Stadion Górnika Łęczna (Polska, Łęczna)

Obiekt mieszczący się przy alei Jana Pawła II w Łęcznej to stadion, na którym swoje mecze domowe rozgrywa miejscowy Górnik. W 2003 roku stał się areną spotkań piłkarskich na najwyższym szczeblu rozgrywkowym, po tym jak Zielono-Czarni po raz pierwszy awansowali do I ligi. Oprócz seniorskiej drużyny występuje tu również zespół kobiet, który gra w żeńskiej Ekstralidze. W kobiecej piłce ten stadion budzi większy respekt niż w męskiej, bo ekipy przyjeżdżają to wielokrotnego medalisty mistrzostw Polski i jednej z najlepszych drużyn w kraju.

fot. PressFocus

Stadion Górnika Łęczna – podstawowe informacje

KrajPolska
MiastoŁęczna
Adres Adres – Al. Jana Pawła II 13, 21-010 Łęczna
Data otwarcia2003
Pojemność7 500
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieGórnik Łęczna

Stadion i dom Górnika Łęczna

Według danych obiekt powstał już w 1987 roku, ale 15 lat później postanowiono go odnowić i w 2003 odbyło się oficjalne otwarcie nowego stadionu Górnik w Łęcznej. To wtedy pojawiło się na stadionie sztuczne oświetlenie, które wyniosło go na wyższy poziom. Można tu pomieścić łącznie 7 500 widzów, a każdy z nich będzie mieć zapewnione miejsce siedzące. Warto jednak zaznaczyć, że dla 1 500 kibiców przewidziano trybunę nie zadaszoną, a 380 miejsc znajduje się w sektorze dla fanów ekipy przyjezdnej. Pozostałe dwie trybuny biegnące wzdłuż linii bocznych charakteryzują się oryginalnym półkolistym zadaszeniem.

W momencie oddania do użytku należał do najlepszych obiektów sportowych w lidze. Większość kibiców mogła oglądać mecz pod dachem, a sztuczne oświetlenie pozwalało na większą swobodę przy organizacji meczów. Do tego w 2006 roku doszła podgrzewana płyta boiska, która w tamtych czasach nie była często spotykana. Od tej pory trzeba jednak przyznać, że niewiele się zmieniło i stadion utrzymał swój niezmieniony kształt.

To oznacza trzy trybuny od zachodniej, wschodniej i północnej strony. Zamiast trybuny domykającej projekt stoi mały hotel oraz hala sportowa, w której mieści się siłownia. Należy ona do kompleksu sportowego w skład którego wchodzi też dodatkowe boisko trawiaste i boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią, z których najczęściej korzystają grupy młodzieżowe Górnika Łęczna.

Najważniejsze wydarzenia na Stadionie Górnika Łęczna

  • 15.06.2003, baraże o awans do Ekstraklasy, Górnik Łęczna – Zagłębie Lubin 1:0
  • 09.08.2003, debiut w Ekstraklasie, Górnik Łęczna – Wisła Płock 3:1
  • 05.06.2015, mecz dający utrzymanie w Ekstraklasie, Górnik – GKS Bełchatów 1:1
  • 10.05.2016, mecz dający utrzymanie w Ekstraklasie, Górnik – Podbeskidzie Bielsko-Biała 5:1