Łomot za łomotem. Jak Katar szykuje się do MŚ 2022

Felix Sanchez
Obserwuj nas w
PressFocus Na zdjęciu: Felix Sanchez

21 listopada 2022 roku rozpoczną się mistrzostwa świata. Gospodarzem tej imprezy będzie Katar. Jak kształtowała się historia futbolu w tym państwie? Z kim Katar toczył rywalizację o zorganizowanie mundialu? Jakie są największe sukcesy tej kadry na arenie międzynarodowej? Dowiedz się więcej także na temat selekcjonera i najważniejszych zawodników reprezentacji z Półwyspu Arabskiego.

  • Katar po raz pierwszy w historii będzie rywalizował na mistrzostwach świata
  • Selekcjonerem reprezentacji jest 45-letni Hiszpan Felix Sanchez
  • Ostatnie wyniki nie napawają optymizmem kibiców tej reprezentacji przed zbliżającym się wielkimi krokami mundialem
Rok do mundialu

Początki piłki nożnej na terenie Kataru

Futbol jest popularny w Katarze relatywnie od niedawna. Na pewno historia tej dyscypliny nie jest tak bogata, jak np. w niektórych państwach europejskich. Rozmaite źródła informują, że pierwsze spotkanie piłkarskie odbyło się w 1948 roku. Co ciekawe, mecz został rozegrany przez robotników pracujących przy złożach ropy naftowej. W 1960 roku powstał Katarski Związek Piłki Nożnej (Qatar Football Association). Dziesięć lat później reprezentanci tego kraju rozegrali pierwsze oficjalne spotkanie. Bordowi (przydomek jest związany z narodowymi barwami) przegrali w Pucharze Zatoki Perskiej z Bahrajnem 1:2. Jedynego gola dla kadry Kataru zdobył z rzutu karnego Mubarak Faraj.

Początki nie były łatwe. Bordowi czekali bowiem kilka lat na odnotowanie pierwszego zwycięstwa na arenie międzynarodowej… 22 marca 1974 roku Katarczycy (w jednej z kolejnych edycji Pucharu Zatoki Perskiej) wygrali z Omanem 4:0 (Abdulkhaliq Saad, Salah Daf’allah, Anbar Bashir z karnego, Abdulamir Zain). Finalnie Bordowi zajęli trzecie miejsce na tej imprezie. 13 marca 1977 reprezentanci Kataru rozegrali zaś pierwsze spotkanie w eliminacjach do mistrzostw świata, które rok potem odbyły się w Argentynie. Bordowi pokonali u siebie Bahrajn 2:0, ale ostatecznie nie udało im się wywalczyć awansu na mundial. Jeśli chodzi o Puchar Azji, Katarczycy zadebiutowali w tych rozgrywkach w 1980 roku. Nie udało im się jednak odnieść dobrego wyniku. W czterech grupowych spotkaniach zanotowali zwycięstwo, remis i dwie porażki. Uzyskany dorobek punktowy nie pozwolił na awans do kolejnej rundy.

Katar gospodarzem mistrzostw świata – jak przebiegało głosowanie?

Władze Kataru (kto bogatemu zabroni) chętnie inwestowały w sport. Z biegiem lat powstawały bardzo nowoczesne akademie i stadiony… Z czasem Katarowi przyznawano coraz więcej imprez do zorganizowania. W 1976 roku na terenie tego państwa odbył się Puchar Zatoki Perskiej. Później ta impreza gościła tam też w 1992, 2004 i 2019 roku. Katarczycy w swojej historii odpowiadali także m.in. za dwie edycje Pucharu Azji (1988, 2011), Igrzyska Azjatyckie (2006), czy młodzieżowy mundial (1995).

Nietrudno było przewidzieć, że włodarze katarskiego futbolu w końcu powalczą o zorganizowanie największej piłkarskiej imprezy. Tak się właśnie stało. 2 grudnia 2010 roku Katar został wybrany gospodarzem najbliższych mistrzostw świata. O zorganizowanie tej imprezy ubiegały się też Stany Zjednoczone, Korea Południowa, Japonia i Australia. Jak przebiegało głosowanie? W pierwszej turze odpadła Australia, która zdobyła tylko jeden głos. Potem z rywalizacji odpadły Japonia i Korea Południowa. Na placu boju zostały tylko dwa państwa: Katar i Stany Zjednoczone. W decydującej rywalizacji nie było niespodzianki. Katarczycy zdobyli 14 z 22 głosów.

Czytaj także:

Największe sukcesy reprezentacji Kataru

Czym może pochwalić się reprezentacja znad Zatoki Perskiej? Jest to przede wszystkim wygrana w Pucharze Azji (2019). Bordowi przez cały turniej szli jak burza. W grupie Katar pokonał Liban 2:0, Koreę Północną 6:0 i Arabię Saudyjską 2:0. W pierwszym meczu fazy pucharowej Katarczycy skromnie ograli Irak 1:0. Następnie takim samym stosunkiem bramkowym uporali się z Koreą Południową. W półfinale Katarczycy pewnie zwyciężyli ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi 4:0. W decydującym spotkaniu Bordowi rywalizowali z Japończykami. Spotkanie, rozegrane 1 lutego, nie mogło rozpocząć się lepiej dla Katarczyków. Już po 27. minutach Bordowi prowadzili 2:0. Na listę strzelców wpisali się Ali Almoez (strzał przewrotką z kilkunastu metrów) i Abdulaziz Hatim. Rywale zdobyli gola kontaktowego (Takumi Minamino), ale ostatnie słowo należało do Katarczyków. Wynik spotkania na 3:1 ustalił Akram Afif, który skutecznie wykonał rzut karny. Znakomity turniej zanotował przede wszystkim Ali Almoez, który zdobył łącznie dziewięć goli i został Królem Strzelców.

Poza tym Katarczycy zanotowali trzy triumfy w Pucharze Zatoki Perskiej (w 1992, 2004 i 2014 roku). W dwóch pierwszych przypadkach Bordowi byli gospodarzami. Przed siedmioma laty okazali się zaś najlepsi na boiskach w Arabii Saudyjskiej. Warto także wspomnieć m.in. o drugim miejscu na młodzieżowych mistrzostwach świata z 1981 roku, czy wiktorii w turnieju piłkarskim na Igrzyskach Azjatyckich (2006).

Historia spotkań Polaków z Katarczykami

Do tej pory Biało-czerwoni rywalizowali z Bordowymi tylko jeden raz. Miało to miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie (w 1992 roku). W ćwierćfinale Polacy pokonali Katarczyków 2:0. Bramki dla naszej kadry narodowej zdobyli Wojciech Kowalczyk i Marcin Jałocha. Warto dodać, że w tym spotkaniu grali m.in. Tomasz Wałdoch, Jerzy Brzęczek, Piotr Świerczewski, czy Andrzej Juskowiak. Po tej potyczce Bordowi odpadli z dalszej rywalizacji, a Polacy przeszli dalej. Biało-czerwoni ograli w półfinale Australię, a w decydującym boju okazali się słabsi od reprezentacji Hiszpanii.

Miał być Pep Guardiola, jest Felix Sanchez

“Katarska myśl szkoleniowa” niezbyt przypada do gustu włodarzom tamtejszej federacji. Dlaczego? Od 1994 roku zatrudniono tylko jednego Katarczyka na stanowisku selekcjonera seniorskiej reprezentacji narodowej. W latach 2013-14 tę funkcję piastował Fahad Thani. Kiedy Katar został gospodarzem mistrzostw świata, można było przypuszczać, że osoby zarządzające Qatar Football Association postarają się pozyskać selekcjonera z najwyższej półki. Trenerów ze światowego topu miały przekonać przede wszystkim gigantyczne pieniądze. W 2015 roku głośno mówiono o tym, że selekcjonerem Kataru będzie Pep Guardiola.

Hiszpan długo zastanawiał się nad przedłużeniem kontraktu z Bayernem Monachium. Katarska federacja oferowała mu ponoć kilkanaście milionów euro rocznie. Nazwisko Pepa Guardioli nie pojawiało się zaś przypadkowo. Hiszpan pod koniec piłkarskiej kariery (2003-2005) grał bowiem w katarskim Al Ahli. Z kolei potem Qatar Foundation miała reklamę na koszulkach Barcelony, którą Guardiola prowadził (już jako trener) w latach 2008-2012. Ostatecznie nic jednak z tego nie wyszło. Guardiola co prawda odszedł z Bayernu Monachium, ale w 2016 roku został trenerem Manchesteru City.

Kierunek związany z klubem z Camp Nou nie został jednak do końca porzucony. W 2017 roku selekcjonerem kadry Kataru został Felix Sanchez. Hiszpan w latach 1996-2006 pracował z drużynami młodzieżowymi Barcelony. Następnie trafił do katarskiej Aspire Academy. Sanchez konsekwentnie piął się po szczeblach kariery. W 2013 roku został trenerem reprezentacji Kataru U-19. Cztery lata potem był już pierwszym selekcjonerem kadry seniorskiej. Na tym stanowisku zastąpił Urugwajczyka Jorge Fossatiego. Największym sukcesem 45-latka jest wygrana w Pucharze Azji z 2019 roku. Pięć lat wcześniej Felix Sanchez także był najlepszy ze swoimi zawodnikami w tych rozgrywkach, ale w kategorii wiekowej U-19.

Najważniejsi piłkarze reprezentacji Kataru

Bordowi nie musieli kwalifikować się na mistrzostwa świata. Katarczycy w ostatnich miesiącach grali zatem tylko towarzysko. Selekcjoner Felix Sanchez cały czas szuka optymalnego ustawienia. Postanowiliśmy przeanalizować kilkanaście poprzednich potyczek tej reprezentacji narodowej, aby dowiedzieć się, na kogo najczęściej stawia 45-letni Hiszpan. Jeśli chodzi o pozycję bramkarza, faworytem do podstawowego składu na mundial jest Meshaal Barsham. W defensywie zazwyczaj pewny plac gry mają Tarek Salman, Abdelkarim Hassan, Bassam Hisham Al-Rawi i Pedro Miguel Correia. Za rozgrywanie piłki odpowiadają w głównej mierze Abdulaziz Hatim, Karim Boudiaf i Hasan Al Haydos. Katar gra dwójką napastników. W ostatnim czasie najczęściej ten duet tworzyli Ali Almoez i Akram Afif.

Ostatnie wyniki nie napawają optymizmem…

W siedmiu poprzednich potyczkach Bordowi grali towarzysko. W tych spotkaniach podopieczni Felixa Sancheza nie zanotowali ani jednego zwycięstwa. Katarczycy odnieśli dwa remisy (2:2 z Azerbejdżanem i 1:1 z… Luksemburgiem), a pięciokrotnie przegrywali (0:4 z Serbią, 0:4 z Irlandią, 0:3 i 1:3 z Portugalią oraz ponownie 0:4 z Serbią). Pewnym usprawiedliwieniem może być to, że gracze znad Zatoki Perskiej wszystkie te spotkania rozgrywali na kontynencie europejskim.

Zdecydowanie lepiej poszło Katarczykom w Złotym Pucharze CONCACAF 2021. Tam Bordowi doszli aż do półfinału. W nim mierzyli się z Amerykanami (późniejszymi triumfatorami całej imprezy). Przy stanie 0:0 karnego nie wykorzystał Hasan Al Haydos. W końcówce gola zdobył zaś Gyasi Zardes i to rywale wygrali 1:0. Królem strzelców został Ali Almoez (cztery bramki).

Ciekawostki na temat reprezentacji Kataru

  1. Katarczycy jeszcze nigdy w swojej historii nie grali na mistrzostwach świata.
  2. Po raz pierwszy organizację mundialu przyznano krajowi arabskiemu.
  3. W rankingu FIFA Bordowi są na 51. pozycji.
  4. We wrześniu 2015 roku Katarczycy odnieśli najwyższe zwycięstwo w historii. Pokonali wtedy Bhutan 15:0.
  5. Najwyższa porażka miała miejsce w 1973 roku. Wówczas Bordowi przegrali z Kuwejtem 0:9.
  6. Katar w 2019 roku uczestniczył… w Copa America. Bordowi trafili do grupy z Kolumbią, Argentyną i Paragwajem. Podopieczni Felixa Sancheza nie zawojowali turnieju rozgrywanego na brazylijskich boiskach. W sumie Katarczycy zdobyli tylko jeden punkt i zajęli ostatnie miejsce w grupie B.

Czytaj także: Dwie twarze Kataru. “Przedtem wszystko wyglądało inaczej”

Komentarze