stadium-image
IMAGO/Rafał Oleksiewicz
ŁKS Łódź

ŁKS Łódź

1. Liga
Rok założenia: 1908
Przydomek: Rycerze Wiosny
Barwy: biało-czerwono-białe
Prezes: Jarosław Olszowy
Trener: Jakub Dziółka
Strona: www.lkslodz.pl
Stadion: Miejski im. W. Króla
Pojemność: 18029
Adres: al. Unii Lubelskiej 2 94-020 Łódź

Następny mecz

ŁKS Łódź

1. liga |

20 lipca 2024

18:00

Kursy nie są obecnie dostępne.
Wisła Kraków
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 4 July 2024 09:49.

Sukcesy

Mistrzostwo Polski

2 razy

Zdobyte w 1958, 1998

Wicemistrzostwo Polski

1 raz

Zdobyte w 1954

Puchar Polski

1 raz

Zdobyty w 1957

Finalista Pucharu Polski

1 raz

Osiągnięty w 1994

Newsy

ŁKS Łódź – terminarz i wyniki

Najlepsi strzelcy ŁKS-u Łódź w 1 Lidze

Łódzki Klub Sportowy to polski klub piłkarski z siedzibą w Łodzi. Dwukrotny mistrz Polski i zdobywca krajowego pucharu. Od 2024 roku występujący w I lidze, zajmujący jednocześnie szóste miejsce w tabeli wszechczasów Ekstraklasy.

Początki i udział w założeniu Ligi Polskiej

W 1908 roku Henryk Lubawski, Arnold Heiman i Jerzy Hirszberg rozpoczęli działania organizacyjne, mające na celu powstanie klubu sportowego. Osiągnęli cel rok później – 14 sierpnia 1909 roku powstał Łódzki Klub Sportowy.

ŁKS od początku istnienia miał spore znaczenie w funkcjonowaniu polskiej piłki nożnej. Już w 1924 roku wykreował pierwszego reprezentanta kraju, Wawrzyńca Cyla. Trzy lata później Rycerze Wiosny brali zaś udział przy organizacji pierwszej Ligi Polskiej. W swoim pierwszym spotkaniu w jej ramach, ŁKS zmierzył się z Klubem Turystów Łódź.

ŁKS Łódź – powojenne sukcesy i obecna szarość

Swoje największe sukcesy łodzianie odnotowali po II wojnie światowej. W 1953 roku awansowali do Ekstraklasy, a po roku sięgnęli już po wicemistrzostwo. W 1957, zaś, do gabloty Rycerzy Wiosny trafiło pierwsze trofeum – Puchar Polski. Rok później dołożyli do niego klejnot w koronie – mistrzostwo kraju.

Końcówka lat 60. zapoczątkowała najgorszy okres w historii klubu. Co prawda w 1974 roku ŁKS mógł poszczycić się dwoma medalistami mistrzostw świata – Mirosławem Bulzackim i Janem Tomaszewskim – ale klub nie był w stanie rywalizować o najwyższe cele. Dopiero lata 90. przyniosły przełom. ŁKS w 1993 roku zajął trzecie miejsce w lidze, a rok później dotarł do finałów Pucharu i Superpucharu Polski. Wreszcie, w 1998 roku Rycerze Wiosny wygrali drugie w historii mistrzostwo kraju. To pozwoliło im zmierzyć się w eliminacjach do Ligi Mistrzów, gdzie ulegli późniejszemu triumfatorowi rozgrywek – Manchesterowi United.

XXI wiek to dla fanów Łódzkiego Klubu Sportowego rollercoaster. Rycerze Wiosny lawirują pomiędzy trzecią, drugą, pierwszą ligą i Ekstraklasą. Kampanię 2019/2020 spędzili w najwyższej klasie rozgrywkowej, ale natychmiast się z nią pożegnali. Od 2020 roku występowali w I lidze.

Powrót do Ekstraklasy i spadek do 1 Ligi

Zatrudnienie Kazimierza Moskala okazało się strzałem w dziesiątkę. Pod jego wodzą drużyna zajęła pierwsze miejsce w tabeli Fortuna 1 Ligi w sezonie 2022/23 i wywalczyła upragniony awans do Ekstraklasy. W niej drużyna spisywała się jednak bardzo słabo, w efekcie czego w październiku dokonano zmiany na stanowisku szkoleniowca. Zajmującą wówczas ostatnie miejsce w tabeli drużynę objął Piotr Stokowiec. Zmiana ta nie przyniosła jednak pożądanego efektu. W lutym 2024 roku władze klubu postanowiły powierzyć prowadzenie zespołu Marcinowi Matysiakowi. Ostatecznie jednak ŁKS-owi nie udało się utrzymać w Ekstraklasie.