Alex
Sandro

Alex Sandro to brazylijski piłkarz występujący na pozycji lewego obrońcy. Od 2015 roku zawodnik Juventusu FC, z którym sięgnął, między innymi, po pięć mistrzostw Włoch. Reprezentant Brazylii, triumfator Copa America z 2019 roku.

Czytaj dalej…

12
IMAGO/Alberto Gandolfo/NurPhoto`
Imię i nazwisko Alex Sandro
Data urodzenia 1991-01-26
Miejsce urodzenia Catanduva
Narodowość Brazylia
Aktualny klub Juventus FC
Pozycja lewy obrońca
Waga 80 kg
Wzrost 181 cm

Alex Sandro – kariera

Alex Sandro to wychowanek Athletico Paranaense. Trafił do pierwszej drużyny już w wieku 17 lat. Niedługo później sięgnął po swoje pierwsze trofeum w karierze seniorskiej – mistrzostwo stanu Parana. Dobra dyspozycja zaowocowała transferem do wielkiego Santosu. Tam umocnił swoją pozycję w ojczyźnie. Z zespołem zgarnął Puchar Brazylii i prestiżowe mistrzostwo Sao Paulo – i to dwukrotnie. Jakby tego było mało, do swojego CV dopisał też odpowiednik naszej Ligi Mistrzów, czyli Copa Libertadores. Szybko stało się jasne, że na utalentowanego bocznego obrońcę czeka już Europa. Latem 2011 roku FC Porto zapłaciło za niego niespełna dziesięć milionów euro.

Na Estadio do Dragao Sandro spędził cztery lata. Zwłaszcza dwa pierwsze były udane pod względem drużynowym, bo pomógł ekipie zgarnąć dwa mistrzostwa Portugalii. Jeśli zaś chodzi o kwestie indywidualne, poprawiał się każdego roku. Latem 2015 roku Juventus FC musiał zapłacić Smokom niemal 30 milionów euro.

Początki w Turynie były wyśmienite. Sandro dał się z miejsca poznać jako jeden z najlepszych bocznych obrońców w Serie A. Kolejne lata to już nieco sinusoidalna dyspozycja Brazylijczyka, który jednak przez długi czas pozostawał niekwestionowanym pierwszym wyborem na lewej stronie defensywy. Jak dotąd sięgnął ze Starą Damą po pięć mistrzostw Serie A, cztery Puchary Włoch, a także dwa krajowe superpuchary.

Sandro zadebiutował w reprezentacji Brazylii w 2011 roku. Przez lata dzielił się swoją pozycją z legendarnym Marcelo, ale mimo tego uzbierał sporą liczbę występów. Z Canarinhos sięgnął po Copa America w 2019 roku. Wziął też udział w Mistrzostwach Świata w Katarze.

Alex Sandro – aktualności