Losowanie baraży MŚ 2022: reprezentacja Polski poznała rywali

Piłkarze reprezentacji Polski
fot. Grzegorz Wajda Na zdjęciu: Piłkarze reprezentacji Polski

Reprezentacja Polski zagra z Rosją w barażach do mistrzostw świata 2022. Za nami losowanie par barażowych mundialu w Katarze.

  • W piątek (26 listopada) odbyło się losowanie par barażowych o mundial
  • Swojego rywala poznała reprezentacja Polski
  • Zgodnie z przewidywaniami najbliższy przeciwnik polskiej ekipy nie będzie łatwy

Z kim Polska zagra w barażach?

Reprezentacja Polski jest zmuszona grać w barażach o awans na mundial, ponieważ w swojej grupie eliminacyjnej zakończyła rywalizację na drugiej pozycji. Pierwsze miejsce w tabeli grupy I zajęli Anglicy, legitymując się dorobkiem 26 punktów. Biało-czerwoni zakończyli zmagania z 20 oczkami.

W ostatnim meczu eliminacji mistrzostw świata reprezentacja Polski walczyła o rozstawienie, dzięki czemu mogła uniknąć rywalizacji z takimi drużynami jak: Włochy, Portugalia, czy Szwecja. Ostatecznie drużyna Sousy przegrała z Węgrami (1:2), więc teoretycznie mocniejsi rywale mogli stanąć na drodze Biało-czerwonych.

W barażach o awans na mundial w strefie europejskiej brać będzie udział 12 zespołów. Dziesięć ekip z drugich miejsc + dwie drużyny z Ligi Narodów. Z dwunastu drużyn tylko trzy ostatecznie wywalczą awans na mundial w Katarze.

Pary barażowe mistrzostw świata 2022

Szkocja – Ukraina
Walia – Austria
Rosja – Polska
Szwecja – Czechy
Włochy – Macedonia Północna
Portugalia – Turcja

Potencjalne pary finałów baraży

Szkocja / Ukraina – Walia / Austria
Rosja / Polska – Szwecja / Czechy
Włochy / Macedonia Północna – Portugalia / Turcja

Półfinały baraży odbędą się 24 i 25 marca. Tymczasem finały zostaną rozegrane 28 oraz 29 marca.

Elimiacje MŚ: Polska zaprzepaściła szansę na rozstawienie

Reprezentacja Polski w eliminacjach zrealizowała cel minimum, którym było zajęcie drugiego miejsca w grupie I. Reprezentacja Anglii była zdecydowanym faworytem i zasłużenie awansowała na mistrzostwa świata, nie przegrywając żadnego meczu i gubiąc punkty tylko w spotkaniach z Polską (1:1) i Węgrami (1:1). Paulo Sousa, nie przekonał jednak wszystkich kibiców do siebie, ponieważ zdołał odnieść zwycięstwa tylko z takimi zespołami jak: Albania, Andora i San Marino.

Przed ostatnią kolejką eliminacji Polacy mieli już pewne drugie miejsce, ale mecz z Madziarami na PGE Narodowym był bardzo ważny w kontekście rozstawienia przed losowaniem baraży MŚ 2022. Gdyby Biało-czerwoni nie przegrali, wówczas byliby rozstawieni, co oznaczałoby potencjalnie łatwiejszego rywala w półfinale, a także mecz u siebie w tej fazie rozgrywek. Przypomnijmy, że nie ma tu rewanżów.

Paulo Sousa, popełnił jednak błąd, do którego ostatecznie przyznał się kilka dni po meczu. Portugalczyk nie uwzględnił w składzie Roberta Lewandowskiego i Kamila Glika, a Piotr Zieliński zaczął mecz na ławce rezerwowych. Polska przegrała z Węgrami 1:2, a na selekcjonera i później kapitana reprezentacji spadła lawina krytyki za zlekceważenie tak istotnego spotkania.

Czytaj więcej: El. MŚ 2022: Reprezentacja Polski zagra w barażach. Kiedy mecze barażowe?

Paulo Sousa i Robert Lewandowski odpuścili mecz?

Ta sprawa była głównym sportowym tematem medialnej dyskusji przez kilka ostatnich dni. Eksperci zastanawiali się, dlaczego Sousa i Lewandowski postąpili w ten sposób? Trudno było zrozumieć, o co chodziło. Przemysław Langier z Goal.pl w “Futbologu” próbował wyjaśnić całe zamieszanie. Poniżej wideo na ten temat.

Komentarze