stadium-image
PressFocus
Stal Rzeszów

Stal Rzeszów

1. Liga
Rok założenia: 1944
Przydomek: Stalowcy
Barwy: biało-niebieskie
Prezes: Rafał Kalisz
Trener: Marek Zub
Strona: stalrzeszow.pl
Stadion: Stadion Miejski
Pojemność: 12700
Adres: ul. Hetmańska 69, 35-078 Rzeszów

Następny mecz

Wisła Płock

1. liga |

2 kwietnia 2024

17:00

Stal Rzeszów
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 28 marca 2024 12:28.

Sukcesy

Puchar Polski

1 raz

Zdobyty w 1975

Newsy

Stal Rzeszów – terminarz i wyniki

Najlepsi strzelcy Stali w 1 Lidze

Stal Rzeszów to jeden z najbardziej rozpoznawalnych klubów piłkarskich na Podkarpaciu. Co prawda drużyna ta nigdy nie zdobyła tytułu mistrza Polski, ale raz triumfowała w krajowym pucharze. To pozwoliło jej wziąć udział w europejskich rozgrywkach. Stal Rzeszów w ostatnich dekadach występowała w niższych ligach. Minione sezony to stopniowe odbudowywanie klubu.

Stal Rzeszów – początki klubu

Klub ten powstał w 1944 roku. Założycielami Stali Rzeszów zostali pracownicy Państwowych Zakładów Lotniczych. Początkowo pieczę nad klubem sprawował ł Bronisław Szczoczarz. Drużyna była finansowana przede wszystkim z publicznych datków. Oficjalnie w krajowych rozgrywkach Stal Rzeszów zadebiutowała w 1953 roku. Wówczas był to 3. poziom rozgrywkowy. Rzeszowianie po czterech latach awansowali o do wyższej ligi.

Stal Rzeszów ma za sobą występy na poziomie Ekstraklasy, ale to wyjątkowo odległe lata. Ostatni raz Rzeszowianie zagrali w najwyżej klasie rozgrywkowej w 1976 roku. Od tamtej pory Stal występuje w niższych ligach lub na zapleczu Ekstraklasy. W przeszłości w Stali grali reprezentanci Polski na czele z Janem Domarskim.

Barwy Stali Rzeszów są biało-niebieskie. Drużyna ta występuje na stadionie miejskim przy ulicy Hetmańskiej 69. Obiekt ten może pomieścić około 12 tysięcy widzów. Największa frekwencja, jaka została odnotowana, to podczas konfrontacji Stali Rzeszów ze Stalą Mielec. Piłkarzy Stali często określa się mianem Stalowcy, Żurawie lub biało-niebiescy.

Kto zapisał się złotymi zgłoskami w Stali Rzeszów? Najlepszym strzelcem klubu na poziomie Ekstraklasy jest Jan Domarski. To również ten piłkarz rozegrał w barwach Stali najwięcej spotkań w pierwszoligowych rozgrywkach. Gdy występował w barwach rzeszowskiego klubu był powoływany też do reprezentacji Polski.

Największe sukcesy

Dla Stali Rzeszów największym sukcesem jest wywalczenie Pucharu Polski w sezonie 1974/1975. Wówczas Rzeszowianie grali na drugim szczeblu rozgrywkowym, a mimo to sięgnęli po triumf. W drodze po trofeum pokonali Kolejarz Prokocim, Szombierki Bytom, ROW Rybnik, Stal Mielec, Pogoń Szczecin i ROW 1964 II Rybnik. Finałowe spotkanie zostało rozstrzygnięte rzutami karnymi. W całym spotkaniu był remis 0:0, ale ostatecznie to zawodnicy z Rzeszowa lepiej wykonywali strzały z 11 metrów.

Jeśli chodzi o ligowe występy, to najwyższe miejsce, jakie osiągnęła Stal Rzeszów, to siódma lokata w kampanii 1965/1966. Wydaje się, że najlepszy okres Stali Rzeszów przypadł na lata 60. i 70. poprzedniego wieku. W 1962 roku Żurawie po raz pierwszy wywalczyli kwalifikacje do Ekstraklasy. Tam pozostali przez kolejnych 10 lat. Wówczas Stal Rzeszów nie liczyła się w walce o mistrzostwo Polski, ale zawsze pewnie utrzymywała byt w Ekstraklasie. Tak było do czasu. W kampanii 1971/1972 Rzeszowianie zajęli przedostatnie miejsce w tabeli, co skutkowało degradacją do 2. ligi. Wówczas gorszym zespołem na szczeblu centralnym były tylko Szombierki Bytom.

Po degradacji Stal przez trzy kolejne lata występowała na poziomie drugiej ligi. W sezonie 1974/1975 Rzeszowianie zwyciężyli rozgrywki na zapleczu Ekstraklasy. Oznaczało to dla nich powrót na salony po trzech latach nieobecności. Stal okazała się lepsza m.in. od GKS-u Katowice i Piasta Gliwice. To właśnie w tym sezonie Rzeszowianie do swojego dorobku dołożyli też triumf w Pucharze Polski.

Ostatni rok w elicie

Po świetnym sezonie 1974/1975 Stal niejako zachłysnęła się sukcesem. Klub ten po raz pierwszy mógł wziąć udział w europejskich rozgrywkach. Stal Rzeszów reprezentowała Polskę w Pucharze Zdobywców Pucharu. Tam Rzeszowianie w 1. rundzie rozprawili się z Skeid Fotball. Niestety dla nich w 1/8 finału nie sprostali walijskiemu zespołowi: Wrexham . Tym samym Stal Rzeszów zakończyła swoją jedyną przygodę w rozgrywkach UEFA.

Jak się później okazało, to nie odpadnięcie z Pucharu Zdobywców Pucharu było największym problemem Rzeszowian. Kłopoty zaczęły się w lidze, bo po powrocie do Ekstraklasy Stal nie była w stanie dostosować się do wymagań ligi. Klub z Rzeszowa odniósł tylko 8 zwycięstw przy 14 porażkach. Stal podzieliła los Polonii Bytom i spadła z Ekstraklasy. Po tej degradacji klub ten do dziś nie zdołał awansować na najwyższy poziom rozgrywkowy.

W kolejnych dekadach było tylko gorzej. Stal nie tylko spadła na zaplecze Ekstraklasy, ale rok później nie poradziła sobie w 2. lidze, co skutkowało kolejnym spadkiem. Rzeszowianie zdołali wrócić do drugoligowych zmagań, ale awans do Ekstraklasy okazał się zbyt trudnym zadaniem. Najbliżej tej sztuki byli w sezonie 1991/1992. Wówczas ukończyli rozgrywki na trzecim miejscu w 2. lidze.

W połowie lat 90. w Stali nastała wielka smuta, bo drużyna osunęła się do 3. ligi. Ba, epizodycznie pojawiły się też występy w czwartoligowych rozgrywkach.

Czasy współczesne

Od kilku lat Stal Rzeszów krok po kroku pnie się w piłkarskiej hierarchii. W latach 2014-2019 drużyna ta występowała w 3. lidze (odpowiednik czwartego poziomu rozgrywek). W 2018 roku pojawił się nowy inwestor w klubie, firma Fibrain. Dzięki temu poprawiły się perspektywy dla Stali Rzeszów. W 2019 roku Stalowcy awansowali do 2. ligi, gdzie rywalizowali przez trzy kolejne sezony. W kampanii 2021/2022 Rzeszowianie zdominowali rozgrywki 2. ligi. W 34 meczach odnieśli 23 zwycięstwa, 8 remisów i 3 porażki. To pozwoliło wywalczyć długo wyczekiwany awans do 1. ligi. Na tym poziomie Stali Rzeszów nie było od 1994 roku.