Derby County

Derby County

Championship

Derby County F.C. to klub piłkarski, który w swojej przeszłości zdobywał cenne sukcesy na angielskim podwórku. Mimo bogatej gabloty trofeów, od kilkunastu lat “Barany” rywalizują na zapleczu Premier League.

Derby County – podstawowe informacje

Rok założenia: 1884

Przydomek: Barany

Barwy: biało-czarne

Adres:
Pride Park Stadium Derby DE24 8XL

Fax:

Telefon:
(0870) 444 1884

Strona: :
www.dcfc.co.uk

Prezes:
Peter Gadsby

Menedżer:
Wayne Rooney

Stadion:
Pride Park

Pojemność:
33,597

Sukcesy

Mistrzostwo Anglii:
2 tytułów

Zdobytych w 1972, 1975

Puchar Anglii:
1 tytuł

Zdobyte w 1946

Tarcza Dobroczynności:
1 tytuł

Zdobyte w 1975

Derby County – aktualności klubowe

Derby County F.C. – historia klubu

Klub Derby County F.C. założony został w 1884 roku. Wtedy to właśnie, ówcześni włodarze klubu zdecydowali na utworzenie sekcji piłkarskiej u boku drużyny grającej w krykieta. Klub długo nie musiał czekać na rozgłos w Anglii. Już w 1888 roku sensacyjnie pokonał Aston Villę 2:0 w FA Cup co skutkowało prestiżem, a następnie zaproszeniem do inauguracyjnej Football League. W latach 1892-1906 w zespole występował Steve Bloomer, który do tej pory jest uznawany za najlepszego piłkarza w historii klubu. Bloomer strzelił aż 292 goli dla “Baranów”.

W sumie Derby County mogą pochwalić się dwukrotnym mistrzostwem Anglii, trzykrotnym wicemistrzostwem oraz jednym triumfem w Pucharze Anglii. Swój pseudonim drużyna zawdzięcza baranowi w herbie klubu. Mecze domowe drużyna Derby rozgrywa na Pride Park Stadium mieszczącym 35 597 osób.

Pierwszy sukces

Derby County już szybko miało okazję wygrać okazałe trofeum, gdyż w latach 1898, 1899 i 19003 dochodzili do finału Pucharu Anglii – niestety dla tego klubu, wszystkie finały kończyli w roli przegranego.

Inaczej jednak stało się po wojnie w 1946 roku. W finale Pucharu Anglii zmierzyli się z Charlton Athletic, których pokonali gładko 4:1. Było to pierwsze, tak wysokie osiągnięcie dla klubu. Następne nadeszły dopiero po wielu latach.

Brian Clough i jego triumfy

W 1967 roku stery w klubie jako trener objął Brian Clough. Efekt jego pracy był już widoczny po dwóch latach, kiedy to “Barany” awansowały do pierwszej ligi (dzisiejsza Premier League). Clough i jego podopieczni szybko zadomowili się w angielskiej ekstraklasie i już w kampanii 1971/72 wywalczyli pierwsze w historii klubu mistrzostwo kraju.

Dodatkowo, zwycięstwo krajowej ligi umożliwiło występy “Baranom” w Pucharze Europy. Derby County zaliczyło wtedy udaną przygodę dochodząc aż do półfinału, gdzie pokonał ich wyżej notowany Juventus Turyn. W 1973 roku doszło do konfliktu trenera z zarządem klubu, co spowodowało rezygnację Brian Clougha ze stanowiska.

Nowym szkoleniowcem został Dave Mackay, który niegdyś grał w Derby County pod okiem Clougha. Mackayowi udało się powtórzyć sukces swojego poprzednika i w kampanii 1974/75 Derby sięgnęły po drugi i jak do tej pory ostatni tytuł mistrzowski. Kolejne lata nie były już tak obfite w sukcesy, a klub w 1983 roku wylądował nawet w trzeciej lidze.

Powrót na salony

Po spadku klubu do trzeciej ligi, nowym menadżerem zespołu został Arthur Cox. Szybko wyciągnął on drużynę z kryzysu, a klub uporał się z problemami finansowymi. Dzięki tym czynnikom Derby County awansowały do 1. ligi angielskiej w sezonie 1987/88.

W angielskiej ekstraklasie Derby utrzymały się do 1992 roku. Po sezonie spędzonym na zapleczu “barany” ponownie awansowały do wyższej klasy rozgrywkowej – w tym przypadku Championship (po reformie ligi).

Pierwszy raz w historii Derby County zagrały w Premier League w sezonie 1996/1997. W rozgrywkach tych The Rams grali do 2002 roku, kiedy to znów spadli do Championship.

Czasy współczesne

Po spadku w 2002 roku klub zdołał jeszcze raz awansować do Premier League na sezon 2007/08. Występy “Baranów” zakończyły się jednak absolutną klęską. Derby County zdobyło zaledwie 11 punktów, co jest wstydliwym rekordem w historii Premier League, jeśli chodzi o ilości zdobytych punktów w sezonie. Od tamtego czasu Derby County rywalizują w Championship.

Warto dodać, że obecnie trenerem “Baranów” jest Wayne Rooney – legenda Manchesteru United (jako piłkarz). Najpierw Rooney występował w Derby County jako zawodnik w sezonie 2020/21, a po zakończeniu kariery otrzymał angaż w klubie w roli menedżera.

W szeregach zespołu Derby County znajduje się dwójka reprezentantów Polski – Kamil Jóźwiak oraz Krystian Bielik. Wcześniej w tym klubie grał Tomasz Hajto i Grzegorz Rasiak.

“East Midlands Derby”

Wielkim rywalem dla Derby County jest zespół Nottingham Forest. Zwycięzca derbowego starcia otrzymuje Trofeum Briana Clougha, który w przeszłości trenował oba zespoły. Kibice angielscy określają to starcie jako El Claughico – nawiązując do klasyku rozgrywanego między Realem Madryt a Barceloną.

Generalnie bezpośredni bilans starć tych drużyn jest korzystniejszy dla Nottingham Forest, które notuje 42 zwycięstwa, przy 29 remisach i 37 triumfach “Baranów”.

Derby County – terminarz i wyniki

Derby County – skład i statystyki piłkarzy

Najlepsi strzelcy Derby County w Championship