stadium-image
IMAGO/Sven Sonntag Na zdjęciu: Benteler-Arena
SC Paderborn

SC Paderborn 07

Inne Ligi
Rok założenia: 1907
Przydomek: SCP
Barwy: czarno-niebieskie
Prezes: Martin Hornberger
Trener: Lukas Kwasniok
Stadion: Home-Deluxe-Arena
Pojemność: 15000
Adres: Paderborner Strasse 89, 33104 Paderborn

Następny mecz

Paderborn

2. Bundesliga |

3 marca 2024

13:30

Kursy nie są obecnie dostępne.
Magdeburg
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 24 lutego 2024 10:24.

Newsy

SC Paderborn – terminarz i wyniki

SC Paderborn – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy SC Paderborn w 2. Bundeslidze

SC Paderborn – transfery

SC Padeborn 07 to niemiecki klub piłkarski, który największe sukcesy w swojej historii odnosi właśnie w XXI wieku. To drużyna, dla której wielkim wydarzeniem jest udział w rozgrywkach Bundesligi. Jak na razie Paderborn nie ma na swoim koncie najcenniejszych trofeów takich jak mistrzostwo kraju i Puchar Niemiec.

SC Padeborn 07 - początki klubu

SC Paderborn 07 powstał w 1907 roku. To pokazuje, że klub ten ma równie długą historię, co Bayern Monachium, Borussia Dortmund czy Schalke 04. Miasto Paderborn zlokalizowane jest w regionie Nadrenia Północna-Westfalia. Co ciekawe, pierwsza nazwa klubu piłkarskiego w Paderborn to SV 07 Neuhaus. W latach 80. poprzedniego wieku doszło do fuzji dwóch drużyn z tego miasta, a więc: 1.FC Paderborn i TuS Schloß Neuhaus. To zapoczątkowało klub, który znamy dziś, czyli SC Paderborn 07. W tym czasie zmieniał się też herb ekipy z tego regionu Niemiec.

Dla Padeborn historyczną sprawą okazał się awans do pierwszej Bundesligi. Klub ten czekał na to wydarzenia dziesiątki lat. Zespół ten może tylko pomarzyć o sukcesach takich jak wygranie Bundesligi czy DFB Pokal. SC Paderborn 07 nie ma takiego potencjału co Bayern, Bayer Leverkusen, Borussia Dortmund czy Wolfsburg.

Barwy klubu są czarno-niebieskie. Na Padeborn 07 mówi się Die Knallhart von Deutschland. Od 2008 roku domowe mecze SC Padeborn rozgrywa na stadionie Benteler-Arena. Obiekt ten może pomieścić 15 tysięcy widzów.

Największe sukcesy

Normalnie, gdy recenzujemy kluby niemieckie w tej sekcji wymieniany główne trofea. W przypadku SC Padeborn sytuacja jest o tyle utrudniona, że klub ten na dystansie swojej historii nie kolekcjonował najcenniejszych pucharów. Na pewno dla Padeborn 07 historycznym wydarzeniem był pierwszy awans do Bundesligi. Kiedy on nastąpił? Po sezonie 2013/2014, kiedy to czarno-niebiescy zajęli drugie miejsce w 2. Bundeslidze. Wówczas podopieczni André Breitenreitera w 34 meczach odniósł 18 zwycięstw, 8 remisów i 8 porażek. To pozwoliło na awans do niemieckiej ekstraklasy z drugiej lokaty.

Pierwszy sezon na poziomie Bundesligi dla SC Padeborn okazał się zbyt dużym wyzwaniem. Beniaminek po 34 kolejkach zajął ostatnie miejsce w niemieckiej elicie. Padeborn odniósł tylko 7 zwycięstw przy 17 porażkach. To oznaczało spadek do 2. Bundesligi w towarzystwie SC Freiburg.

Czkawka po Bundeslidze

Awans do Bundesligi odbijał się czkawką w SC Padeborn jeszcze przez kilka sezonów. To że klub szybko spadł do 2. Bundesligi nie było jedynym problemem. Sezon później zdarzyła się jeszcze gorsza rzecz. SC Padeborn 07 nie poradził sobie również na zapleczu Bundesligi. W kampanii 2015/2016 zajął 18 miejsce w 2. lidze, z oznaczało spadek do niższej klasy rozgrywkowej. Tam Padeborn został do 2018 roku, kiedy to zajmując 2 lokatę powrócił do 2. Bundesligi.

Kolejna droga na szczyt

SC Padeborn w 2018 roku awansował do 2. Bundesligi, a sezon później znów wywalczył kwalifikację do Bundesligi. W kampanii 2018/2019 Die Knallhart von Deutschland w 34 meczach odnieśli 16 zwycięstw, 9 remisów i 9 porażek. Bilans ten umożliwił bezpośredni awans do Bundesligi w towarzystwie FC Koln. Jak tym razem poradził sobie Padeborn w elicie?

Historia pokazała, że lubi się powtarzać. Ponownie Padeborn jako beniaminek okazał się najsłabszym zespołem Bundesligi. W sezonie 2019/2020 klub ten odniósł tylko 4 zwycięstwa w 34 spotkaniach! Szybko stało się pewne, że Padeborn ponownie spadnie do 2. Bundesligi. Drużyna ta, jak na razie, nie zdołała ponownie wrócić do niemieckiej ekstraklasy.

Polski akcent

Od 2021 roku pierwszym trenerem SC Padeborn 07 jest Lukas Kwasniok. To były polski piłkarz, który występował w Arminii Bielefeld, Rastatt 04 i Germania Friedrichstal. Po zakończeniu kariery rozpoczął on przygodę w roli trenera. W latach 2019-2021 prowadził 1. FC Saarbrücken, a ostatnio przejął SC Padeborn 07.

Wcześniej przez cztery lata trenerem SC Padeborn 07 był Steffen Baumgart, z którym klub awansował z 3. ligi na poziom Bundesligi.