stadium-image
IMAGO/Jez Tighe
Sheffield United

Sheffield United

Premier League
Rok założenia: 1889
Przydomek: Szable
Barwy: czerwono-biało-czarne
Prezes: Yusuf Giansiracusa
Trener: Paul Heckingbottom
Strona: sufc.co.uk
Stadion: Bramall Lane
Pojemność: 31884
Adres: Bramall Lane, S2 4SU Sheffield

Sukcesy

Mistrzostwo Anglii

1 raz

Zdobyte w 1898

Puchar Anglii

4 razy

Zdobyty w 1899, 1902, 1915, 1925

Następny mecz

Sheffield United

Premier League |

4 marca 2024

21:00

Arsenal
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 1 marca 2024 03:25.

Newsy

Sheffield United – terminarz i wyniki

Sheffield United – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Sheffield United w Premier League

Sheffield United – transfery

Sheffield United FC - historia klubu

Sheffield United Football Club jest drużyną z północnej części Anglii, która ma siedzibę w hrabstwie metropolitalnym South Yorkshire. Zespół z miejscowości Sheffield posiada przydomek The Blades, czyli Szable. Określenie to związane jest z historią miasta, które słynęło z wytwarzania stali. Sheffield United FC powstało 22 marca 1889 roku na podwalinach klubu krykietowego Sheffield United Cricket Club, który rozpoczął działalność w 1854 roku. Zdecydowanie przez większą część swojego istnienia (w tym także obecnie) The Blades przywdziewali koszulki w czerwono-białe paski oraz czarne spodenki. Od samego początku isnienia Sheffield United Football Club rozgrywa swoje mecze na obiekcie Bramall Lane.

Największym lokalnym rywalem dla Szabli jest drużyna z tego samego miasta - Sheffield Wednesday. Mecze pomiędzy tymi ekipami określane są mianem "Steel City Derby" lub po prostu "Sheffield Derby". Oba zespoły toczą ze sobą zaciekłą rywalizację o prymat w mieście i mierzyły się ze sobą ponad 140 razy. Trudno mówić o dominacji jednej z ekip w tch grach, gdyż bilans zwycięstw jest niemal remisowy. Sheffield United FC tylko raz w swojej historii sięgnęło po mistrzostwo Anglii - w 1898 i jest to najważniejsze osiągnięcie tego zespołu. Szable mają również w swoim dorobku zwycięstwa w czterech edycjach Pucharu kraju.

Szybkie mistrzostwo i wiele lat w elicie

Sheffield United Od 1890 roku przez dwa sezony grało w półamatorskich angielskich zmaganiach. Już w debiucie na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej w kraju Szable zajęły drugą pozycję i awansowały do elity. Od kampanii 1893/94 aż do sezonu 1933/34 Sheffield nieprzerywanie występowało w ekstraklasie. To właśnie w tym okresie zespół święcił swoje największe triumfy.

Niewątpliwie najważniejszym momentem w dziejach Sheffield United była edycja mistrzostw Anglii 1897/98. Wówczas klub wywalczył premierowy (i zarazem jedyny) tytuł. Szable wyprzedziły w grze o koronę Sunderland i Wolverhampton. Już w kolejnej kampanii Sheffield dopisało do swojego dorobku kolejne trofeum. Szable wygrały zmagania o Puchar Anglii, pokonując w decydującym starciu Derby County 4:1. W kolejnej kampanii klub wywalczył wicemistrzostwo kraju, natomiast w sezonach 1900/01 oraz 1901/02 grał o kolejne zwycięstwa w finałowych starciach o Puchar Anglii. W pierwszym wspomnianym sezonie Szable przegrały, ale już w 1902 r. cieszyły się z drugiego triumfu w historii w tych rozgrywkach.

W ostatnim sezonie przed wybuchem I wojny światowej Sheffield ponownie okazało się najlepsze w Pucharze kraju. W międzywojniu klub prezentował się w lidze przeciętnie, ale w kampanii 1924/25 po raz czwarty (i ostatni w historii) sięgnął po Puchar kraju, pokonując Cardiff City 1:0. W latach 20. XX w. niezwykle bramkostrzelnym graczem Szabli był wówczas Harry Johnson.

Częsta wędrówka pomiędzy ligami i najgorszy okres w historii

Od sezonu 1934/35 aż do wybuchu II wojny światowej Sheffield grało na zapleczu elity. Potem Szable często rywalizowały naprzemiennie w najwyższej klasie rozgrywkowej, ale też w drugiej lidze i tak było niemal aż do końca lat 70. XX w. W kampanii 1978/79 Sheffield po raz pierwszy spadło na trzeci poziom zmagań w Anglii, a edycję 1981/82 spędziło na czwartym szczeblu rozgrywek, by po roku awansować. Do końca lat 80. XX w. Szable grały na trzecim poziomie rozgrywkowym w kraju. Po dwóch sezonach na zapleczu elity Sheffield awansowało do inauguracyjnego sezonu Premier League w 1992 roku.

Mało gościnna Premier League i gra na niższych szczeblach

Tylko dwa sezony trwała pierwsza przygoda Sheffield z Premier League. Po zajęciu czternastego miejsca w kampanii 1992/93, w kolejnym sezonie klub zajął ostatnią pozycję w lidze i przez następne dwanaście lat grał na zapleczu elity. Drugie podejście do Premier League okazało się dla Szabli jeszcze bardziej nieudane jak pierwsze. W sezonie 2006/07 Sheffield uplasowało się na osiemnastym miejscu i musiało ponownie opuścić najwyższy poziom rozgrywkowy w Anglii.

Do 2011 roku Sheffield United rywalizowało w Championship, czyli na drugim poziomie w angielskiej hierarchii piłkarskiej. Potem nastały dla Szabel jeszcze gorsze czasy, ponieważ sześć kolejnych sezonów spędziły w League One (trzecia liga). Potem Sheffield zaczęło odzyskiwać formę i po dwóch kampaniach na zapleczu elity po raz trzeci w historii awansowało do Premier League po kampanii 2018/19.

Po zakończeniu sezonu 2020/21 Sheffield United ponownie wróciło na szczebel niżej, by po dwóch sezonach wywalczyć czwarty awans.