Genoa CFC

Genoa CFC

Serie B

Genoa CFC to klub, który we Włoszech na początku XX wieku wygrywał wszystkie najważniejsze trofea. W kolejnych latach Genoa nie była wstanie nawiązać do tych sukcesów. Klub ten występował nawet w niższych ligach włoskich. Na chwilę obecną gra w Serie A.

Genoa CFC – podstawowe informacje

Rok założenia: 1893

Przydomek: Rossoblu

Barwy: czerwono-niebieskie

Adres:
Villa Rostan

Via Ronchi 67 – 16155 – Genova/Pegli

Fax:
010-61.28.344

Telefon:
010-61.28.31

Strona: :
genoacfc.it

Prezes:
Enrico Preziosi

Menedżer:
Alexander Blessin

Pojemność:
36,599

Sukcesy

Mistrzostwo Włoch:
9 tytułów

Zdobytych w 1898, 1899, 1900, 1902, 1903, 1904, 1915, 1923, 1924

Puchar Włoch:
1 tytuł

Zdobyte w 1937

Genoa CFC – wyniki i terminarz

Genoa CFC – skład i statystyki piłkarzy

Najlepsi strzelcy Genoa CFC w Serie A

Genoa CFC – aktualności klubowe

Genoa – historia klubu

Genoa jest klubem, który powstał wcześniej niż takie włoskie potęgi, jak AC Milan, Inter Mediolan czy Lazio Rzym. Genoa CFC, czyli Genoa Cricket and Football Club SpA pojawił się na piłkarskiej mapie w 1893 roku!

Rossoblu szybko zaczęli odgrywać istotną rolę we włoskim futbolu. Genoa pierwsze scudetto zdobyła 1898 roku. Oczywiście nie było jeszcze Serie A, a za mistrzostwa kraju posłużył turniej rozegrany pomiędzy czterema drużynami. W rozgrywkach tych najlepsza okazała się Genoa i to właśnie ona mogła przypisać sobie pierwsze scudetto. 

Klub Genoa CFC nie poprzestał na jednym tytule. W kolejnych latach Rossoblu kompletowali kolejne mistrzostwa. Łącznie na swoim koncie mają dziewięć tytułów mistrza Włoch. Ostatnie to trofeum wywalczyli w 1924 roku. Genoa w gablocie z trofeami posiada też jeden triumf w Coppa Italia w 1937 roku.

Zespół Genoa mecze domowe rozgrywa na stadionie Luigi Ferraris. Obiekt ten jest współdzielony z innym klubem w Genui, czyli Sampdorią.

Dominacja we Włoszech

Genoa wygrywała scudetto, kiedy nie było jeszcze utworzonej Serie A. Centralne rozgrywki w Italii powstały dopiero w 1929 roku. Po ich utworzeniu Rossoblu nie powtórzyli już takich wielkich wyczynów. Mimo wszystko tak regularne zwycięstwa w okresie 1898 – 1924 budzą respekt. W tym czasie Genoa skompletowała dziewięć mistrzowskich tytułów.

Początkowo w Genoi grali przede wszystkim Anglicy, ale z czasem pojawili się również Włosi i Szwajcarzy. Do kadry Italii byli powoływani m.in. Renzo De Vecchi,  Edoardo Mariani i Enrico Sardi. W tamtym czasie trenerem Genoi był William Garbutt (1912 – 1927), a wcześniej James R. Spensley, założyciel sekcji piłkarskiej w Genoa CFC.

Debiut w Europie

W sezonie 1990/91 Genoa zajęła bardzo wysokie miejsce w Serie A. Podopieczni Osvaldo Bagnoli przez całe rozgrywki nie ponieśli porażki przed własnymi kibicami, a koniec końców ligę ukończyli na czwartym miejscu. Tak wysoka lokata pozwoliła w przyszłym sezonie zadebiutować Genoi w europejskich pucharach.

Genoa po raz pierwszy wystąpiła w Pucharze UEFA w 1991 roku. Debiut Rossoblu w nowych rozgrywkach można było uznać za udany, ponieważ drużyna ta ostatecznie doszła do półfinału. W drodze do 1/2 finału Genoa pokonała m.in. Liverpool i Steauę Bukareszt. Zawodnicy Osvaldo Bagnoliego w meczu o finał nie sprostali Ajaxowi Amsterdam.

Marazm i awans

Pierwsze lata XXI wieku dla Genoi były bardzo ponure. Od 1995 roku Rossoblu grali w Serie B, a co więcej w 2005 roku zostali zdegradowani do Serie C za korupcję. W 2006 roku zespół został przejęty przez Gian Piero Gasperiniego, obecnego trenera Atalanty Bergamo. Pod wodzą Gasperiniego w sezonie 2006-2007 Genoa zajęła trzecie miejsce w Serie B, co pozwoliło awansować do Serie A! Po dwunastu latach przerwy Rossoblu wrócili do ligowej elity. Od tego czasu regularnie występują w Serie A.

Po tym jak Genoa wróciła do Serie A w jej barwach grali tacy gracze jak Marco Borriello, Diego Milito czy David Suazo. W chwili obecnej w Genoi występują Domenico Cristico, Mattia Destro, Valon Behrami czy Cristian Zapata. Najlepsze miejsce, jakie Genoa zajęła w lidze włoskiej od czasu powrotu, to piąta lokata w kampanii 2008/2009. Trenerem Rossoblu był wtedy Gian Pierro Gasperini.

Krzysztof Piątek

W 2018 roku do Genoi trafił Krzysztof Piątek. Polski napastnik przeszedł na Stadio Luigi Ferraris z Cracovii. Popularny “Pio” szturmem zdobył pierwszy skład Genoi. Piątek strzelał gola za golem. W barwach Genoi wystąpił w 19 spotkaniach zdobywając 13 bramek. Jego świetna dyspozycja zaowocowała szybkim transferem do AC Milan. W Genoi grał przez pół roku.

Derby Genui

Derby Genui określane są również jako Derby della Lanterna. To rywalizacja pomiędzy Genoą a Sampdorią. Jak na razie łącznie rozegrano 122 mecze derbowe. Genoa CFC zwyciężyła w 31 spotkaniach przy 44 triumfach Sampdorii.