BBC: UEFA nie zmieni planów ws. Euro

Aleksander Ceferin
Aleksander Ceferin fot. PressFocus

Do startu piłkarskich mistrzostw Europy pozostało coraz mniej czasu. Według najnowszych doniesień opublikowanych na łamach BBC Sport sternicy Europejskiej Unii Piłkarskiej chcą, aby Euro odbyło się w 12 miastach gospodarzach, czyli tak jak pierwotnie planowano. Pandemia koronawirusa budziła obawy, że ostatecznie UEFA zmieni stanowisko w tej sprawie.

Piłkarskie Mistrzostwa Europy przesunięto na ten rok, a decyzję w tej sprawie podjęto dziesięć miesięcy temu. Turniej odbędzie się w Londynie, Glasgow, Dublinie, Amsterdamie, Kopenhadze, Petersburgu, Bilbao, Monachium, Budapeszcie, Baku, Rzymie i Bukareszcie. Tymczasem komunikat o tym, czy Euro toczyć się będzie z udziałem kibiców, zostanie ujawniony w kwietniu. Mistrzostwa Europy zaczną się 11 czerwca w Rzymie. Finał odbędzie się 11 lipca na Wembley.

W mediach pojawiały się ostatnio komunikaty, że finały Euro mogą odbyć się ostatecznie w jednym kraju. Taki ruch miałby ograniczyć podróże, jeśli nadal będą funkcjonowały różnego rodzaju obostrzenia pandemiczne. Tymczasem po środowym spotkaniu z udziałem przedstawicieli miast organizatorów Mistrzostw Europy, UEFA doszła do wniosku, że musi być elastyczna w podejmowaniu decyzji dotyczących organizacji turnieju.

Euro zgodnie z planem, bez nerwowych ruchów

Początkowo poproszono przedstawicieli miast-gospodarzy o przedstawienie planów przyjęcia kibiców w wielu różnych scenariuszach do 5 marca. Ostatecznie władze europejskiej piłki potwierdziły, że termin składania planów związanych z obecnością kibiców na trybunach przesunięto na początek kwietnia.

Głos w sprawie zabrał prezydent UEFA Aleksander Ceferin. – Jestem optymistą, że w miarę zbliżania się startu turnieju, sytuacja wirusowa ulegnie zmianie. Ważne jest, aby dać miastom-gospodarzom i rządom jak najwięcej czasu na sformułowanie dokładnego obrazu tego, co będzie możliwe w czerwcu i lipcu – przekonywał sternik europejskiej centrali.

– Kibice są dużą częścią tego, co sprawia, że ​​piłka nożna jest wyjątkowa. Musimy zapewnić sobie maksymalną przestrzeń, aby umożliwić im powrót na stadiony – zaznaczył Ceferin.

Komentarze