczny pobyt w Paris Saint-Germain, aby wygrać trofeum, którego mu brakowało. Włoch nie zdobył jednak Ligi Mistrzów (za to wygrał Ligue 1 i Superpuchar Francji) i wrócił do Juventusu. Dzięki temu stał się zawodnikiem z największą liczbą występów w Serie A. Po powrocie do Turynu zdobył swój piąty krajowy puchar i szósty Superpuchar Włoch z Juventusem. Po zakończeniu sezonu 2020/2021 opuścił Juve ze statusem legendy i dołączył ponownie do Parmy, która dopiero co spadła do Serie B. W sumie dla Bianconerich rozegrał 685 spotkań.

W zespole Parmy występował przez dwa lata, latem 2023 roku ogłaszając decyzję o zakończeniu kariery.

Zanim na lata zabrał miejsce między słupkami Italii, zwyciężył z kadrą do lat 21 w mistrzostwach Europy w 1996 roku. W dorosłej reprezentacji Włoch Buffon rozegrał blisko 180 spotkań. Z kadrą brał łącznie udział na pięciu Mundialach i czterech Mistrzostwach Europy. Największym sukcesem w narodowych barwach jest zdobycie mistrzostwa świata w 2006 roku. Był także bliski triumfu na Euro 2012, ale w finale lepsza okazała się wówczas Hiszpania. Buffon otrzymał także indywidualne wyróżnienie dla piłkarza roku 2017 we Włoszech.

Gianluigi Buffon – aktualności