Tylko i aż remis z Grecją

Przemysław Tytoń

Niesamowitą ilość emocji dostarczył pierwszy mecz Euro 2012, w którym reprezentacja Polski rywalizowała z Grecją. Polacy świetnie rozpoczęli spotkanie, co udokumentowali trafieniem Roberta Lewandowskiego. Zdecydowanie gorzej było w drugiej połowie, w której dużą szansę na zwycięstwo mieli nasi rywale. Ostatecznie pojedynek zakończył się podziałem punktów.

Rozpoczęcie spotkania poprzedziła efektowna ceremonia otwarcia Euro 2012. Następnie na murawie pojawili się na boisku, a dokładnie o 18:00 zabrzmiał pierwszy gwizdek sędziego. Po wyrównanych pierwszych minutach gry, do ataku ruszyli biało-czerwoni, którzy zepchnęli Greków do defensywy.7

NOTY: Oceń Polaków i Greków >>

Już w czwartej minucie mieliśmy pierwszą okazję do zdobycia gola, ale strzał Obraniaka został zablokowany, a poprawkę Murawskiego z kilkunastu metrów wybronił Chalkias. Uderzać próbował również Rybus, ale niecelnie. Grecy odpowiedzieli natomiast niedokładną główką Gekasa.

Podopieczni Franciszka Smudy mogli wyjść na prowadzenie w 14. minucie. Wówczas po świetnej akcji z prawej strony boiska, Piszczek dośrodkował piłkę przed bramkę do Lewandowskiego. Napastnik polskiej drużyny minimalnie minął się z futbolówką.

Trzy minuty później, grający na co dzień w Borussii Dortmund snajper dał jednak polskim kibicom powody do radości. Tym razem świetnym strzałem głową wykorzystał kolejne dośrodkowanie Piszczka.

W kolejnych minutach Polacy kontrolowali wydarzenia na boisku, a w 37. minucie mieli świetną okazję do podwyższenia prowadzenia. Po błędzie greckiej defensywy, piłka spadła pod nogi Perquisa, który jednak uderzył obok słupka. Tuż przed przerwą Grecy doznali poważnego osłabienia, bowiem drugą żółtą kartką ukarany został Papastathopoulos. Tym samym od początku drugiej połowy musieli grać w osłabieniu.

Nie przeszkodziło to im jednak w zaskoczeniu defensywy polskiej drużyny. W 51. minucie Salpingidis wykorzystał błąd Szczęsnego, który niepotrzebnie wychodził z bramki po dośrodkowaniu z prawego skrzydła. Biało-czerwoni nie potrafili groźnie odpowiedzieć.

Tymczasem w 63. minucie przed szansą stanął Samaras, ale na nasze szczęście, uderzył niecelnie. Sześć minut później siły się wyrównały. W polu karnym Szczęsnego ubiegł Salpingidis, który został sfaulowany przez polskiego bramkarza. Hiszpański sędzia bez wątpliwości wskazał na jedenasty metr i pokazał czerwoną kartkę Szczęsnemu.

Kilka chwil później na murawie zameldował się Tytoń i od razu popisał się doskonałą interwencją broniąc uderzenie Karagounisa z rzutu karnego. Biało-czerwoni nie potrafili jednak wykorzystać sytuacji i zaatakować rywali.

Do końca spotkania polski zespół stworzył sobie tylko jedną sytuację, w której strzału nie zdołał jednak oddać Obraniak. Grecy skutecznie bronili dostępu do swojej bramki i mecz zakończył się remisem 1:1.

Polska – Grecja 1:1 (1:0)
1:0 Lewandowski 17′
1:1 Salpingidis 51′

Grecja – Papastathopoulos 35′, Holebas 45+2′, Karagounis 54′

czerwone kartki:
Polska – Szczęsny 69′
Grecja – Papastathopoulos 44′ (druga żółta kartka)

Polska: Szczęsny – Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch – Murawski, Polanski – Błaszczykowski, Obraniak, Rybus (70′ Tytoń) – Lewandowski

Grecja: Chalkias – Torossidis, Papastathopoulos, A. Papadopoulos (37′ K. Papadopoulos), Holebas – Karagounis, Katsouranis, Maniatis – Ninis (46′ Salpingidis), Gekas (68′ Fortounis), Samaras

sędzia: Carlos Velasco Carballo (Hiszpania)

RELACJA MINUTA PO MINUCIE

Koniec meczu

90+1 min – Błaszczykowski mocno wstrzelił piłkę z prawego skrzydła i niewiele brakowało, a do własnej bramki wpakowałby jeden z Greków. Skończyło się na rzucie rożnym.

85 min – Lewandowski bez zastanowienia uderzył z boku polu karnego, ale trafił tylko w boczną siatkę.

84 min – Teraz próba Karagounisa, ale bardzo niecelnie.

83 min – Płaskie uderzenie Polanskiego zza pola karnego, ale pewnie interweniuje Chalkias.

80 min – Piłka spadła pod nogi ustawionego przed polem karnym Samarasa. Ten uderza bardzo niecelnie.

79 min – Ładna akcja polskiej drużyny. Piłkę wymienili Polanski i Obraniak. Drugi z nich wpadł z futbolówką w pole karne, ale naciskany przez rywala nie zdołał ani uderzyć, ani dograć do Lewandowskiego.

77 min – Bardzo niecelne uderzenie Torossidisa.

74 min – Salpingidis trafia do polskiej bramki. Sędzia jednak nie uznaje gola, bowiem liniowy dopatrzył się spalonego.

71 minTytoń broni rzut karny wykonywany przez Karagounisa! Brawo Przemek!

70 min – Na boisku pojawia się Tytoń, który zmienia Rybusa.

69 minDramat. Szczęsny fauluje w polu karnym Salpingidisa. Sędzia dyktuje jedenastkę i pokazuje czerwoną kartkę polskiemu bramkarzowi.

68 min – Ostatnia zmiana w greckim zespole. Fortounis zastąpił Gekasa.

66 min – Po dośrodkowaniu Boenischa z lewej strony boiska, w trudnej sytuacji niecelnie główkował Rybus.

64 min – Tym razem z dystansu uderzał Polanski i także został zablokowany przez rywali.

63 min – Grecy mieli świetną okazją do zdobycia drugiego gola. Piłkę w polu karnym otrzymał niepilnowany Samaras, który jednak w dobrej sytuacji uderzył niecelnie.

61 min – Boenisch próbował uderzać z dystansu, ale został skutecznie zablokowany.

58 min – Mocne uderzenie Obraniaka z rzutu wolnego z około 25 metrów. Piłka minęła jednak bramkę.

56 min – Grecy całym zespołem bronią dostępu do swojej bramki.

54 min – Żółta kartka dla Karagounisa za zagranie piłki ręką.

51 minGrecy wyrównują! Fatalny błąd Szczęsnego wykorzystuje Salpingidis, który trafia do praktycznie pustej bramki.

48 min – Rozpędzony Piszczek zagrywa do Lewandowskiego, ten z boku pol karnego uderzył nad poprzeczką.

46 min – Biało-czerwoni rozpoczynają drugą połowę. Grecy zaczynają z jedną zmianą. Salpingidis zmienił Ninisa.

Koniec I połowy

45+2 min – Kartka dla Holebasa za faul na Lewandowskim.

45+2 min – Grecy domagali się rzutu karnego po zagraniu ręką Perquisa. Piłka trafiła w rękę obrońcy reprezentacji Polski, ale nie miał on żadnego zamiaru jej zagrania.

45+1 min – Dośrodkowanie z rzutu wolnego, do piłki najwyżej wyskoczył Perquis, ale główkował obok bramki.

44 min – Grecy będą grać w dziesiątkę! Druga żółta kartka dla Papastathopoulos, który faulował wychodzącego na dobrą pozycję Murawskiego.

43 min – W grę Polaków wkradło się trochę nerwowości, staramy się za szybko przenieść piłkę na połowę rywali.

42 min – Kolejny korner dla Greków, ale Polacy bardzo skutecznie w obronie.

40 min – Pierwsza poważniejsza interwencja Szczęsnego, który skutecznie piąstkuje piłkę po dośrodkowaniu z rzutu rożnego.

37 min – Powinno być 2:0. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego i błędzie jednego z obrońców, bardzo dobrej okazji nie wykorzystał Perquis, który z około dziesięciu metrów uderzył obok bramki.

37 min – Jednak zmiana w greckim zespole jest konieczna. Avraam Papadopoulos zmieniony przez Kyriakosa Papadopoulosa.

35 min – Żółta kartka dla Papastathopoulos za faul w powietrzu na Lewandowskim.

32 min – Polanski próbował zagrać prostopadle do Lewandowskiego, ale podanie zostało przecięte.

29 min – Rzut wolny dla greckiego zespołu z boku pola karnego. Dośrodkowanie Ninisa i kolejna dobra interwencja Lewandowskiego w obronie.

26 min – Rzut rożny dla biało-czerwonych. Po dośrodkowaniu Obraniaka, Grecy na raty zażegnują niebezpieczeństwo.

24 min – Na uderzenie z dystansu zdecydował się Katsouranis. Piłka przechodzi daleko obok słupka.

22 min – Jednak Avraam Papadopoulos po interwencji sztabu medycznego wraca na boisko.

21 min – Będzie pierwsza zmiana w greckim zespole wymuszona kontuzją. Plac gry opuści Avraam Papadopoulos, zastąpi go Kyriakos Papadopoulos.

17 minGooool! Coś niesamowitego! Robert Lewandowski! Piękna główka po pięknym dośrodkowaniu Piszczka.

16 min – Lewandowski po błędzie greckiego obrońcy próbował uderzać z półobrotu. Strzał mu jednak nie wyszedł.

14 min – Świetna okazja, ale zmarnowana. Doskonała akcja prawą stroną, Piszczek wpadł w pole karne i dośrodkował przed bramkę do wbiegającego Lewandowskiego. Napastnik polskiej drużyny nie doszedł jednak do tego zagrania.

12 min – Odpowiedź biało-czerwonych. Obraniak zagrał w pole karne do wbiegającego Błaszczykowskiego, ten źle złożył się do uderzenia i posłał piłkę nad poprzeczką.

12 min – Groźnie pod polską bramką. Po dośrodkowaniu Karagounisa dwa metry obok bramki główkował Gekas.

11 min – Od kilku minut gra toczy się w środkowej strefie boiska. Obie drużyny grają bardzo uważnie.

6 min – Gekas na spalonym po dośrodkowaniu Torossidisa.

5 min – Kolejny strzał, tym razem Rybus sprzed pola karnego obok bramki.

4 min – Mogliśmy prowadzić. Po płaskim dośrodkowaniu Piszczka, Lewandowski odegrał piłkę do Obraniaka. Ten został zablokowany. Po chwili celnie z kilkunastu metrów uderzał Murawski, ale Chalkias przeniósł piłkę nad poprzeczką.

4 min – Po raz pierwszy do interwencji zmuszony Chalkias, który uprzedził Lewandowskiego po zagraniu Błaszczykowskiego.

4 min – Pierwsza akcja polskiego zespołu, ale dośrodkowanie Rybusa zablokowane.

3 min – Rzut wolny dla greckiej drużyny. Po dośrodkowaniu Karagounisa skutecznie interweniował… Lewandowski.

2 min – Dalekie wybicie piłki przez Wasilewskiego, Lewandowski walczył z Papastathopoulosem i zdaniem hiszpańskiego arbitra faulował.

1 min – Grecy rozpoczęli spotkanie. Polacy do boju!

Przed meczem:

17:51 – Efektowna ceremonia już się zakończyła. Z kilka chwil na boisko wyjdą zawodnicy.

17:48 – Na trybunach piękna kartoniada prezentująca flagi wszystkich 16 finalistów.

17:42 – Rozpoczyna się ceremonia otwarcia Euro 2012.