stadium-image
IMAGO/Gianluca Ricci
US Lecce

US Lecce

Serie A
Rok założenia: 1908
Przydomek: Giallorossi
Barwy: żółto-czerwone
Prezes: Saverio Sticchi Damiani
Trener: Roberto D'Aversa
Strona: uslecce.it
Stadion: Stadio Via del mare
Pojemność: 31533
Adres: Via Colonnello Archimede Costadura 3, 73100 Lecce

Następny mecz

Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 5 marca 2024 12:34.

Sukcesy

Mistrzostwo Serie B

2 razy

Zdobyte w 2010, 2022

Newsy

US Lecce – terminarz i wyniki

US Lecce – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Lecce w Serie A

US Lecce – transfery

US Lecce to mały, włoski klub, który nie odnosi największych sukcesów w Serie A i Coppa Italia. To zespół dla którego sukcesem jest sam udział we włoskiej ekstraklasie. US Lecce w ostatnich dekadach balansuje na poziomie Serie A i Serie B. Co ciekawe, w przeszłości trenerem tej drużyny był sam Zbigniew Boniek.

US Lecce - początki klubu

Datuje się, że klub sportowy Lecce powstał w 1908 roku. W tym roku został założony we Włoszech m.in. Inter Mediolan, co pokazuje, że Lecce ma długą historię. Początkowo był to klub wielosekcyjny, gdzie pierwsze skrzypce odgrywała piłka nożna, kolarstwo i lekkoatletyka. W co trudno uwierzyć - początkowo barwy Lecce były biało-czarne na wzór m.in. Juventusu Turyn.

W pierwszych latach istnienia Lecce występowało na poziomie regionalnym. W sezonie 1929/1930 US Lecce po raz pierwszy występowało w Serie B. Debiutancki mecz rozegrany na tym szczeblu rozgrywek to ten z Novarą wygrany przez Lecce 2:1. Dwa lata później klub zaprzestał swoją działalność, ale w kolejnych sezonach zespół wrócił do rywalizacji. Tym razem musiał zaczynać od poziomu Serie C.

Pełna nazwa klubu brzmi: Unione Sportiva Lecce. Aktualnie barwy klubu są żółto-czerwone. Od 1966 roku Lecce domowe mecze rozgrywa na Stadio Via del Mare. Obiekt ten może pomieścić ponad 30 tysięcy widzów. Na stadionie tym trzykrotnie występowała też reprezentacja Włoch.

Choć Lecce jest dalekie od włoskiej czołówki, to w klubie tym w przeszłości występowali uznani zawodnicy na arenie międzynarodowej. Kto reprezentował barwy tego zespołu? Jeśli chodzi o Włochów to byli to Antonio Conte, Graziano Pelle i Massimo Oddo. Poza tym w Lecce grali Javier Chevanton, Juan Cuadrado, Luis Muriel i Mirko Vucinic.

Nie tylko znani piłkarze byli związani z Lecce. To dotyczy również trenerów. W Lecce pracowali: Delio Rossi, Zdenek Zeman, Cesare Prandelli czy Eusebio Di Francesco. Z reguły Lecce dla tych szkoleniowców stanowiło trampolinę do wyżej notowanych zespołów. Przypomnijmy, że Cesare Prandelli następnie był selekcjonerem reprezentacji Włoch.

Największe sukcesy

Lecce nie ma tak bogatej historii, jak Inter, Juventus czy AC Milan. Salentini, bo tak określa się drużynę Lecce, ani razu nie triumfowali w Serie A i Coppa Italia. Dla klubu o tym pokroju liczą się mniejsze sukcesy. O co chodzi? M.in. o awans do włoskiej ekstraklasy. Ostatni raz sztuka ta udała się Lecce w sezonie 2021/2022. Wówczas podopieczni Marco Baroniego triumfowali w rozgrywkach Serie B. Był to drugi raz, kiedy to Lecce okazało się najlepsze na drugim poziomie rozgrywkowym. Pierwsze mistrzostwo Serie B klub ten wywalczył w 2010 roku.

Kampania 2021/2022 pozwoliła Lecce na powrót do Serie A. Klub ten awansował m.in. kosztem Pisy, Benevento i Ascoli. Na dystansie całego sezonu drużyna Marco Baroniego zgromadziła najwięcej punktów. W 38 spotkaniach Lecce odniosło 19 zwycięstw, 14 remisów i 5 porażek. Najlepszym strzelcem ligi okazał się Massimo Coda, jeden z zawodników Lecce.

Generalnie Lecce dziewięciokrotnie awansowało do Serie A. Pierwszy taki sukces miał miejsce w 1985 roku. Wówczas klub ten zadebiutował na szczeblu włoskiej ekstraklasy. Poza tym awansami Lecce cztery razy zwyciężało rozgrywki Serie C. Ostatni raz sztuka ta udała się w kampanii 2017/2018.

Zbigniew Boniek

W 1990 roku w roli trenera Lecce został zatrudniony Zbigniew Boniek. Dla Polaka była to pierwsza taka praca od zakończenia kariery piłkarskiej. Były zawodnik Juventusu i Romy dopiero co zaczynał przygodę trenerską. Boniek w Lecce pracował krótko, bo w latach 1990-1991. W tym czasie klub ten występował na poziomie Serie A.

Derby

Lecce najbardziej rywalizuje z inną drużyną ze swojego regionu, a więc Bari. Mecze pomiędzy Lecce a Bari określane są we Włoszech jako derby di Puglia. Pierwszy raz tego rodzaju spotkanie odbyło się w 1929 roku. W ramach rozgrywek Serie B górą było Lecce 2:1. Pierwszy raz derby w Serie A odbyły się w październiku 1985 roku. Gospodarzem było Bari, które koniec końców okazało się lepsze. 

O ile z Bari Lecce ma największą rywalizację, o tyle z Palermo klub ten od lat jest w przyjacielskich stosunkach. To widać zwłaszcza po nastawianiu kibiców Lecce i Palermo.

Upadek i powrót na salony

W 2012 roku nad Lecce zebrały się czarne chmury w związku z oskarżeniami o korupcję. W efekcie klub został uznany za winnego, co skutkowało karną degradacją na najniższy poziom rozgrywkowy.  Tym samym Lecce musiało rozpocząć wędrówkę od Lega Pro do Serie A. Ile lat to zajęło? Po tej degradacji Lecce wróciło włoskiej ekstraklasy w przeciągu siedmiu lat. Wówczas w klubie w roli trenera pracował Fabio Liverani. Pod jego wodzą Lecce zajęło drugie miejsce w Serie B w sezonie 2018/2019. Klub ten obok Bresci awansował do włoskiej ekstraklasy. Tym samym Lecce wyszło z kryzysu, który dopadł ten klub w 2012 roku. Jak się później okazało drużyna ta szybko wróciła do Serie B, ale na krótko, bo w kampanii 2021/2022 sięgnęła po mistrzostwo Serie B.