Alessandro
Florenzi

Alessandro Florenzi to włoski piłkarz występujący na pozycji prawego obrońcy. Od 2021 roku zawodnik AC Milan, z którym sięgnął po mistrzostwo Serie A. Reprezentant Włoch, z kadrą narodową sięgnął po mistrzostwo Europy w 2021 roku.

Czytaj dalej…

42
IMAGO/Franco Romano/NurPhoto
Imię i nazwisko Alessandro Florenzi
Data urodzenia 1991-03-11
Miejsce urodzenia Rzym
Narodowość Włochy
Aktualny klub AC Milan
Pozycja prawy obrońca
Waga 66 kg
Wzrost 173 cm

Alessandro Florenzi – kariera

Alessandro Florenzi to wychowanek AS Roma. Tam przeszedł przez wszystkie szczeble w akademii, zanim w wieku 20 lat zadebiutował, zastępując Francesco Tottiego. Giallorossi zrozumieli, że obiecujący prawy obrońca potrzebuje regularnej gry. Dlatego też sezon 2011/2012 spędził na wypożyczeniu w drugoligowym Crotone. Po powrocie do Wiecznego Miasta był już jednak gotowy na rywalizację na najwyższym poziomie rozgrywkowym. Następne osiem lat to stały rozwój w zespole z Rzymu. Florenzi wyrósł na gracza podstawowego składu i kilkukrotnie dał się zapamiętać kibicom. W sezonie 2015/2016 zdobył choćby bramkę z połowy boiska przeciwko FC Barcelonie, którą wybrano najpiękniejszym golem tej edycji Ligi Mistrzów. Zaś w 2019 roku został mianowany kapitanem. Z tej roli nie nacieszył się jednak długo. Po roku trafił na wypożyczenie do Valencii, a następnie do Paris Saint-Germain. Paryżanie nie zamierzali korzystać z opcji wykupu obrońcy, więc musiał nadal się tułać. Latem 2021 roku wypożyczył go AC Milan, który po roku wykupił go na stałe. U Stefano Pioliego jest jednak głównie rezerwowym.

Florenzi zadebiutował w reprezentacji Włoch w 2012 roku. Przez ponad dekadę rozegrał niemal 50 spotkań w kadrze narodowej i wystąpił na dwóch mistrzostwach Europy – w 2016 i 2021 roku. Te drugie zakończyły się dla Squadra Azzurra zwycięsko, a Florenzi wystąpił w dwóch meczach turnieju.

Alessandro Florenzi – aktualności