Szwecja lub Czechy – potencjalni rywale Polski w finale baraży

Patrik Schick
fot. Pressfocus Na zdjęciu: Patrik Schick

Jeśli polska reprezentacja zdoła pokonać Rosję w półfinale baraży, w decydującym meczu o awans do MŚ zagra ze Szwedami lub Czechami.

  • Poprzedni mecz ze Szwedami zagraliśmy podczas Euro 2020. Przegraliśmy 2:3.
  • Z Czechami (po rozpadzie Czechosłowacji) graliśmy 8 razy. Wygraliśmy 4 razy i 4 razy przegraliśmy.
  • Ostatni mecz między Szwedami a Czechami odbył się w marcu 2016 roku. Padł w nim remis 1:1.

Który rywal byłby lepszy dla Polaków?

Zarówno Szwecja, jak i Czechy to rywale w naszym zasięgu. Jednak ostatnie pojedynki z tymi drużynami przegraliśmy. Trzem Koronom ulegliśmy 2:3 w fazie grupowej Euro 2020 (dla Polski dwukrotnie trafił Robert Lewandowski, zaś dla Szwecji dwa gole zdobył Emil Forsberg, a jednego Victor Claesson).

Czechy zaś wygrały z nami w meczu towarzyskim 3 lata temu. Tamto spotkanie zakończyło się wynikiem 1:0 dla naszych rywali, a jedynego gola strzelił Jakub Jankto.

Bez wątpienia faworytem pojedynku Szwecja – Czechy będą Skandynawowie. Podopieczni Janne Anderssona dotarli do 1/8 finału Euro 2020. Natomiast na poprzednim mundialu, którego gospodarzem była Rosja, udało im się awansować do ćwierćfinału. Na tym etapie ich przygodę z turniejem zakończyli Anglicy.

Szwecja dysponuje bardzo mocnym zespołem. Najważniejszymi zawodnikami ekipy Trzech Koron są Emil Forsberg, Alexander Isak i Victor Lindelof. Być może Janne Andersson będzie mógł też skorzystać ze Zlatana Ibrahimovicia, który niedawno wrócił do kadry. Piłkarzowi Milanu jednak plany dość często krzyżują kontuzje.

Trzeba jasno powiedzieć, że Szwecja nie jest wygodnym rywalem dla Polaków. Ostatnie 6 meczów z tą drużyną przegraliśmy, a ostatnie zwycięstwo odnieśliśmy…30 lat temu.

Dalej niż Szwecja na tegorocznym Euro dotarli Czesi. Wyszli z grupy, w której rywalizowali ze Szkocją, Chorwacją i Anglią, a potem sensacyjnie wyeliminowali Holandię. W ćwierćfinale zmierzyli się z Danią, ale Simon Kjaer i reszta okazali się dla nich za silni. Bohaterem reprezentacji naszych południowych sąsiadów na Mistrzostwach Europy był Patrik Schick. Napastnik Bayeru Leverkusen zdobył w trakcie imprezy 5 bramek i wespół z Cristiano Ronaldo podzielił się koroną króla strzelców.

Od czasu rozpadu Czechosłowacji reprezentacja Czech trzykrotnie grała ze Szwecją, za każdym razem towarzysko. W 2002 roku padł remis 3:3. 13 lat później nasi południowi sąsiedzi przegrali z Trzema Koronami 1:2. A w 2016 był remis 1:1. Dla Szwedów trafił Marcus Berg, a dla Czechów – Matej Vydra.

Gospodarzem meczu Szwecja – Czechy będzie ekipa ze Skandynawii. Spotkanie najprawdopodobniej odbędzie się na Friends Arena w Solnie.

Komentarze