Nieoficjalnie: Szymon Marciniak poprowadzi finał Euro 2024

Szymon Marciniak będzie arbitrem głównym finałowego spotkania Mistrzostw Europy 2024 w Niemczech. Informacje o decyzji UEFA przekazał Rafał Rostkowski z TVP Sport.

Szymon Marciniak
Obserwuj nas w
SOPA Images Limited / Alamy Na zdjęciu: Szymon Marciniak

Marciniak sędzią finału Euro 2024

Szymon Marciniak lada moment może zapisać się w historii futbolu. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, aby jeden sędzia gwizdał finały wszystkich najważniejszych spotkań w piłce nożnej. Polak ma za sobą m.in. finałowe mecze w takich rozgrywkach jak Liga Mistrzów, Mistrzostwa Świata czy Klubowe Mistrzostwa Świata. Do listy osiągnięć 43-latka niebawem może dołączyć finał Mistrzostw Europy.

Ekspert TVP Sport, Rafał Rostkowski, powołując się na źródła w UEFA twierdzi, że Marciniak został wyznaczony do prowadzenia finałowego spotkania na Euro 2024. To, na co czekała cała piłkarska Polska potwierdzić miał jeden z VIPów europejskiej federacji. Inny z kolei zalecał ostrożny optymizm, twierdząc, że sytuacja za godzinę czy dzień może ulec zmianie.

Pierwotnie jako arbiter finału mistrzostw Starego Kontynentu miał być wyznaczony Daniele Orsato. Jednak jak twierdzi Rafał Rostkowski włoski sędzia miał podpaść prezydentowi UEFA podczas meczu Portugalia – Słowenia w 1/8 finału Euro 2024.

Marciniak do tej pory sędziował na niemieckich boiskach zaledwie dwa mecze. Polak był rozjemcą spotkania w fazie grupowej pomiędzy Rumunią i Belgią. Prowadził również starcie w ramach 1/8 finału, gdzie Szwajcaria wyrzuciła za burtę obrońców tytułu – reprezentację Włoch.

Podczas rywalizacji Portugalia – Francja w ćwierćfinale Szymon Marciniak był arbitrem technicznym.

Komentarze