Goodison Park (Anglia, Liverpool)

Goodison Park pod wieloma względami jest historycznym stadionem w Anglii. Na tym obiekcie po raz pierwszy zamontowano podgrzewaną murawę, a podczas mundialu 1966 toczyły się na nim spotkania Mistrzostw Świata. Na co dzień na Goodison Park występuje Everton. Historia “The Toffees” i Goodison Park sięga jeszcze do XIX wieku! To obiekt, który ma ponad sto lat i jest drugim, co do rozpoznawalności stadionem w Liverpoolu.

fot. PressFocus

Goodison Park – podstawowe informacje

KrajAnglia
MiastoLiverpool
AdresGoodison Road, Liverpool, L4 4EL
Data otwarcia24.08.1892
Pojemność 39 595
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieEverton FC

Spis treści:

Przy konstrukcji Goodison Park pracował słynny architekt stadionowy, Archibald Leitch. To on zaprojektował trzy z czterech trybun tego stadionu. Archibald Leitch w ten sposób wyłożył podwaliny nie tylko pod Old Trafford, Anfield Road czy White Hart Line, ale też pod Goodison Park.

Stadion został otworzony w 1892 roku. Everton dzierżawił go kilka lat aż w końcu pod koniec XIX wieku przejął na własność. Co ciekawe, w Anglii był to pierwszy obiekt przeznaczony do gry w piłkę nożną. Wcześniej generalnie budowano stadiony wielofunkcyjne do lekkoatletyki, żużla i piłki nożnej. Goodison Park powstawał od początku z zamiarem organizowania tylko meczów piłkarskich.

Goodison Park: dom Evertonu

W 1895 roku władze Evertonu zdecydowały się związać na stałe ze stadionem Goodison Park. Obiekt ten został przez klub wykupiony, a później na początku XX wieku podjęto decyzje o jego rozbudowie. Na początku wybudowano dwie kolejne trybuny, a dwadzieścia lat później stworzono dwupiętrowy stadion, który przypomina dzisiejszy obiekt. Oczywiście Goodison Park w kolejnych latach przechodził wiele rekonstrukcji – zwłaszcza ze względu na ograniczenia miejsc stojących. Ostatnia renowacja obiektu została przeprowadzona w 1994 roku.

W 1892 roku, kiedy to ukończona budowę Goodison Park, koszt obiektu wyniósł 1874 funty. Dla porównania budowane w latach 2003-2003 “The Emirates” w Londynie kosztowało około 400 milionów funtów.

Dawna nazwa Goodison Park to The Grand Old Lady. Stadion ten może pomieścić niespełna 40 tysięcy widzów. Co może zaskoczyć kibiców, w 1966 roku to właśnie ten stadion, a nie Anfield był gospodarzem piłkarskich Mistrzostw Świata. Na Goodison Park rozegrano m.in. półfinał turnieju RFN vs ZSRR. Na tym obiekcie w ćwierćfinale mundialu 1966 cztery gole zdobył legendarny Eusebio, a jego Portugalia zwyciężyła Koreę Północną 5:3.

Generalnie Goodison Park składa się z czterech trybun, które są zatytułowane: Goodison Road Stand, Gwladys Street Stand, Bullens Road Stand i Park End Stand. Na trybunie Gwladys Street Stand zasiadają najbardziej zagorzali fani Evertonu, którzy w trakcie meczu intonują doping i nadają mu tempa.

W 1948 roku odbyły się derby Liverpoolu, w których to doszło do konfrontacji Everton vs Liverpool FC na Goodison Park. Ten mecz było o tyle wyjątkowy, że padł wówczas rekord frekwencji na tym stadionie. Łącznie wraz z miejscami stojącymi na Goodison Park znalazło się 78 tysięcy kibiców. To dwa razy większa widownia niż aktualne parametry obiektu.

Najważniejsze wydarzenia na stadionie Goodison Park (Liverpool)

Na Goodison Parka raz odbył się finał Pucharu Anglii. Dodatkowo na tym stadionie rozegrano pięć meczów piłkarskich Mistrzostw Świata 1966. Osiem razy na obiekcie Evertonu występowała też reprezentacja Anglii – ostatni raz w 1953 roku.

Goodison Park nigdy nie było gospodarzem finałowych meczów europejskich pucharów: Champions League i Ligi Europy.

Najważniejsze mecze

 • 25.07.1966, półfinał MŚ, RFN – ZSRR 2:1
 • 19.07.1966, faza grupowa MŚ, Portugalia – Brazylia 3:1
 • 11.11.1953 Anglia – Irlandia Północna 3:1
 • 31.03.1894, finał FA CUP, Notts County – Bolton Wanderers 4:1
 • 02.09.1892, otwarcie stadionu Everton – Bolton Wanderers 4:2

Ciekawostki związane z Goodison Park

 • W 1957 roku na Goodison Park rozegrano pierwszy mecz przy sztucznym oświetleniu.
 • W 1958 roku na Goodison Park zamontowano podgrzewaną murawę – była to pierwsza tego rodzaju płyta w Anglii.
 • Do dziś na Goodison Park jest montowana trawa rodzaju Desso GrassMaster, czyli hybryda naturalnej ze sztuczną.
 • Od 1895 roku stadion ten jest własnością Evertonu.
 • Wymiary boiska na Goodison Park to 100 x 68 metrów.
 • Za twórców Goodison Park uznaje się trzech architektów: Kelly Brothers, Henry Hartley oraz Archibald Leitch.