ŁKS Łódź

1. Liga

Łódzki Klub Sportowy to polski klub piłkarski z siedzibą w Łodzi. Dwukrotny mistrz Polski i zdobywca krajowego pucharu. Od 2020 roku występujący w I lidze, zajmujący jednocześnie szóste miejsce w tabeli wszechczasów Ekstraklasy.

ŁKS Łódź – podstawowe informacje

Rok założenia: 1908

Przydomek: Rycerze Wiosny

Barwy: biało-czerwono-białe

Adres:
al. Unii Lubelskiej 2
94-020 Łódź

Fax:
(42) 661 89 58

Telefon:
(42) 661 19 08

Strona: :
www.lkslodz.pl

Prezes:
Tomasz Salski

Trener:
Kazimierz Moskal

Stadion:
Stadion Miejski im. Władysława Króla

Pojemność:
5 700

Sukcesy

Mistrzostwo Polski:
2 tytuły

Zdobyte w 1958, 1998

Puchar Polski:
1 tytuł

Zdobyty w 1957

Aktualności klubowe

Informacje
NazwaŁKS ŁódźŁKS Łódź
Kraj
Polska
POL
Witryna internetowawww.lkslodz.pl
Forma
Statystyki
Turniej
Puchar Polski
Rozegrane mecze
1
Bramki
2
Straconych bramek
2

Początki i udział w założeniu Ligi Polskiej

W 1908 roku Henryk Lubawski, Arnold Heiman i Jerzy Hirszberg rozpoczęli działania organizacyjne, mające na celu powstanie klubu sportowego. Osiągnęli cel rok później – 14 sierpnia 1909 roku powstał Łódzki Klub Sportowy.

ŁKS od początku istnienia miał spore znaczenie w funkcjonowaniu polskiej piłki nożnej. Już w 1924 roku wykreował pierwszego reprezentanta kraju, Wawrzyńca Cyla. Trzy lata później Rycerze Wiosny brali zaś udział przy organizacji pierwszej Ligi Polskiej. W swoim pierwszym spotkaniu w jej ramach, ŁKS zmierzył się z Klubem Turystów Łódź.

ŁKS Łódź – powojenne sukcesy i obecna szarość

Swoje największe sukcesy łodzianie odnotowali po II wojnie światowej. W 1953 roku awansowali do Ekstraklasy, a po roku sięgnęli już po wicemistrzostwo. W 1957, zaś, do gabloty Rycerzy Wiosny trafiło pierwsze trofeum – Puchar Polski. Rok później dołożyli do niego klejnot w koronie – mistrzostwo kraju.

Końcówka lat 60. zapoczątkowała najgorszy okres w historii klubu. Co prawda w 1974 roku ŁKS mógł poszczycić się dwoma medalistami mistrzostw świata – Mirosławem Bulzackim i Janem Tomaszewskim – ale klub nie był w stanie rywalizować o najwyższe cele. Dopiero lata 90. przyniosły przełom. ŁKS w 1993 roku zajął trzecie miejsce w lidze, a rok później dotarł do finałów Pucharu i Superpucharu Polski. Wreszcie, w 1998 roku Rycerze Wiosny wygrali drugie w historii mistrzostwo kraju. To pozwoliło im zmierzyć się w eliminacjach do Ligi Mistrzów, gdzie ulegli późniejszemu triumfatorowi rozgrywek – Manchesterowi United.

XXI wiek to dla fanów Łódzkiego Klubu Sportowego rollercoaster. Rycerze Wiosny lawirują pomiędzy trzecią, drugą, pierwszą ligą i Ekstraklasą. Kampanię 2019/2020 spędzili w najwyższej klasie rozgrywkowej, ale natychmiast się z nią pożegnali. Od 2020 roku występują w I lidze. Od sezonu 2022/23 drużynę prowadzi Kazimierz Moskal.

ŁKS Łódź – terminarz i wyniki

Spotkania oraz terminarz ŁKS Łódź; aktualne wyniki klubu w rozgrywkach ligowych.

ŁKS Łódź – skład i statystyki piłkarzy

Zobacz aktualny skład ŁKS-u Łódź oraz sprawdź statystyki poszczególnych piłkarzy.

Najlepsi strzelcy klubu w Fortuna 1. Lidze