Cardiff City

Cardiff City

Championship

Cardiff City to walijski klub, który występuje w angielskich ligach. To drużyna, która posiada też przeszłość w Premier League. Cardiff City ma długą historię, bo początki tego klubu sięgają XIX wieku! Bez wątpienia to najlepszy klub z Walii, który niegdyś odgrywał istotną rolę również w Premier League.

Cardiff City – podstawowe informacje

Rok założenia: 1899

Przydomek: The Bluebirds

Barwy: niebiesko-czerwono-białe

Adres:
Leckwith Road, Cardiff, CF11 8AZ

Fax:
0845 365 1116

Telefon:
0845 365 1115

Prezes:
Dato Chan Tien Ghee

Menedżer:
Steve Morison

Stadion:
Cardiff City Stadium

Pojemność:
26,828

Sukcesy

Puchar Anglii:
1 tytuł

Zdobyte w 1927

Tarcza Wspólnoty:
1 tytuł

Zdobyte w 1927

Cardiff City – aktualności klubowe

Cardiff City – początki klubu

Wszystko zaczęło się w 1899 roku, gdy Cardiff nie było uznawane jeszcze za miasto. Dlatego początkowo nazwa klubu brzmiała Riverside AFC. Po kilku latach drużyna ta została przemianowana na Cardiff City (od 1908 roku). Drużyna ta od początku dążyła do tego, żeby występować w zawodowych ligach piłkarskich w Anglii. W 1910 roku Cardiff City dołączyło do ligi angielskiej.

Przydomek piłkarzy Cardiff City to The Bluebirds. Pierwotnie Cardiff City występowało na stadionie Ninian Park, ale w 2009 roku obiekt ten został zastąpiony przez Cardiff Stadium. Aktualnie na stadionie w Walii może zasiąść około 27 tysięcy widzów.

Na przestrzeni lat Cardiff City sięgało po triumfy w Pucharze Walii, a także FA Cup. Dzięki takim wyczynom The Bluebirds mogli pojawić się w europejskich pucharach. W Pucharze Zdobywców Pucharu grali m.in. z Realem Madryt, FC Porto i Austrią Wiedeń.

Największe sukcesy

W sezonie 1926-1927 Cardiff City zostało pierwszym i jedynym klubem spoza Anglii, który wygrał FA Cup. W 2008 roku drużyna ta mogła powtórzyć ten sukces, ale wówczas uległa ekipie Portsmouth. Co ciekawe, Cardiff w 2008 roku dochodząc do finału FA Cup nie było przedstawicielem Premier League.

Triumf w Pucharze Anglii, to jak na razie, największy sukces w historii Cardiff. Oczywiście ekipa ta ma na swoim koncie również wiele triumfów w Pucharze Walii. Co więcej, w 1927 roku Cardiff wygrało też angielski Superpuchar, czyli Tarczę Wspólnoty.

W 2012 roku Cardiff jako przedstawiciel Championship zdołało awansować do finału Pucharu Ligi. Tam w decydującym starciu lepszy okazał się Liverpool po konkursie rzutów karnych.

Europejskie puchary

Dzięki skutecznej grze w krajowym pucharze – Cardiff regularnie kwalifikowało się do Pucharu Zdobywców Pucharu. Po raz pierwszy w tych rozgrywkach The Bluebirds wystąpili w sezonie 1964/1965. Wówczas doszli do 1/4 finału, gdzie nie sprostali Realowi Saragossa. 

Najlepszą kampanię w europejskich pucharach Cardiff City rozegrało w sezonie 1967/1968. Wówczas walijski klub doszedł aż do półfinału turnieju. Po drodze Cardiff wyeliminowało Shamrock Rovers, NAC Breda i Torpedo Moskwa. W grze o finał lepszy okazał się Hamburger SV.

Ostatni raz Cardiff wystąpiło w europejskich pucharach w 1993 roku. Wówczas szybko pożegnało się z rozgrywkami przegrywając ze Standardem Liege.

Powrót do Premier League

Do 2013 roku Cardiff przez 51 lat grało na zapleczu angielskiej ekstraklasy. W sezonie 2012/2013 pod wodzą Malky Mackaya Cardiff City awansowało na najwyższy szczebel rozgrywek w Anglii. Euforia trwała krótko, bo już po pierwszym sezonie w Premier League Cardiff City musiało pakować się do Championship.

W międzyczasie drużynę Cardiff prowadził m.in. Ole Gunnar Solskjaer, który w 2014 roku został zwolniony z funkcji trenera. Dla The Bluebirds zdecydowanie lepsze czasy nastąpiły, gdy w 2016 roku w roli menedżera został zatrudniony Neil Warnock. To w czasach jego pracy w sezonie 2017/2018 Cardiff wygrało Championship i ponownie zameldowało się w Premier League.

Derby

Cardiff City na Południu Walii toczy zaciętą rywalizację ze Swansea City. Historia tych starć sięga 1912 roku, kiedy po raz pierwszy rozegrano mecz pomiędzy Cardiff a Swansea. Na przestrzeni ponad stu lat rozegrano 113 derbowych pojedynków. Lepszy bilans zwycięstw notuje Cardiff, które triumfowało w 47 występach. Swansea okazywało się lepsze w 38 meczach.

Najwięcej występów w derbach ze Swansea po stronie Cardiff zanotował Alan Harrington. Wśród strzelców największą skutecznością popisał się George Johnston (Cardiff City).

Jeśli chodzi o derbowe mecze, to Cardiff rywalizuje również z Bristol City i Bristol Rovers. To jednak mniej zacięte starcia niż te przeciwko Swansea.

Cardiff City – terminarz i wyniki

Cardiff City – skład i statystyki piłkarzy

Najlepsi strzelcy Cardiff City w Championship