Gikiewicz – najlepszy w Bundeslidze, za słaby na reprezentację

Rafał Gikiewicz
Rafał Gikiewicz PressFocus

Rafał Gikiewicz po raz trzeci w tym sezonie trafił do jedenastki kolejki Kickera, a ponadto jest najlepiej ocenianym bramkarzem w Bundeslidze. Mimo tego nie znalazł się nawet na szerokiej liście graczy powołanych przez Paulo Sousę.

Gikiewicz najlepszy w Bundeslidze

Rafał Gikiewicz został wybrany do jedenastki kolejki po tym, jak jego Augsburg pokonał Borussię Moenchengladbach (3:1). Polak skapitulował po uderzeniu Floriana Neuhausa z 68. minuty, ale poza tym zanotował niemal idealne spotkanie. Niemiecki Kicker uhonorował polskiego bramkarza oceną 1,5. Przypomnijmy, że w tym prestiżowym dzienniku ocena najwyższa to 1. To trzeci raz, gdy Gikiewicz pojawił się w drużynie kolejki w tym sezonie.

Co ważniejsze, golkiper Augsburga jest też, według Kickera, najlepszy na swojej pozycji w Bundeslidze. Średnia za jego występy wynosi 2,72 i jest to czwarta najlepsza ocena spośród wszystkich zawodników niemieckiej ekstraklasy. Pierwsze miejsce należy, bez niespodzianek, do innego Polaka, Roberta Lewandowskiego. Tuż za nim najlepiej oceniany jest Andrei Kramarić, a najniższe miejsce na podium należy do Leona Goretzki.

Manuel Neuer, powszechnie uważany za jednego z najlepszych bramkarzy na świecie, znajduje się dwie pozycje niżej od Gikiewicza, ze średnią 2,74.

Nie tylko Kicker wysoko ceni umiejętności polskiego golkipera. Portal WhoScored w jedenastce kolejki umieścił, co prawda, Kevina Trappa z Eintrachtu. Na przestrzeni całego sezonu to Gikiewicz uznawany jest jednak za najlepszego na swojej pozycji ze średnią 6,9 w dziesięciopunktowej skali.

Kłopot bogactwa

Tak wielkie uznanie w jednej z topowych europejskich lig nie wystarczyło, by otrzymać powołanie na pierwsze zgrupowanie reprezentacji pod wodzą Paulo Sousy. Portugalczyk zdecydował się na Łukasza Fabiańskiego i trzech zawodników Serie A: Wojciecha Szczęsnego, Łukasza Skorupskiego oraz Bartłomieja Drągowskiego.

Być może Gikiewicz w kolejnych miesiącach zasłuży na zaufanie ze strony nowego selekcjonera i weźmie udział w nadchodzących mistrzostwach Europy.

Komentarze