Matt
Ritchie

Matt Ritchie to szkocki piłkarz występujący na pozycji prawego pomocnika. Od 2016 roku zawodnik Newcastle United, były reprezentant Szkocji.

Czytaj dalej…

11
IMAGO/Philip Bryan
Imię i nazwisko Matt Ritchie
Data urodzenia 1989-09-10
Miejsce urodzenia Gosport
Narodowość Szkocja
Aktualny klub Newcastle United
Pozycja prawy pomocnik
Waga 71 kg
Wzrost 173 cm

Matt Ritchie – kariera

Matt Ritchie dołączył do akademii Portsmouth w wieku 13 lat. Szybko piął się po szczeblach akademii, a klub zrozumiał, że trzeba zapewnić mu możliwość rozwoju. Wypożyczono go do FC Dag & Red, ale plaga kontuzji w Portsmouth sprawiła, że wrócił szybciej, niż zakładano. W kolejnych latach bywał krótko w Notts County i Swindon Town. Ten ostatni klub, po dwóch z rzędu wypożyczeniach, postanowił wykupić pomocnika zimą 2011 roku za trzysta tysięcy euro.

Pokazał się z dobrej strony, pomagając wywalczyć awans do League One. Na trzecim poziomie rozgrywkowym również grywał regularnie, aż zainteresowało się nim drugoligowe Bournemouth. Ostatecznie Wisienki zapłaciły za Ritchiego pół miliona euro.

Ten transfer okazał się strzałem w dziesiątkę. Pomocnik fenomenalnie zadomowił się w Championship, 15 bramkami i 17 asystami wydatnie pomagając Bournemouth w awansie do elity. Swój poziom utrzymał i w Premier League, czym zwrócił uwagę Newcastle United. Sroki spadły do Championship, ale na krótko – Ritchie ponownie pomógł w wywalczeniu awansu. W kolejnych latach wciąż stanowił o sile Newcastle, ale od sezonu 2019/2020 gra już rzadziej. Obecnie jest jedynie opcją rezerwową dla Eddiego Howe’a.

Ritchie zadebiutował w reprezentacji Szkocji w marcu 2015 roku. Aż do 2018 roku zdążył rozegrać dla niej 16 spotkań, strzelając trzy bramki.

Matt Ritchie – aktualności